Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 14.10.2004
Svátek má Agáta
  Výběr z vydání
 >SVĚT: USA není zemí imperialismu
 >SPOLEČNOST: Bože, kéž jsem policajtem...
 >BRNO: Referendum - kdo vlastně zvítězil?
 >NEMOCNICE: Další krok k socialismu
 >POLITIKA: Debilita, jezy na Labi a ranař Foldyna, který to myslí upřímně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Snížení zvýšení DPH opět slavně zvítězilo. Au!
 >PRÁVO: Zaveďme porotní soudy
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Život v podkroví opticky a akusticky
 >KNIHA: Pekingská večeře a běsnění živlů
 >PENÍZE.CZ: Cena práce je (ne)srovnatelná s EU
 >SPORT: Proč nezačne sezóna NHL
 >CHTIP: Výslech zajatce
 >EKONOMIKA: Ceny v české ekonomice klesly
 >KAUZA KOŘISTKA: Tisková zpráva
 >KAUZA KOŘISTKA: Neměl by to být konec

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
14.10. Nemusí pršet, jen když kape


Letos přijdou z rozhodnutí poslanců o 14. platy ústavní činitelé, soudci a státní zástupci. Návrh musí ještě projednat Senát, podepsat prezident a zákon musí vyjít ve Sbírce zákonů do konce listopadu, jinak by nárok na vyplacení platu vznikl. Takzvané 13. a 14. platy státních zaměstnanců pak budou od ledna zrušeny definitivně.
Tomuto rozhodnutí Poslanecké sněmovny musí každý občan zatleskat, vždyť je to sprosťárna, aby si veřejní činitelé mírnix dýrnix dávali v polovině roku a k Vánocům z našich daní placené prebendy, nad kterými v jiných zemích jen nechápavě kroutí hlavou.
Každý rozumný občan ale čte sdělení o zrušení výplat za fiktivní měsíce dál a hned před ním vyvstává jedno velké KDYBY. Kdyby totiž páni poslanci přece jen nepřestali myslet v první řadě na vlastní peněženku a nechtěli přechytračit nás všechny. Oni si sice na papíře ty platy navíc zruší, peníze si však vzít nenechají, jen je rozpustí do dvanácti běžných výplat. Jeden poslanec tak svých cirka 46 500 korun navrch stejně dostane - jen to bude mít rozdrobeno do celého roku. Hlavně ale veřejnosti nebudou už na očích ty "nadbytečné" výplaty.
Koneckonců, nemusí pršet, jen když kape - ale hezky pěkně měsíčně, aby se součet nelišil od onoho nehorázného přílivu v závěru roku, který tolik dráždil veřejnost. Občané budou spokojeni - neuvidí 13. a 14 platy, naši představitelé budou spokojeni rovněž - o peníze nepřijdou. Co na tom, že jenom Poslanecká sněmovna si takhle vezme od státu (rozuměj: od nás) dalšího víc než půl miliónu? Jednak to ze státního přece nikoho nebolí a jednak je to v porovnání se sumami, které naše republika platí za všechny možné maléry, tak nicotná částka, že se jistě mnozí zastupitelé diví, proč je okolo toho tak vzrušená debata.
Aby to ale erár přece jen nebolelo, sněmovna mu to včera bohatě vynahradila: Schválila zvýšení pěti desítek správních poplatků a vznik čtyřicítky nových, takže občané a podnikatelé zaplatí - po relativně malých částkách, dalo by se říct po kapkách - do rozpočtu o 140 miliónů víc (kromě toho přispějí stejným způsobem i další stovkou miliónů krajům). Když neprší, tak alespoň kape.
Není ale těch z občanů ždímaných kapek přece jen už trochu moc? Nezačíná to vypadat spíš na státem řízenou průtrž mračen?

JAG


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku