Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 22.10.2004
Svátek má Sabina
  Výběr z vydání
 >PŘÍBĚH: Jak jsem lovil divokou pumu I.
 >ZAMYŠLENÍ: Syndrom “nezodpovědná socka”
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vesmír 2
 >NÁBOŽENSTVÍ: Ohrožuje existence státu Izraele islám?
 >PSÍ PŘÍHODY: Barte, nehopsej!
 >PENÍZE.CZ: Jak to od října chodí na úřadech práce
 >EKONOMIKA: Zvýší ČNB úrokové sazby?
 >PRÁVO: Kde se schovávají Václav Havel s Václavem Klausem?
 >POLITIKA: Poslanec US-DEU Kořistka vzal úplatek
 >MÉDIA: Vědí novináři o čem píší?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tendenční žurnalistika pro začátečníky
 >AMERICKÝ STAV VĚCÍ 6: Mexická cesta
 >PRÁVO: Ministerstvo čuňáren
 >POLICIE: Ostuda Policie ČR aneb Profesionálové v éteru
 >PENÍZE.CZ: Zprostředkovatel-odborník neodborným poradcem?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
22.10. RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vesmír 2
Ondřej Neff

Před skoro třemi nedělemi jsme měli radost z úspěchu SpaceShip One. Jak to bylo s vesmírem v padesátých létech? Zavzpomínám si zase na dětství, napodruhé o vesmíru. Celý seriál je zde.
Posledně jsem se tu mínil o Mezinárodním geofyzikálním roce. Tehdy poprvé v mém životě se oficiálně psalo a mluvilo o Američanech jinak, než výhradně v zavile nepřátelském duchu. Už to neměli být nepříčetní pijáci těžkého alkoholického nápoje Coca Cola, v bílých kápích Ku Klux Klanu, větším dílem umírajících hladem na ulicích. Byli to partneři v mezinárodním vědeckém projektu!
Propaganda ale dostala nové obrátky, když se Američanům začalo nedařit vypustit oběžnici Země. V novinách a časopisech otiskovali moc rádi snímky vybuchujících raket Redstone - a pak přišel 4.10. první Sputnik. Obrovská radost zavládla mezi propagandisty. Kosmický úspěch byl interpretován jako důkaz převahy systému. I jindy rozumní lidé vážně rozumovali o tom, že jenom řízené státní hospodářství dokáže zorganizovat tak kolosální podnik, jako jsou lety do kosmu. Kapitalismus se svým neřízeným systémem je příliš roztěkaný na takovou věc. Vanguard I. se Američanům podařilo vypustit až 17. května 1958. Je zajímavé, že tento satelit je pořád ještě na oběžné dráze, je to nejstarší člověkem vytvořený objekt v kosmu a zůstane tam ještě stovky let (viz jeho webovou stránku, vykonal už ve vesmíru cestu dlouhou 9986530350 km - k 21.10.2004, 6.24).
Kosmické závody začaly. Moji generaci zasáhly - pro mne poznamenaly závěr padesátých let, fascinovaly mě po celá šedesátá léta a dnes, třebaže už ve srovnání s tím, co bylo, vlažně mě zajímají dodnes. Založil jsem si tenkrát "kosmickou kroniku" (ještě ji mám někde schovanou) a do ní jsem si zapisoval události a lepil obrázky. Konečně se v té šedé, úmorně dusivé době něco zajímavého stalo!

Mimopchodem, čtu na té webové stránce, že byly vyrobeny tři Vanguardy, stály 125 tisíc dolarů všechny tři a při vývoji a výrobě se podařilo doladit produkci tranzistorů a slunečních článků...


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku