Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 13.10.2004
Svátek má Renáta
  Výběr z vydání
 >KAUZA KOŘISTKA: Tisková zpráva
 >KAUZA KOŘISTKA: Neměl by to být konec
 >EVROPA: Vítej nám, Turecko
 >POLITIKA: Volby na zkoušku
 >POLITIKA: Třetí komunistický puč na obzoru?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První mrazík
 >VZPOMÍNKA: Sobotní návštěva
 >SPOLEČNOST: Vítejme v policejním státě
 >PSÍ PŘÍHODY: Zase ten zpropadený tenisák
 >KNIHA: 101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě
 >CHTIP: Na radnici
 >PENÍZE.CZ: Zemětřesení v pojistných smlouvách II.
 >SPOLEČNOST: Vládci razítek
 >ARCHITEKTURA: O betonových krabicích a zlých cizincích
 >PRÁVO: Policejní kontroly poslanců aneb od demokracie k diktatuře

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
13.10. POLITIKA: Volby na zkoušku
Robert Vašíček

Praha 4 a Znojmo byly zkušebním bojištěm letošních senátních voleb. Byla zde možnost změřit síly měsíc před hlavními senátními volbami a vypilovat strategii. Opět se potvrdilo, že ze dvou postupujících bude v drtivé většině okrsků jeden kandidát za ODS.

Hodnotíme-li volební účast podle motivace, nejsou to voliči komunistů, ale pravicoví voliči ODS, koho lze nazvat nejdisciplinovanějšími voliči v naší zemi. Zatímco komunističtí voliči jsou motivováni hněvem a nespokojeností s poměry, voliči ODS jdou volit, protože považují za životní styl podílet se na vítězství své politické značky. V tom spočívají neměnné výsledky ODS. Motivace liberálních voličů stran typu ED, US-DEU a dalších je už horší - jsou motivováni buď dobrou náladou, dobrým mediálním poselstvím svých oblíbenců, nebo reakcí na výpady ODS. Dokud ODS hovořila o Unii svobody, její procenta byla stabilní. Když o ní přestala hovořit, procenta začala klesat. Motivace voličů ČSSD je nákupní - záleží tedy na velikosti "akce", kterou sociální demokracie nabídne. Funguje to naprosto stejně jako akční slevy v hypermarketech - nabídnou vám levnější vrtačku a za návštěvu kupón na slevu. ČSSD zase nabídne valorizaci důchodů a příslib zvyšování platů ve státní sféře. Ostatní strany podobně motivovat nedokážou, jednou z mála motivujících značek je nezávislost.

Praha 4 a Znojmo jsou natolik rozdílné regiony, že dovolují rozdělit analýzu na moravskou a českou část. V Praze 4 uspěli kandidáti ODS a ČSSD oproti očekávání liberálních stran, které se viděly právě na druhé pozici. Zisk občanského demokrata Františka Příhody 6 663 hlasů je alarmující pro ODS - počet voličů je sice nejvyšší, ale zároveň dost nízký. ODS se pomalu stává stranou malých voleb, ale ty velké - parlamentní, nedokáže vyhrát. Čím větší volební účast, tím menší šance ODS. Částečně za to může absence sociální politiky, která není diskutována ze strachu, aby ODS neztratila pravicové voliče. Neztratí, ale také nezíská. V tomto případě platí risk je zisk a dobrým vzorem je legendární Zemanovo tažení za voliči, kdy oslovoval jednu skupinu za druhou.

Sociální demokracie oslovila silnou osobností Erazima Koháka. Mediálně oblíbený filosof dostal hlasy levice i pravice z řad intelektuálně zaměřených spoluobčanů. ČSSD má tudíž možnost oslovit v senátních volbách silnými osobnostmi, protože pevných voličů má oproti ODS minimum. S hlasy může počítat spíše v Čechách, než na Moravě, kde vládnou občanští a křesťanští demokraté. Oproti ODS také může vytasit se zbraní sociální politiky, která je volebním základem strany. Nyní se rovněž může spolehnout na podporu voličů, kteří si nepřejí vítězství ODS. Jde o to neznelíbit se v médiích podobně jako ODS. A v tomto směru jsou kandidáti ČSSD oblíbenější pro svou ideologickou bezbarvost. Ta se projevuje ideologizací politické práce - ČSSD se zdaleka nechová tolik levicově, jako ODS pravicově.

Na třetím místě skončil kandidát Liberální reformní strany - bývalý ministr privatizace Tomáš Ježek. LiRA vcelku úspěšně vsadila na koncept nominace mediálně známé osobnosti - s tím samým uspěla obě hnutí nezávislých. Tomáš Ježek získal 2 859 hlasů. Dalších 2 176 hlasů získal společný kandidát Unie svobody a Evropských demokratů a bývalý ředitel zpravodajství Nova TV, Jan Vávra. Kdyby liberální strany nominovaly společného kandidáta, společně by porazily ČSSD. Roztříštěnost liberálních sil nahrává jejich velké porážce v letošních senátních volbách.

Další skončil kandidát KSČM, Karel Skoupil s 2 023 hlasy. Překvapivé množství hlasů naznačuje, že komunisté se etablovali v pravicové Praze. Lze proto očekávat, že v levicových senátních obvodech bude probíhat boj o postup do druhého kola mezi kandidáty KSČM a ČSSD. Z daného pohledu proto vyznívá logicky myšlenka místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha, aby se komunisté a sociální demokraté podpořili ve druhém kole senátních voleb. Z politologického hlediska se jedná o přirozený vývoj, kdy se sbližují levicové strany, osamocené v parlamentu proti dvěma konzervativním stranám KDU-ČSL a ODS. Navíc podpora koaličních partnerů sociálním demokratům nehrozí, spíše by se jevila jako kontraproduktivní.

Kandidáti Strany zdravého rozumu a Národního sjednocení dostali směšný počet hlasů, v případě Národního sjednocení se nejednalo ani o sto hlasů.

Ve Znojmě byla situace trochu jiná. Na prvním místě skončil kandidát ODS, Jaroslav Pařík - bývalý exulant, který se vrátil do ČR a začal podnikat v pekárenském průmyslu. V současné době je viceprezidentem Pekáren Delta. Mnohem zajímavější je jeho politická dráha. První kontakty s ODS nebyly příliš úspěšné a proto se stal volebním lídrem Sdružení nestraníků v letošních eurovolbách. Drtivě neuspěl, ale dobrý marketing přesvědčil ODS, aby si ho pozvala do senátních voleb. Pařík obdržel 5 161 hlasů.

Na druhém místě skončil bývalý senátor Milan Špaček z KDU-ČSL, kterého před dvěma lety převálcoval Vladimír Železný již v prvním kole. Obdržel 4 995 hlasů. Špaček potvrdil sílu lidovců na Moravě, kde se jim podařilo udržet křesťanské voliče. Nebýt Moravy, lidovci by dnes již v parlamentu neseděli. Rozdíl pár set hlasů mezi lidovcem a Paříkem za ODS už dopředu určuje vítězství Milana Špačka ve druhém kole. Muselo by dojít k nepředvídatelnému zvratu, protože hlasy ostatních kandidátů se v drtivé většině obrátí proti ODS a raději podpoří lidovce.

Na třetím místě skončil komunistický kandidát Augustin Forman s 4 735 hlasy. Vzrůstající obliba komunistů na Moravě má kořeny v dobrém hospodářském stavu venkova za socialismu. Oproti tehdejším masivním dotacím je dnes venkov chudý a v době digitalizace společnosti výrazně zaostává. Na Moravě tedy komunisté přebírají především hlasy ČSSD z parlamentních voleb

Na čtvrtém místě skončil Jindřich Laky z ČSSD s 1 656 hlasy. Levicové hlasy sociální demokracie přetáhla na svou stranu KSČM. Na pátém místě se umístila Anna Gigimovová, schopná starostka za Unii svobody - DEU s 1 054 hlasy. To dokazuje, že pád Unie svobody - DEU nespočívá ve slabosti strany, ale v lenosti jejích představitelů. US-DEU se téměř neprezentuje a dožívá v koaliční vládě. Takový postoj je samozřejmě politicky nesprávný, ale kdo chce kam - pomožme mu tam.

Doplňovací volby načrtly průběh letošních senátních voleb. Jednoznačným vítězem bude ODS, následována lidovci, nezávislými, sociálními demokraty a komunisty v tomto pořadí. US-DEU a liberální kandidáti propadnou. Kostky budou vrženy za necelý měsíc. Pak se uvidí, nakolik je tato předpověď přesná.

Robert Vašíček

10. 10. 2004
Další články tohoto autora:
Robert Vašíček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku