Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 15.10.2004
Svátek má Tereza
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Policejní hlavy padat nemohou
 >DOKUMENT: Trestní oznámení na pracovníky justiční stráže OS Přerov
 >LIDÉ: V Londýně zemřel český fotograf Ivan Kyncl
 >PRÁVO: Novely zákonů – bič na studenty!
 >SPORT: Beckham a žlutá karta
 >VZPOMÍNKA: Česko – český slovník
 >PENÍZE.CZ: McPartland: Nespojujte Provident Financial s lichvou!
 >SVĚT: USA není zemí imperialismu
 >SPOLEČNOST: Bože, kéž jsem policajtem...
 >BRNO: Referendum - kdo vlastně zvítězil?
 >NEMOCNICE: Další krok k socialismu
 >POLITIKA: Debilita, jezy na Labi a ranař Foldyna, který to myslí upřímně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Snížení zvýšení DPH opět slavně zvítězilo. Au!
 >PRÁVO: Zaveďme porotní soudy
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Život v podkroví opticky a akusticky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
15.10. Kauza Kořistka a "zjevená pravda"


Policejní prezident Jiří Kolář ve středu před televizními kamerami ostře odmítl názor ostravské státní zástupkyně Zlatuše Andělové, podle níž policie postupovala při vyšetřování kauzy poslance Zdeňka Kořistky nezákonně a sám poslanec je nedůvěryhodnou osobou. Kolář ale vycházel spíš ze svého přesvědčení nebo z potřeby chránit podřízené a pověst celého policejního aparátu a chvílemi svým slovům nerozuměl možná ani on sám (co si například myslet o výroku "Je tu celá řada nepřímých důkazů. Jsou to jednotlivá podání případu aktérů, jsou to jejich aktivity před a po a je tam celá řada nepřímých důkazů, které souvisí s monitoringem telekomunikačního provozu"?).
Včera se ke Kolářovi přidal i premiér Gross, který stanovisko Andělové k postupu policie v případu Kořistky nepřímo zpochybnil poněkud mystickým výrokem, když řekl doslova: "Zjevená pravda to není, v tuto chvíli."
Před mikrofonem ale včera promluvil i prezident Klaus. Ten prý nechce dělat žádné silné soudy, ale vývoj situace mu dává za pravdu v jeho dřívějších prohlášeních (již před několika týdny varoval před vyvoláním umělého skandálu a také on označil Kořistku za ne zcela důvěryhodnou osobu).
Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan byl pak z celé záležitosti pěkně doruda, své podřízené i výsledku její dohledové prověrky se vehementně zastal a poukázal na absurditu některých výroků policejního prezidenta (kupř. odpíral státní zástupkyni právo na posouzení vypovídací hodnoty důkazů). Aby prověrkám nebyl konec, je možné, že Ištván dnes oznámí, že provede "dohledovou prověrku dohledové prověrky". (Mimochodem, je pikantní, že Andělová dělala svou kontrolu na žádost policie a teprve když její zpráva vyzněla pro policii negativně, policejní náčelník začal zuřit).
Někteří komentátoři po vyjádření zástupkyně Andělové začali prorokovat, že nyní už celá kauza Kořistka usne a zapadne do nepaměti, ale jak se zdá, událostem jěště ani zdaleka není konec. Možná policie konečně začne prošetřovat i další verze - třeba tu, že obvinění Dalík s Večerkem přece jen mluvili pravdu a Kořistka si celou věc vymyslel. Anebo, jak Dalík ve středu naznačil BBC, by se mohla prošetřit i teorie, podle níž byla celá hra narafičena na ODS a Kořistka se k ní jednoduše nechal přemluvit. Koneckonců, jako poslanec má imunitu, takže se nemusí obávat ani případného stíhání za křivé obvinění.
Jediný, komu celá aféra vyhovuje, je zřejmě premiér. Občané napjatě sledují politicko-policejní seriál "Kořistka proti všem" a nemají čas dívat se kolem sebe, natož aby si všímali, co nepěkného jim za zády (vlastně ve Sněmovně) provádí Grossova vláda. A ještě jeden důvod k radosti má pan premiér - Kořistkou zaujatý plebs mu volby určitě nezkazí.

JAG


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku