Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 14.10.2004
Svátek má Agáta
  Výběr z vydání
 >SVĚT: USA není zemí imperialismu
 >SPOLEČNOST: Bože, kéž jsem policajtem...
 >BRNO: Referendum - kdo vlastně zvítězil?
 >NEMOCNICE: Další krok k socialismu
 >POLITIKA: Debilita, jezy na Labi a ranař Foldyna, který to myslí upřímně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Snížení zvýšení DPH opět slavně zvítězilo. Au!
 >PRÁVO: Zaveďme porotní soudy
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Život v podkroví opticky a akusticky
 >KNIHA: Pekingská večeře a běsnění živlů
 >PENÍZE.CZ: Cena práce je (ne)srovnatelná s EU
 >SPORT: Proč nezačne sezóna NHL
 >CHTIP: Výslech zajatce
 >EKONOMIKA: Ceny v české ekonomice klesly
 >KAUZA KOŘISTKA: Tisková zpráva
 >KAUZA KOŘISTKA: Neměl by to být konec

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
14.10. POLITIKA: Debilita, jezy na Labi a ranař Foldyna, který to myslí upřímně
Petr Němec

Náměstek ústeckého hejtmana Jaroslav Foldyna (ČSSD), mediálně proslul zejména jako nejvěrnější a nejoddanější uctívač bývalého šéfa ČSSD a expremiéra Miloše Zemana, což prokázal i během nedávné vládní krize. Foldyna je podobně jako jeho velký vzor znám coby muž ostrých loktů i ostrého jazyka s dobrými kontakty s nejrůznějšími vlivnými podnikatelskými skupinami v severních Čechách. Zatímco Miloši Zemanovi ani jeho odpůrci nemohou upřít značnou dávku inteligence a alespoň pokusy své hulvátství zaobalit do formy nepříliš povedených bonmotů, Foldyna, zocelen podkrušnohorským smogem, se tím neobtěžuje.

Foldyna je také v znám jako propagátor nejrůznějších megalomanských plánů, které vydává za údajné recepty na řešení vážných socio-ekonomických problémů regionu. Až k nepříčetnosti pak Foldynu dohání, pokud jím podporované spásné projekty ohrozí veřejní kritici. Před pár lety kritikou počastoval ty, kterým nešel pod fousy plán na každoroční dovoz 75 tisíc tun odpadů z norské hliníkárny do areálu Tonasa v ústecké čtvrti Neštěmice. Prý nezodpovědně připravili Ústí až o 40 nekvalifikovaných pracovních míst! Později to od Foldyny schytal sedlák Jan Rajter, který měl odvahu i soudně hájit svá pole v Havrani u Mostu před hrozbou jejich devastace mexickým metalurgickým komplexem. Údajně jen pouhou shodou okolností byla do tohoto státem dotovaného projektu zainteresována firma Coming, jejímž společníkem byl po 10 let Foldynův šéf Jiří Šulc (bývalý mostecký primátor a nynější hejtman Ústeckého kraje za ODS).

V posledních měsících se Foldynova energie soustřeďuje na to, aby přiměl státní rozpočet nalít 6 až 8 miliard do kapes firem. Stavaři by za tento obolus nalily do Labe tisíce kubíků betonu při výstavbě dvou jezů v národním parku na česko-saském pomezí. Foldynova betonářská mise se zdá být úspěšná. Zatímco Špidlova vláda se k jezům chovala macešsky a nechtěla je prohlásit za veřejně prospěšnou stavbu, po letním vnitrostranickém puči v ČSSD se vlivné skupině sociálních demokratů podařilo protlačit Foldynovu agendu dokonce přímo do nového vládního prohlášení. Foldyna ale ještě nemá vyhráno, protože formulace vládního prohlášení je opatrná a mluví jen o splavnění dolního Labe. Horší pro Foldynu je, že se nedávno objevil kompromisní návrh, který slibuje zlepšit plavební podmínky bez stavění jezů.

Zatímco většina ostatních propagátorů jezů, ale i jejich kritiků, zůstává při hodnocení návrhu nové varianty opatrná a žádá si podrobnější informace, Foldyna už má jasno. V ústecké regionální příloze Mf DNES jej obratem označil za debilitu. Zarazilo mě, že Foldyna tak rychle a drsně zhodnotil projekt, který ostatní chtějí teprve studovat. Zvláště když jsem zjistil, že onen projekt počítá jen s polovičním počtem miliard z kapes daňových poplatníků než stavba jezů - to by přece mělo srdce daňového poplatníka i odpovědného politika spíše potěšit. Ale pak mě napadlo, jestli právě tohle není hlavní příčina Foldynova drsného hodnocení. Méně utracených peněz totiž bude znamenat taky menší kšeft pro betonáře.

A tak nás Jaroslav Foldyna dál smrtelně vážně přesvědčuje, že přes rychle rostoucí zadluženost země máme ze svých daní zaplatit 6 - 8 miliard na stavbu jezů, které se podle ekonomů nikdy nezaplatí a které se podle zákona v národním parku ani stavět nesmějí. Miliardová zakázka by nepochybně byla lukrativní pro pár stavebních firem a možná by přinesla něco peněz i několika vlastníkům říčních lodí, kteří za babku z Čech vyvážejí štěrk, písek a kamení atd. Ale nejspíš ani těm ne, protože v Sasku je Labe ještě mělčí a tamní vláda jasně říká, že ona zbytečné miliardy v rozpočtu nemá.A navíc ona svůj národní park ničit nehodlá, mimo jiné i proto, že je zajímavým cílem pro turisty.

Na rozdíl od Jaroslava Foldyny nemám rád silná slova. Ale když už bych měl termín debilita použít, učinil bych tak v souvislosti s jím propagovaným plánem na utopení několika miliard v betonu labských jezů. Foldyna mě svým drsným výrokem nepřesvědčil, že má pravdu, ale něco se mu přece jen povedlo. Když teď slyším někoho mluvit o nějaké debilitě, jako asociace mi v mysli vytane jméno vícehejtmana Foldyny.

Ale to by mě asi nepřimělo napsat tento článek, nebýt kouzelné historky z minulého týdne. Procházel jsem centrem nejmenovaného podkrušnohorského města a z bilbordu na mě zíral vytřeštěný obličej Jaroslava Foldyny doprovázený sdělením, že to myslí upřímně. Některého z kreativních (ne)voličů ČSSD patrně inspiroval druhý ze slavných bilbordů premiéra Grosse s nápisem Jsem sociální demokrat a nad původní Foldynův výrok doplnil červeným sprejem upřesnění:
Jsem debil.


Další články tohoto autora:
Petr Němec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku