Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 27.10.2004
Svátek má Šarlota
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Demokracie není názor, ale stav věcí obecných
 >POZNÁMKA: Zdeněk Kořistka - Mrva naší doby
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chleba jak kolo od vozu
 >FEJETON: Poprava květinky aneb Kdo řeže květy, jakých se dočká plodů
 >PRÁVO: Jak je to s těmi odposlechy
 >PSÍ PŘÍHODY: To je pro havrany, ne pro psy!
 >FEJETON: Pražáci a Brňáci
 >POLITIKA: Ať senát schvaluje deficitní rozpočty
 >KULTURA: Incognito
 >DOKUMENT: Cyklostezky v Praze 7
 >CHTIP: Ženichova pomsta
 >PENÍZE.CZ: Spoření za inflace aneb sundejte růžové brýle
 >POLITIKA: Vzniká evropský nacionalismus?
 >SVĚT: Nové tisíciletí, nové značné starosti
 >SPOLEČNOST: Konečně! (Kam směřuje naše zdravotnictví?)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
27.10. Lachnit má co vysvětlovat
(eff)

Skoro by se dalo říci, že nová aféra přichází právě včas, když lidi přestává zajímat aféra stará. Bývalý ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit čelí hrozbě stíhání ze strany státního zástupce. Kvůli pochybným smlouvám přišel stát v době od 1995 do roku 2002 o sto padesát miliónů korun. Ministerstvo pronajímalo pod cenou majetek a nejvíc se to dělo právě za Lachnita. V novinách se o tom už hodně psalo, ještě v dobách, kdy Lachnit ministroval. V normálním státě by ho to tenkrát donutilo k vysvětlování a pravděpodobně k odchodu. V našem státě to čekalo na politicky vhodnou dobu - ta zřejmě nastává teď, před volbami. Lachnit by se měl poradit s Kavanem. Ten přece taky vysvětlil, že pro stát nevýhodné smlouvy "jenom podepsal, ale že za to nenese žádnou odpovědnost!"

Kde se dobře léčí
Je to zhruba týden, kdy se expert na zdravotnictví Pavel Vepřek rozhodl zažalovat Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a po ní i zaměstnaneckou pojišťovnu za to, že mu odmítly dát informace. Soud by tedy měl rozhodnout o tom, zda mají lidé nárok na detailní informace o zemřelém včetně zdravotní dokumentace a zda mají právo vědět, jak která nemocnice léčí. Pavel Vepřek záměrně nechtěl znát fakta o úmrtnosti, tedy o tom, s jakým úspěchem která nemocnice řeší jaké případy. Interpretace může být diskutabilní a v nevýhodě by mohly být nemocnice specializované na těžké případy.
Týden uběhl a jsou tu první výsledky - ledaže by šlo o náhodu, proč zrovna národní referenční centrum se rozhodlo podhrnout clonu tajemství. Kupodivu a paradoxně právě v oboru úmrtnosti. Veřejnost má vědět, s jakým úspěchem se léčí v jednotlivých krajích rakovina dýchacích cest a jak to dopadá s následky náhlých mozkových příhod. Toto Národní referenční centrum založily zdravotní pojišťovny a sdružení soukromých nemocnic. V zakládacím dokumentu je vytčen cíl činnosti. Je to především vytváření norem pro platby za diagnózy, ale také informování "o kvalitě péče", zaměřená na občany a "širokou odbornou veřejnost".
Efektivita léčby, to je odvěký problém. Už stará čínská legenda vypráví o císaři, který platil svému lékaři za dny, kdy byl zdráv, kdežto od nemocného císaře nedostával lékař nic. A od věku věků chtějí lidé vědět, jak na tom zdravotně jsou. Jako vše, co souvisí se zdravím, je i tato problematika složitá. Právě proto nechtěl Pavel Vepřek zašťourat do hnízda s největšími vosami, totiž do úmrtnosti. Rozdíly jsou - jak ukazují včera zveřejněné statistiky, značné: jestliže na Pardubicku je úmrtnost rakoviny dýchacích cest 22,5%, na Vysočině 12%, to je skoro polovina. Mají tam lepší nemocnice a lepší lékaře? Žijí tam lidé zdravěji? Nebo si lidé svoje nevyléčitelně nemocné odvážejí domů? Navíc, statistika vznikla v době, kdy jsou nemocnice kryté tajemstvím. Co by se začalo s nemocnými dít, pokud by nemocnice byly povinné údaje zveřejňovat?
Údaje včera zveřejněné mají spíše akademický význam. Ideální stav nastínil právě před týdnem Pavel Vepřek - ten chce, aby si lidé mohli na internetu najít detailní informace, jak si která nemocnice stojí. K tomuto stavu bychom se měli dostat a Národní centrum by mohlo být onou institucí, která by patřičné informace veřejnosti předkládalo.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku