Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.10.2004
Svátek má Vendelín
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Plesl, Zvěřina, Lidové noviny a hnůj
 >POLITIKA: Gross – to je opravdu síla
 >SPOLEČNOST: Dejte peníze policistům!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Horem pádem
 >HISTORIE: Stalinská cholera a banderovský mor
 >PSÍ PŘÍHODY: Jedlíci jablek
 >VZPOMÍNKA: Obchodníci
 >HISTORIE: Komentář k článku Památník obětí komunismu tábor Vojna
 >CHTIP: Jak pečovat o člověka s Alzheimerovou nemocí
 >PENÍZE.CZ: Zákon zakázal proplácet dovolenou
 >PRÁVO: V minulosti nebo mimo mísu?
 >POLITIKA: Gott a Vondráčková pro policejní stát
 >ARCHITEKTURA: Podzim v Plečnikových zahradách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Konverze vrchu Mrázovka na park pokračuje
 >VESMÍR: Vedle jak ta jedle

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
20.10. POLITIKA: Gross – to je opravdu síla
Zdeněk Holásek

Jistě nelze – a v dějinách proto je řada příkladů z minulosti – očekávat, že každý politik, který to z nějakého důvodu dotáhne až na premiéra své země, musí být supervzdělanec. Ostatně, dosažené vzdělání samo o sobě nic neříká o inteligenci jeho nositele a jeho způsobilosti být vysokým politikem. Koneckonců, Lech Walesa měl vzdělání nízké a přesto dokázal v politice opravdu hodně mnoho a je dnes symbolem svobodného Polska, ať se to komu líbí nebo ne. Čeho však bude symbolem Stanislav Gross, náš mladý premiér?

O jeho právnickém vzdělání, resp. způsobu jeho dosažení již bylo napsáno v minulosti dost a totéž platí i o jeho rigorosní práci a upřímně řečeno, těžko jsme mohli znajíce české poměry v politice očekávat něco jiného, než že skandál s diplomkou smete Gross jako ováda z ramene a veškeré psaní o této kauze tak bude házením hrachu na zeď. Takže bereme na vědomí, že máme premiérem člověka málo vzdělaného, nesečtělého, s omezenými vyjadřovacími schopnostmi a pokud již napíše článek (viz nedávno LN), tak jak vidno i neschopného souvislého psaného projevu. Máme premiérem člověka, který k tomu, aby budil dojem muže na svém místě, se musí obklopit armádou poradců, které chce mít i na zasedání vlády a hlavně člověka, který většinou na konkrétní otázku umí odpovědět až geniálně nekonkrétně. Někdy se dokonce zdá, že ani o odpověď nejde. Jeho sociální zkušenost je zřejmě velmi deformovaná dlouhodobým vysedáváním v politice, protože jeho výběr některých osob do týmu na MV ČR anebo úřadu vlády svědčí o nedostatečném povědomí o dějinných zkušenostech a souvislostech, o vážnosti následků komunistické diktatury v ČR a nedostatku schopnosti vyhodnotit, co je únosné a co je přinejmenším nevkusné.

Jenže někdy opravdu zůstává rozum stát: Minulý týden při diskusi v Parlamentu ČR reagoval na kritiku ,ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach úderným vystoupením, že v současné době nepřítomný premiér právě jedná s ministrem Urbanem s managementem společnosti Robert Bosch z Německa o další investici, která by přinesla v ČR dalších 150 nových pracovních míst. To je krásný příklad vlasteneckého jednání našeho premiéra, který namísto výkonu své funkce v Parlamentu považuje za nutné se osobně angažovat při jednání s jakýmsi investorem, kterému nabídne celý „balíček“ výhod a zřejmě jej poprosí, aby u nás za těchto výhodných podmínek vytvořil pár pracovních míst. Opravdu si neumím představit premiéra jiného státu, než nějaké banánové republiky, který bude marnit čas takovou činností za peníze daňových poplatníků. Navíc ani Urban, ani Gross nemluví žádným cizím jazykem tak, aby mohli vést jakákoli jednání na jakékoli za zmínku stojící úrovni. To platí ovšem pro případ, že si to celé Škromach nevymyslel, protože u něho jeden nikdy neví.

Další ukázkou způsobu myšlení premiéra Grosse, premiéra země – člena EU, jejíž základy jsou položeny v tržním hospodářství je jeho vyjádření v nedělní debatě s redaktorem Moravcem na ČT 1, kde dalším hostem byl Grebeníček. Tam premiér svěřil celému národu s bolestným výrazem ve tváři, že je mu proti srsti odstátnění nemocnic ve vlastnictví krajů a jejich převedení na akciové společnosti, potažmo jejich budoucí privatizace. Řekl: „opravdu si myslíte, že někdo bude investovat obrovské prostředky do nemocnic, aby to dělal z dobročinných důvodů, aby mu to nepřinášelo zisk?“ Už nedodal, že dosud je to stát, který ne ze svého, ale od daňových poplatníků vybraných peněz financuje zdravotnictví se vším jeho plýtváním, rozhoduje o lékové politice a o tom, že pacient se finančně na svém léčení nepodílí. Jen díky takto státem špatně nastavenému systému jsou peníze pro zdravotní péči vysávány špatně řízenými nemocnicemi počínaje a dravými, státní moc korumpujícími výrobci léků konče a jen díky politice státu a 6leté vlády ČSSD jsou na tom nemocnice, které nyní patří krajům, tak mizerně. To vše při zamlčené iluzi, kterou ohlupuje premiér tu méně inteligentní část obyvatelstva: že je zdravotnictví zadarmo. Gross už neuvede, že obchodní společnosti provozující dnes nemocnice jednak hospodaří se ziskem a platí z něho daně, přičemž se chovají nanejvýš ekonomicky a jednak – právě proto že jde o obchodní společnosti - ničeho nežádají od státu (a ani nemohou) a netahají další peníze z kapes daňových poplatníků na dorovnání deficitních rozpočtů.

V neposlední řadě se v nedělní diskusi na ČT 1 projevil S. Gross jako velký demagog, když na otázku, co říká tomu, že šéf ČNB Tůma kritizuje vládu za to, že neodůvodněným zvyšováním platů policie a jiných uniformovaných složek roztáčí inflační spirálu, odpověděl, že je zarážející, že to říká zrovna šéf ČNB, když peněžnictví je oborem, kde průměrný plat vysoko převyšuje celostátní průměr. Kromě toho, že pojem průměrný plat jako hodně dubiózní ukazatel vykazuje obrovskou statistickou odchylku jak mezioborově, tak i regionálně, jde o demagogickou odpověď nejhrubšího zrna, která se podobá známému vtipu z Radia Jerevan, kde na otázku: „Jak u Vás v SSSR odměňujete lékaře?“ se dostalo posluchači odpovědi „No co co, u vás zase lynčujete černoší!“ Gross navíc zapomněl konsternovaným tetkám a matinkám, jakož i dalším z jeho volebního elektorátu na obrazovku sdělit, že banky (ať již mravně či trochu nemravně) vykazují vysoké zisky před zdaněním a platí vysoké daně, přičemž tvrdě tlačí na snižování nákladů. Co je divného na tom, že kdo vydělává, také dobře platí svým zaměstnancům. Tady se Gross projevil jako sociální štváč a demagog, který zamlčuje, že jím řízený státní aparát doslova prožírá daně, a to rok od roku víc, ve větším množství, aniž by zvyšoval kvalitu, projevoval větší ochotu pracovat pro veřejnost kvalitněji a hlavně byl pokud možno neviditelný. A to nemluvím o tom, že už nyní se vyřizují výjimky pro všemožné úředníky, kteří se ani nejsou schopni (a to ani za peníze daňových poplatníků, ze kterých se ji platí jazykové kurzy) naučit alespoň jeden světový jazyk, jak se od nich dle pravidel EU vyžaduje.

Bylo by možno psát dále, ale to je ubíjející. Proto závěrem jen tolik: ministr Gross je nevzdělaný a nebezpečný demagog. Bůh ochraňuj naše životy a majetky.

JUDr. Zdeněk Holásek
advokátDalší články tohoto autora:
Zdeněk Holásek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku