Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Neděle 24.10.2004
Svátek má Nina
  Výběr z vydání
 >MOBY DICK: České Textárny zrušily dveře
 >PŘÍBĚH: Jak jsem lovil divokou pumu II.
 >DIGI: Neffův průvodce digitální fotografií
 >POVÍDKA: Jak jsme se vypořádali s Big Beatem
 >ZÁBAVA: Test znalostí dějin vzduchoplavby
 >VZPOMÍNKA: Vtipy a vtípky
 >PŘÍBĚH: Jak jsem lovil divokou pumu I.
 >ZAMYŠLENÍ: Syndrom “nezodpovědná socka”
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vesmír 2
 >NÁBOŽENSTVÍ: Ohrožuje existence státu Izraele islám?
 >PSÍ PŘÍHODY: Barte, nehopsej!
 >PENÍZE.CZ: Jak to od října chodí na úřadech práce
 >EKONOMIKA: Zvýší ČNB úrokové sazby?
 >PRÁVO: Kde se schovávají Václav Havel s Václavem Klausem?
 >POLITIKA: Poslanec US-DEU Kořistka vzal úplatek

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
24.10. Ještě k odposlouchávaným telefonům
(eff)

Ta nesmyslná aféra kolem úplatku který nikdo nikomu nedal a nikdo ho nevzal a bavíme se o tom už celé týdny, se rozrůstá do galaktických rozměrů. Teď je to tak, že "policie v době, kdy byl Gross ministrem vnitra, odposlouchávala policie nepřímo i prezidenta Václava Klause."
Gross by měl rozhodně co vysvětlovat. Připomenu rozsáhlý materiál, který o něm a jeho prapodivných ekonomických aktivitách přinesl týdeník Respekt! Pes po tom neštěkl, protože je to moc složité, je kolem toho moc běhání a zkoumání a ověřování a to se nikomu nechce. (Mně taky ne, nemám právo se na někoho pohoršovat!). Teď je tu ta věc s odposlechem telefonátů. V pondělí budeme svědky tsunami vlny pohoršení nad "odposlechem prezidenta". Rozčilení je snadnější, než zkoumání a ověřování faktů. Odposlouchávaný prezident republiky! Jaký to skandál!
Ale ale třeba mít na paměti, že policie podle všeho neodposlouchávala Klause, ale Peciče. To je zásadní rozdíl.
Zmíněný Radko Pecič je přítel Václava Klause a spoluzakladatel tzv. 1. národní banky, spoluzakladatel spolu s Petrem Smetkou, zakladatelem "letadla" zvaného H-systém. Letos v létě vyslýchala policie kvůli H-Systému Livii Klausovou. Sám Václav Klaus popírá tvrzení exposlankyně Hany Marvanové, že se osobně zasazovat u Tošovského za to, aby Smetka bankovní licenci dostal. Finančním poradcem 1. národní byl také Pavel Jaroš, pozdější generální sekretář exministra zahraničí Jana Kavana. Jemu Jaroše doporučil Karel Srba, odsouzený za plánování vraždy novinářky. Tato 1. národní nakonec licenci nedostala. Policii 1. národní banka zajímá proto, že ji hodlali zakládat lidé stíhaní dnes spolu se Smetkou kvůli údajnému podvodu v Komerční bance. Tehdejšího šéfa její pražské pobočky Miloslava Nováka a jeho náměstky Oldřicha Machalického a Vladimíra Gullu podezírá policie z toho, že v polovině 90. let poskytovali Smetkovi stamilionové úvěry pro H-System a byli s ním předem domluveni, že je nebude splácet.

Takže ono je co vyšetřovat. A jistě je i co odposlouchávat. Na jedné straně si přejeme, aby se rozkryla popletenost politických špiček s pakáží, která stála státní kasu přes půl biliónu korun, a na druhé straně, když policie "koná" se rozčilujeme nad policejním státem. Stejně "oprávněně" bych se mohl rozčilovat nad tím, že se prezident republiky zasazuje o vyhazov policejního prezidenta - ne kvůli jeho činům, tedy jeho práci, ale kvůli jakémusi výroku, který veřejnost zná jen z novinářských interpretací. Že ho vyhazuje v době, kdy je v ošklivém maléru jeho osobní přítel a kdy je "diskrétně" vyšetřována jeho manželka, která měla seděl v dozorčí radě banky zakládané Smetkou a Klausovým přítelem Pecičem. Není spíše toto hodno podivení?

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku