Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 18.10.2004
Svátek má Lukáš
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Otrávená bublina jménem Kořistka
 >ZDRAVOTNICTVÍ: O stříhání nehtů a komorách
 >PRÁVO: Předčasný masopustní rej
 >POLITIKA: Bude Gross vypovídat na detektoru lži?
 >SPOLEČNOST: Ochranářský šiml
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na Invexu
 >MÉDIA: Smějeme se s Františkem Janečkem & Co.
 >SPOLEČNOST: Je vůbec v Česku možná demokracie?
 >PSÍ PŘÍHODY: Zkreslené vnímání času
 >ÚVAHA: Naše zdraví a ČN
 >ZAMYŠLENÍ: Taková obyčejná privatizace
 >POLITIKA: Podle vzoru "gestapo"
 >SVĚT: Na okraj jednání o vstupu Turecka do EU
 >HISTORIE: Památník obětí komunismu tábor Vojna
 >PENÍZE.CZ: Obligace, pokladniční poukázky, STRIPS... nekoušou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
18.10. ÚVAHA: Naše zdraví a ČN
Ladislav Franc

Zkratku ČN v názvu zavádím už dopředu pro označení celostátní sítě neziskových zdravotnických zařízení, kterou naše vláda hodlá vybudovat, puzena jen a jen starostí o naše zdraví. Na první pohled to vypadá jako myšlenka lichotivá.

Hodnota nejcennější, lidské zdraví - tedy i to moje zdraví - přece nesmí být vydáno v plen hrabivým soukromníkům. Když se nad tím zamyslíme, poznáme, že je to myšlenka lstivá, ba pro naše zdraví nebezpečná. Vydá totiž naše zdraví v plen nikoli hrabivým soukromníkům, ale státním úředníkům. Obávám se, že ti jsou v hrabivosti ještě nestydatější.

Ostatně jak by to dopadlo si můžeme představit pomocí příkladu. My už tu máme dlouhá léta jednu celostátní neziskovou síť - jsou to České dráhy, ČD. Státní podnik ČN by se bezpochyby vyvíjel podle tohoto vzoru. Především by bylo nezbytné v Praze zřídit generální ředitelství ČN. (Prvním generálním ředitelem ČN navrhuji jmenovat MUDr. D. Ratha.) Brzy by se ukázalo, že oblastní či krajská ředitelství jsou rovněž nezbytná - pro posílení spolupráce s orgány samosprávy. Posléze by se celý zbytnělý systém administrativy ČN na naše zdraví vykašlal a začal se věnovat výlučně ždímání státních dotací. Jejich nutnost by se zdůvodňovala mimo jiné tím, že z ČN utíká kvůli nízkým platům kvalitní personál. Z dotací by se přitom k doktorům a sestřičkám dostalo jen to, co by se úředníci neodvážili shrábnout sami. Že bychom to celé nejen zaplatili ze svých peněženek, ale konec konců odnesli to i na svém zdraví, je na bíledni.

Musíme se mít na pozoru. Nebezpečí, které nám hrozí od naší vlády, je nesrovnatelně větší než nebezpečí, které nám hrozí od teroristů.


Další články tohoto autora:
Ladislav Franc

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku