Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 25.10.2004
Svátek má Beata
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Neúcta k zákonnosti i k zákonům
 >SVĚT: Zvrácená reality show z Iráku
 >PENÍZE: Komu prospívá penzijní připojištění?
 >PRÁVO: Zmatení jazyka!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kolo ve městě
 >SPOLEČNOST: S jakou morálkou se zdravotnictví uzdraví?
 >FEJETON: Kantoři dostanou přidáno
 >POLITIKA: Zatraceně nezvyklé spojenectví ČSSD a ODS
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak Bart spadnul do rybníka
 >SPOLEČNOST: Proč nemít možnost svobodné volby?
 >ZAMYŠLENÍ: Diktát ulice
 >FEJETON: Pan Krejčí, listonoš
 >PENÍZE.CZ: Vyplatí se vám státní důchodové pojištění?
 >SPOLEČNOST: Klášterní kvas Klasik konzervuje spotřebitele
 >ZÁBAVA:Trocha odlehčení "seriózních" témat aneb "Švarcík" trochu jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
25.10. SVĚT: Zvrácená reality show z Iráku
Jan Ambrož

Postupy teroristů v Iráku jsou stále hrůznější. Již nestačí před kamerou uříznout unesenému hlavu, dotyčný nešťastník je nucen zuboženě prosit západní vlády o nemožnou pomoc takřka v přímém přenose. Brit Kenneth Bigley hrál toto divadlo dle scénáře teroristů několik týdnů, přesto ale byl nemilosrdně zavražděn. Nyní mají teroristé další oběť - Margaret Hasanovou, která na nově zveřejněných záběrech prosí britskou vládu, aby stáhla vojáky z Iráku.

Terorismus namířený proti Západu vstoupil do dalšího dějství. Únosci v Iráku za asistence médií šikovně manipulují s fakty a obelhávají veřejnost. Stylizují se do role bojovníků za iráckou svobodu, kladou si nesplnitelné a neospravedlnitelné podmínky. S pomocí srdceryvných záběrů unesených se nám snaží vsugerovat, že vrahy nejsou oni, ale čelní představitelé západních států.

Brit Kenneth Bigley této taktice posloužil ideálně. Jeho osud a apelaci na premiéra Tonyho Blaira sledoval celý svět. Po neúspěšném pokusu o osvobození jsme svědky nebezpečného jevu, kdy část veřejnosti de facto sympatizuje s teroristy. Britská vláda prý neudělala pro Bigleyho maximum a s teroristy nevyjednávala. Blair má dokonce „na rukou krev“, jak se nechal veřejně slyšet Bigleyho bratr i další Britové.

Tyto postoje jsou přesně tím, čeho chtějí únosci dosáhnout. Lidem je šikovně servírováno poselství, že povstalci nechtějí nikomu ublížit, avšak ve jménu Iráku nemají kvůli zlým Američanům a Britům na výběr. Aniž bych chtěl vraždy všech unesených a tragédie jejich rodin jakkoli bagatelizovat, je třeba si jasně uvědomit, že pravým a jediným viníkem byli a jsou teroristé.

Těmto teroristickým skupinám ve skutečnosti vůbec nejde o nějakou iráckou svobodu. Nereprezentují irácký lid, ale sledují vlastní zájmy: zabránit demokratizaci země a získat vliv a moc. Po pádu nesmlouvavého diktátora Saddáma Husajna cítí v nestabilním a národnostně nejednotném Iráku svou šanci. Únosy a popravy cizinců využívají k prosazení svých cílů, záběry plačících a prosících obětí fungují jako marketing a propaganda. Nejsou určeny předním státníkům, nýbrž veškeré západní veřejnosti, aby nahlodávaly důvěru lidí v politiky, pevnost vlád a soudržnost spojenectví.

Teroristé hrají prostřednictvím médií na naše city a vtahují všechny diváky do přímého děje. O tom, jak je jejich reality show zrůdně lživá, svědčí fakt, že neváhají unášet a zabíjet nevinné civilisty, kteří paradoxně Iráku pomáhají. Kenneth Bigley byl jedním ze zavražděné trojice inženýrů pracujících pro stavební firmu, Margaret Hasanová je humanitární pracovnicí, v Iráku žije přes třicet let a má dokonce i irácké občanství.

Jednání teroristických skupin komplikujících obnovu Iráku, je neospravedlnitelné a nepřijatelné. Hledání příčin teroristických činů v politice západních států a pokusy o racionální vysvětlení iracionálních činů náboženských fanatiků sráží dolů efektivnost politiky a celkovou obranyschopnost Západu.

Současný způsob teroristického boje plně využívající média všeho druhu, představuje pro Západ velkou zkoušku. Pakliže nedojde ke sjednocení základní „protiteroristické“ politiky i pohledu na terorismus jako takový, Španělsko s Filipínami budou měnit svůj kurs na základě útoků či výhrůžek, Itálie platit výkupné, společnost terorismus důrazně neodsoudí a nepodpoří své vlády, tak v této zkoušce Západ neuspěje.

http://jan.ambrozonline.net
Další články tohoto autora:
Jan Ambrož

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku