Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 21.10.2004
Svátek má Brigita
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Kde se schovávají Václav Havel s Václavem Klausem?
 >POLITIKA: Poslanec US-DEU Kořistka vzal úplatek
 >MÉDIA: Vědí novináři o čem píší?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tendenční žurnalistika pro začátečníky
 >AMERICKÝ STAV VĚCÍ 6: Mexická cesta
 >PRÁVO: Ministerstvo čuňáren
 >POLICIE: Ostuda Policie ČR aneb Profesionálové v éteru
 >PENÍZE.CZ: Zprostředkovatel-odborník neodborným poradcem?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Koho budou volit Židi
 >SPOLEČNOST: Česká a britská policie aneb Kdo od koho opisuje?
 >EKONOMIKA: Výsledková sezóna končí
 >VZPOMÍNKA: Od katedry k šutru…
 >MÉDIA: Plesl, Zvěřina, Lidové noviny a hnůj
 >POLITIKA: Gross – to je opravdu síla
 >SPOLEČNOST: Dejte peníze policistům!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
21.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Koho budou volit Židi
Jan Kovanic

Koho budou volit Židi? Bushe nebo Kerryho? Optal se mě jeden známý. Možná proto, že jsem považován za odborníka na Židy, možná, že jsem považován za odborníka na USA. Nevyhýbám se tomu: Jsem totiž odborníkem na všechno, jako správný komentátor.

Takže koho budou v nastávajících amerických prezidentských volbách volit Židi? Ve Státech jich žije na šest milionů, srovnatelně jako v samotném Izraeli, mohou tedy poměrně vyrovnaný souboj Bush : Kerry rozhodnout.

Prý by měli volit Kerryho - protože je původem Žid. Ale zrovna tak by ho mohli volit američtí Němci, protože podle landsmanšaftu je vlastně "sudetský Němec". Ale protože šlo o poddaného císařpána, tak by se měli hlásit dnešní Rakušané. A možná i Poláci. Ale hlavně Slezané, protože tento Kerryho předek, narozený na území dnešního Česka, se jmenoval Fritz Kohn, byl moravským Židem a mluvil německy... A to měl Kerry ještě další tři prarodiče, o nichž se nějak podezřele nemluví. Takže kdoví, jak je to s tím "původem."

Jenže Kerry je katolík, právě po dědečkovi Kohnovi, který se roku 1902 přestěhoval do Německa, kde téhož roku konvertoval. (To ještě nebyl vynalezen termín "sudetoněmecký", tak se stalo až roku 1903, takže landsmanšafte, sorry...) Už roku 1905 opět prásknul do bot a před rostoucím německým antisemitismem odjel do Ameriky. Tak to ho prý Židi tuplem volit nebudou. Ani normální Američani, protože katolický prezident byl než jeden - jistý John F. Kennedy.

Hm. Jenže ještě více než Žid, katolík, Němec, Polák, mimozemšťan, je Kerry kandidátem za demokratickou stranu. A je známo, že demokraty američtí Židi obvykle volí - tak šedesát ku čtyřiceti. Kerry není černoch ani hispánec, ale je známo, že také černoši a hispánci spíše volí demokraty než republikány. Ale ne všichni. A taky komunisti spíše volí demokraty. A homosexuálové. A dokonce i značná část bělošské menšiny.

Protože neexistuje židovský papež (stejně jako neexistuje černošský nebo hispánský nebo atd. papež) tak se asi těžko v amerických svatyních ozve jednotná výzva, aby Židi (černoši, hispánci atd.) volili toho jediného správného kandidáta, na němž spočinulo s milostí oko církevní vrchnosti. A ačkoli je Kerry katolík, ani žádná křesťanskodemokratická lobby nebude sloužit mše k vítězství svého hodného hocha. To by se už spíše mohly ozvat odbory, které v USA někdy více než zástupce pracujících připomínají tu jedinou neomylnou církev - nebo jinou mafii.

Američtí občané budou volit toho, kdo je přesvědčí, že právě on jim dokáže lépe zajistit prosperitu, bezpečnost a svobodu.

No ale koho budou volit Židi? Odpovím jako v té vousaté anekdotě:

To měl jednou nějaký moskevský orchestr koncert v Carnegie Hall. Velký úspěch. Po představení byl večírek. Sovětský dirigent povídá svému americkému kolegovi:

"Tak my u nás nejsme vůbec žádní antisemiti. Například zrovna v tomhle orchestru mám patnáct Židů. Kolik jich máte vy?"

Americký kolega mu odvětil:

"Nevím."

Psáno v Praze dne 19. října 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku