Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 18.10.2004
Svátek má Lukáš
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Otrávená bublina jménem Kořistka
 >ZDRAVOTNICTVÍ: O stříhání nehtů a komorách
 >PRÁVO: Předčasný masopustní rej
 >POLITIKA: Bude Gross vypovídat na detektoru lži?
 >SPOLEČNOST: Ochranářský šiml
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na Invexu
 >MÉDIA: Smějeme se s Františkem Janečkem & Co.
 >SPOLEČNOST: Je vůbec v Česku možná demokracie?
 >PSÍ PŘÍHODY: Zkreslené vnímání času
 >ÚVAHA: Naše zdraví a ČN
 >ZAMYŠLENÍ: Taková obyčejná privatizace
 >POLITIKA: Podle vzoru "gestapo"
 >SVĚT: Na okraj jednání o vstupu Turecka do EU
 >HISTORIE: Památník obětí komunismu tábor Vojna
 >PENÍZE.CZ: Obligace, pokladniční poukázky, STRIPS... nekoušou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
18.10. POLITIKA: Podle vzoru "gestapo"
Petr Kersch

Pan poslanec Říman se nechal slyšet (Právo, 16.10.t.r.), že se nemám divit novému slovu "grosstapo", které vymysleli jeho soukmenovci v partajních kuloárech - je to zkrátka taková slovní hříčka. Kdybyste pracovali tak dlouho v politice jako pan poslanec a exministr dopravy, tak byste dávno věděli, že politik musí v dnešním přemedializovaném světě na sebe nějak upozornit, nejlíp nějakým hrubým výrazem, pak si teprve "občani" uvědomí, jak před volbami polozapomenutý řečník je "úžasně" schopný.

Podle jakého mluvnického vzoru se tato trapná, starší generaci pobuřující a ve svém politickém důsledku voliče odrazující slovní extravagance skloňuje? Inu, podle vzoru "hrad" to nebude, nejspíš by to mohl být vzor "město", ale nepřeceňujme jazykové obzory vynálezcovy, tady vzorem mu bylo podstatné jméno "gestapo", pověstná zkratka nacistické Geheime Staatspolizei, onoho represivního orgánu nacistické Říše Velkoněmecké. Mezi zakladateli této zločinecké organizace, která vznikla v roce 1933, hned po nástupu Hitlera k moci, jsou uváděni váleční zločinci Göring a Himmler a taky v Česku zvlášť dobře známý "říšský protektor" Reinhardt Heydrich. Tato tajná státní policie se starala o potlačení každého nezávislého politického smýšlení a vyhlazení německé opozice už dávno před zahájením druhé světové války.

Poslední věta by byla pouhou frází, která zejména mladším čtenářům nic neříká. Aby nevznikly žádné pochyby, s kým by musel jednat občan Říman, kdyby si pro něj přišlo skutečné gestapo, vezměme například knihu Viktora Kremperera - Deníky II (nakladatelství Paseka Praha, 2004). Autor - německý univerzitní profesor, který téměř celou nacistickou éru prožil v Drážďanech, si psal podrobný osobní deník. Popisuje 11.května 1942, jak komando gestapa vniklo do domu, který byl přidělen několika židovským rodinám, protože jejich původní byty a domy byly státem zabaveny. "Friedman," píše Kremperer, "mi ukazoval krvavé podlitiny na krku a na bradě. Stěžoval si, že jeden kopanec zasáhl jizvu po kýle. Bili i paní Kreidlovou a paní Pickovou. Evu jsem našel v pořádku, držela se. ´Ty jsi árijka? A proč sis, děvko, brala Žida?´ Poslali ji dolů. Tam schytala pár pohlavků - spíš takových naoko, nic vážného. Ida Kreidlová naříkala, jak ji hrubě zfackovali. Nelze zjistit, co ukradli, co zničili. (...) Obsah skříní, komod, polic a psacího stolu leží na zemi. (...) Z potravin vzali všechno, co jsme si koupili na lístky..."

Možná, že panu poslanci to "až tak" nepřipadá, možná, že on sám dostal občas nějakou facku, i když ne zrovna od VB nebo StB. Musíme mu tedy připomenout, že za německou armádou postupovaly tzv. Einsatzgrupen (Pohotovostní oddíly), jejichž důstojnící byli příslušníci gestapa, kterým byly uděleny hodnosti SS. Tyto oddíly měly takovou pravomoc, že mohly z vlastní iniciativy popravovat nebo posílat do koncentračních táborů nejen osoby, které se údajně něčím "provinily", ale i příbuzné těchto osob. Podobně postupovalo gestapo i v protektorátních poměrech u nás. Nejotřesnější pověst a zaslouženou nenávist si vysloužilo svými protižidovskými akcemi. Někteří židovští vězni ovšem přežili a svědčili...

V roce 1943 mělo gestapo asi 50 tisíc příslušníků. Hlavní jeho činností bylo dodávat vězně do koncentráků; hlídání vězňů bylo úkolem esesáckých útvarů. Ale i tam působilo gestapo svými metodami. Než v roce 1947 odsoudil hamburský soud Ludwiga Ramdohra k smrti oběšením, nechal si od svědků vylíčit, jak obžalovaný postupoval v koncentračním táboře Ravensbrűck ve své funkci "vedoucího politického oddělení" při výsleších vězeňkyň... Ne, já to sem neopíšu, přečtěte si to sami, půjčím vám tu knížku rád, když mi ji zase po přečtení vrátíte.

Takže pozor, vážení politici, na ty vaše slovní novotvary. Lze pochopit, že chcete být právě dnes zajímaví. Pokud by se tak dělo vysvětlováním vašich vizí nebo chyb těch druhých, vem to nešť - ale nechoďte mezi nás s nedovzdělaností a necitlivostí k lidem.

© Petr Kersch, říjen 2004
Další články tohoto autora:
Petr Kersch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku