Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 18.10.2004
Svátek má Lukáš
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Otrávená bublina jménem Kořistka
 >ZDRAVOTNICTVÍ: O stříhání nehtů a komorách
 >PRÁVO: Předčasný masopustní rej
 >POLITIKA: Bude Gross vypovídat na detektoru lži?
 >SPOLEČNOST: Ochranářský šiml
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na Invexu
 >MÉDIA: Smějeme se s Františkem Janečkem & Co.
 >SPOLEČNOST: Je vůbec v Česku možná demokracie?
 >PSÍ PŘÍHODY: Zkreslené vnímání času
 >ÚVAHA: Naše zdraví a ČN
 >ZAMYŠLENÍ: Taková obyčejná privatizace
 >POLITIKA: Podle vzoru "gestapo"
 >SVĚT: Na okraj jednání o vstupu Turecka do EU
 >HISTORIE: Památník obětí komunismu tábor Vojna
 >PENÍZE.CZ: Obligace, pokladniční poukázky, STRIPS... nekoušou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
18.10. POLITIKA: Bude Gross vypovídat na detektoru lži?
Jiří Svoboda

Slibný titulek. Ale pana Grosse nic takového ani nenapadne. Ještě by vyšlo najevo co všechno myslí upřímně.

V pátečních LN se z rozhovoru se S.Grossem čtenáři například dozvěděli, že Šarapatka zřejmě vynášel na veřejnost nežádoucí informace. Ba dokonce: "…já přímo netvrdím, že (Šarapatka) obchodoval s informacemi, ale těch indicií, že věci, které rozhodně nebylo dobré prezentovat, se ven dostávaly, těch prostě bylo dost…"

Úřad vlády i Gross přitom doposud tvrdili, že Šarapatka musel odejít kvůli reorganizaci.

V témže rozhovoru S.Gross uvedl, že Šarapatka patrně vynesl z úřadu i informace o tajné schůzce pověřeného předsedy ČSSD S.Grosse se současným ministrem spravedlnosti P.Němcem. Takže tajná schůzka z očí do očí, kterou nebylo dobré prezentovat. O čempak se na ní asi jednalo?

Vzhledem k tomu, že se pan Gross takto veřejně prořekl, očekávám, že příslušné policejní složky, které s takovým nasazením pracují na "cause Kořistka" neprodleně zadrží pány Grosse i Němce, řádně je prošacují, chytí je do želez a helikoptérou někam odvezou, aby se řádně prověřilo, zda si na této tajné schůzce náhodou nenabízeli navzájem nějaké úplatky! Motivace k tomu byla nepochybná - kupř. pan Gross mohl nabídnout panu Němcovi, že se stane ministrem, bude-li hlasovat pro současnou koalici, a obdobně pan Němec panu Grossovi, že bude-li hlasovat pro současnou koalici (a ne třeba koalici jinou), zaručí mu křeslo premiéra?! Co je nějakých přitroublých deset milionů proti platu a všem výhodám plynoucím z postu premiéra? Nebo si myslíte, že takové nabídky na tajné schůzce, k níž se pan Gross v novinách přiznal, nepadly?

A co nabídky pana Grosse reprezentaci ODS? Nenabízel jim snad podstatně lukrativnější posty, než je skromné místečko velvyslance v Bulharsku, podpoří-li ho jako premiéra? Vyšetřuje již tuto "korupční aféru" odvážná policie vedená neohroženým policejním prezidentem Kolářem?

Někdo si možná pomyslí, že mi přeskočilo a napadají mne pěkné hlouposti. Ano, ale v tom případě nejsem první koho napadly! Přede mnou to byli nějací policisté a řada novinářů tištěných i elektronických médií. Celá "aféra Kořistka" je totiž stejně očividná hloupost, jako výše uvedená fabulace, což seznal už každý občan s minimálním právním vědomím a průměrným IQ.

Tam, kde se ovšem zatýká, občanům se šacují kapsy a účty, zastrašuje se transportem se želízky na rukou vrtulníkem, se hloupost stává nebezpečným aktem policejní zlovůle, umožněným nízkým právním vědomím některých policistů (nebo naopak setrvačným právním vědomím, inspirovaným vyvážením opozičních živlů do brdských lesů). Dostává-li se těmto policistům krytí od velitelských složek, vtírá se, s uplatněním odvěké otázky cui bono?, nemilé podezření, zda tu snad není ve hře nějaká politická objednávka se zárukou krytých zad v případě nepříjemností. Krytých zad alespoň do 1. ledna 2005, kdy vstoupí v platnost zákon o tučných prebendách v podobě odchodného, rentovného a bůhví čeho ještě.

Není již na čase začít zákonně a podle všech zásad právního státu vyšetřovat, zda se někteří politici a návazně na ně někteří policisté nedopustili trestného činu maření voleb v souběhu s trestným činem zneužití pravomoci veřejného činitele? Že by to začala šetřit inspekce pana ministra Bublana? To je asi tak stejně pravděpodobné jako cesta premiéra Grosse na detektor lži.

"Kauza Kořistka se může promítnout v tom, že občané budou ještě otrávenější. Je čím dál tím patrnější, že jde o nelítostný politický souboj, který využívá mlhavou kriminální povídku," - napsal jistě respektabilní politolog Bohumil Doležal.

Nezbývá, než s ním souhlasit.

16. října 2004.
Další články tohoto autora:
Jiří Svoboda

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku