Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.10.2004
Svátek má Michaela
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: V minulosti nebo mimo mísu?
 >POLITIKA: Gott a Vondráčková pro policejní stát
 >ARCHITEKTURA: Podzim v Plečnikových zahradách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Konverze vrchu Mrázovka na park pokračuje
 >VESMÍR: Vedle jak ta jedle
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dvě vdovy, aneb čas plyne
 >BRNO: Ještě o referendu
 >PSÍ PŘÍHODY: Bloudění za humny
 >POLITIKA: Volební neúčast láme rekordy
 >KNIHA: Český rozhovor v čínském rozhlase
 >SVĚT: Co může dnešní Evropa nabídnout světu
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Anekdoty z německé ekonomiky
 >ÚVAHA: Siréna
 >PENÍZE.CZ: Dupe nosorožec po podepsaných smlouvách?
 >VZPOMÍNKA: Gottwald na stokoruně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
19.10. Sudí, pískni!
(eff)

Ve sportech jako je box nebo karate bdí v ringu rozhodčí. Jakmile je jasné, že zápas nikam nevede, rozhodčí zapíská a borce od sebe oddělí. V politice žádný rozhodčí není. Snad volič, ale toho pustí k píšťalce jen jednou za čas. Bohužel za tak dlouhý čas, že politici zapomínají, že nějaký takový rozhodčí vůbec existuje.

Je to škoda. Kdyby nějaký rozhodčí v politickém ringu existoval, jeho hvizd bychom slyšeli už dávno v zápase zvaném "Kořistkova aféra". Ta se zdánlivě někam posunula - státní zástupce Josef Bláha zrušil obvinění asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka, kteří jsou podezřelí z uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky. Jenže pořád je tu Kořistkovo tvrzení, že mu deset miliónů nabízeli, pořád je tu výsledek zkoušky na detektoru lži, pořád ještě je tu jedenáct hodin odposlechů. Nikam se samozřejmě nedojde. Nabídku úplatku nelze dokázat, protože kdyby to šlo, už by jasné důkazy byly dávno na stole. Zbývá zde jen zhmotnělý nesmysl, který se po stole převaluje ze strany na stranu jako kus masa, který páchne čím dál víc. Načichne každý, kdo se ho jen dotkne.

O případu už bylo řečeno snad všechno, co se o něm říci dá. Poučení je očividné - aféra nám umožnila poznat hloubku nekompetence hraničící s hloupostí snad všech zúčastněných. Poslanec Kopistka a oba pánové z ODS dělali co mohli a co se od nich čekalo - pokusili se, poslanec i pánové, namydlit protistraně schody. Těžko jim to vyčítat. Na politické scény vládnou takové móresy, jaké tam vládnou, a nezavedli je ani Dalík, ani Kopistka, ani Večerek. Ti jen jednali tak, "jak je v kraji zvykem", trapně a hloupě. Naproti tomu představitelé státu zapomněli, že aspoň dle vnějškových znaků náleží k živočišnému druhu homo sapiens sapiens. S bujarostí primátů o třídu nižších roztočili kolotoč, který ne a ne se zastavit. Jen nevyléčitelný optimista se může domnívat, že rozhodnutí státního zástupce Josefa Bláhy kolotoč zastaví. Ring se nevyprázdní. Nenechá si to líbit poslanec Kořistka, své si patrně řekne státní zástupce Martin Fraš, zbavený dozoru nad případem.

Přes všechnu bezvýchodnost ale zápas bude mít svoji oběť. V konečném dopadu poškozená bude zcela určitě ODS, protože v politice a v nazírání na politiku platí jedna krutá zásada: je to presumpce viny, kterou veřejnost zastává a zastávati bude. Takže ten puch, který se vyřinul ze schůzky pánů Dalíka, Večerka a Kořistky, bude interpretován především v neprospěch ODS. To je fakt, vše ostatní jsou spekulace.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku