Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.11.2004
Památka zesnulých
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Porost na hlavě a na bradě jako vysvětlení novodobé historie
 >POLITIKA: Národ jako prezidentova hračka
 >ARCHITEKTURA: Červenožlutozelený Hrad
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Táta platí čtrnáct tisíc
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Sedm statečných ve vzpomínkách 1/3
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Klausovo vyznamenání
 >PRÁVO: Případ termostatických ventilů
 >PSÍ PŘÍHODY: Ne moje povídání ne o psech
 >SPOLEČNOST: Židovsko – křesťanská otázka v Koránu
 >SPOLEČNOST: Brno-venkov a senátní volby
 >LITERATURA: Vaše dítě nečte? Podstrčte mu Maxe!
 >SPOLEČNOST: Stinné stránky emancipace
 >VĚDA: Co s nízkými počty mezinárodních patentů?
 >PENÍZE.CZ: Nejvyšší výnosy nabízí stát
 >SPOLEČNOST: Ekonomika neekonomů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
2.11. ARCHITEKTURA: Červenožlutozelený Hrad
Zdeněk Lukeš

Vracím se ještě k poslední Psí vycházce Jižními zahradami Pražského hradu (avizoval jsem ji minule zde). Bylo nádherné počasí babího léta, takže to myslím stálo za to. Na jednom obrázku vidíte vojenské muzikanty, jak právě odcházejí z Matyášova pavilonku, kde každý den v 10 hodin zahrají renesanční znělku, aby upozornili na otevření zahrad.

Odtud jsme šli Rajskou zahradou a povídali si o trampotách s obeliskem, který měl stát původně na schodech (základ je dosud v klenuté síni pod schody). Kolem kamenné mísy, dopravené sem z Mrákotína, jsme prošli k habrovému předělu mezi Rajskou zahradou a protáhlou zahradou Na Valech. Tady Plečnik přesunul starou barokní kašnu. A pak dále k pavilonku Malý belvedér, kde jsou na podlaze tzv. svatební koláčky. U pyramidy (resp. kopie té původní) jsme sešli dolů k Hartigovskému pavilonku do malé zahrady, která byla připojena ke Hradu až na přelomu 50. a 60. let minulého století. Tehdy byla taky změněna půlkruhová vyhlídka, neboť tu hodlali postavit sochu Sbratření od Karla Pokorného (hádejte, kdo se na ní bratří). Ta dnes stojí v parčíku před hlavním nádražím.

A dále jsme prošli pod Býčím schodištěm, které vtipně obnovilo spojení mezi III. nádvořím a zahradami, kolem Herkulovy kašny a pavilonu Bellevue s egyptskými sloupy až na Moravskou baštu se štíhlým žulovým obeliskem (je to vlastně odštěpek z obelisku pro III. nádvoří, další je v Lánech). Sloup musel být nedávno fixován ocelovou deskou, neboť základ praskl.

A nakonec ještě kousek dál pod baštu, kde je vstup do placených zahrad, které už Hradu nepatří. Byly rekonstruovány s pomocí nadace HRH (tj. His Royal Highness) Prince z Walesu, tj. jak prostě říkáme, princ Karel. Podívali jsme se ještě na Plečnikovu terasovou vinici, kde se opět pěstuje vinná réva (zahradnici lisovali před třemi týdny). A to byl konec. Na zimu se zahrady brzy uzavřou…

Pěkné obrázky jsou dílem jedné účastnice, která si nepřeje zveřejnit jméno a skrývá se pod značkou Hi). Odkaz na další je zde: http://www.gjp-me.cz/bez_psu_v_zahradach/index.htm.

Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku