Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.10.2004
Svátek má Vendelín
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Plesl, Zvěřina, Lidové noviny a hnůj
 >POLITIKA: Gross – to je opravdu síla
 >SPOLEČNOST: Dejte peníze policistům!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Horem pádem
 >HISTORIE: Stalinská cholera a banderovský mor
 >PSÍ PŘÍHODY: Jedlíci jablek
 >VZPOMÍNKA: Obchodníci
 >HISTORIE: Komentář k článku Památník obětí komunismu tábor Vojna
 >CHTIP: Jak pečovat o člověka s Alzheimerovou nemocí
 >PENÍZE.CZ: Zákon zakázal proplácet dovolenou
 >PRÁVO: V minulosti nebo mimo mísu?
 >POLITIKA: Gott a Vondráčková pro policejní stát
 >ARCHITEKTURA: Podzim v Plečnikových zahradách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Konverze vrchu Mrázovka na park pokračuje
 >VESMÍR: Vedle jak ta jedle

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
20.10. SPOLEČNOST: Dejte peníze policistům!
Jiří Hradec

Zaslouží si policisté novoroční zvýšení platů nebo ne?

Na rozdíl od lékařů, zdravotníků, státních úředníků a všech, kteří se tolik ozývali proti jednostrannému zvýšení platů policistům, budou policisté od příštího roku pracovat ze zákona až 300 hodin přesčasů bez nároku na odměnu. A tři sta pracovních hodin jsou zhruba dva měsíce! Takže si tipněte, zda nějaký policista dostane peníze navíc. Zejména když díky nedostatku peněz se i dnes často proplácí třeba jen polovina přesčasů, než na kolik má policista nárok. Policisté také nebudou mít nárok na příplatky za služby v noci a ve svátek, které jsou u všech těchto povolání běžné.

A všechna tahle povolání mají oproti policistům právo bránit se přehnaným přesčasům a bojovat za vyšší odměny stávkou. Policisté musí poslechnout rozkaz pod hrozbou trestního stíhání a mají ze zákona zakázáno stávkovat. Takže proč by neměli mít při stejné kvalifikaci víc peněz než civilní zaměstnanci, kteří jsou na tom v pracovněprávních nárocích mnohem lépe? Navíc policisté na rozdíl od lékařů nemohou podnikat. A právě lékaři dokáží na policii vydělávat vysoké částky, pravděpodobně v některých případech vyšší než jejich výdělek v řádném zaměstnání díky psaní různých znaleckých posudků. Vím dokonce o případech, kdy se tato činnost dotyčnému lékaři natolik vyplácela, že policisté od něj opakovaně dostávali "pozornosti", aby jej přibírali jako znalce.

Nejlépe si v tomto vedou psychiatři, u kterých je naprosto běžné vidět na vyúčtování kolonku "formulování závěru - 8 hodin". Přitom každý policista, který někdy potřeboval znalecky odzkoumat obviněného, ví, že osm hodin netrvá ani celá práce dohromady (výjimkou jsou samozřejmě složité případy nebezpečných sexuálních deviantů, ale ty jsou na rozdíl od představ filmařů celkem vzácné). Už vůbec nemůže zabrat osm hodin "formulování závěru", kde většina psychiatrů jen mění jména a případně diagnózu. Možná je to jen policejní latina, ale někteří kolegové říkají, že dostali znalecké posudky, kde lékař zapomněl v některém odstavci přepsat jména - tolik k osmihodinovému "formulování závěru".

Nemyslím si tedy, že by někdo z civilních veřejných zaměstnanců mohl policistům jejich plat nějak závidět. Policisté nejsou nijak zvýhodňováni, spíš naopak!

I když vedle sebe postavíme srovnatelná povolání, vyjde nám, že policisté jsou na tom nejhůř ze všech. Vojáci mají mnohem vyšší příjmy díky příspěvku na bydlení, což byl také důvod, proč po jeho zavedení hodně policistů opustilo řady PČR a odešli raději sloužit k Vojenské policii. Přitom práce policistů by za jinak stejných podmínek měla být odměňována lépe, neboť policisté jsou v nasazení každý den a každý den riskují. Vojáci s několika výjimkami, jako jsou momentálně naši vojenští policisté v Iráku (kteří dostávají patřičně vysoké odměny), do žádného opravdového nasazení nikdy nešli.

AČR a Vězeňská služba i Justiční stráž dále nabízejí poměrně vysoké desetitisícové náborové příspěvky. U policie se vám o tom může jen zdát. Do tajných služeb se zase dostávají schopnější lidé, takže jejich management včetně materiálního zabezpečení příslušníků je lepší. Těm nehrozí, že by museli kupovat do práce kancelářský papír ze svého.

A to je snad hlavní důvod, proč policistům zvýšit platy. Neznám žádného pracovníka finančního úřadu, který by si musel do práce přinést soukromý počítač. Ani neznám žádného soudního úředníka, který by musel mít v kanceláři vlastní děrovačku na spisy. U policie to je naprosto běžné. Já si taky musel koupit počítač do kanceláře ze svého, přestože jsem vyšetřovatel a píšu celý den. Pro mě je to mnohem základnější pracovní pomůcka než pistole - tu nepotřebuji, zato jsem ji vyfasoval erární. Až bude policie normálně materiálně vybavená jako jakýkoliv jiný podnik nebo úřad, ať mi to úředník z berňáku nebo učitel závidí, že dostanu od Nového roku přidáno. Do té doby ať laskavě mlčí - nebo ať jdou dělat moji práci.

Jo, a kancelářské sponky, trestní zákon a kancelářské lepidlo v tyčince ať si v tom případě rovnou vezmou s sebou z domova. Ty jsem si totiž taky musel ze svého platu koupit vlastní.


Další články tohoto autora:
Jiří Hradec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku