Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.11.2004
Památka zesnulých
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Porost na hlavě a na bradě jako vysvětlení novodobé historie
 >POLITIKA: Národ jako prezidentova hračka
 >ARCHITEKTURA: Červenožlutozelený Hrad
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Táta platí čtrnáct tisíc
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Sedm statečných ve vzpomínkách 1/3
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Klausovo vyznamenání
 >PRÁVO: Případ termostatických ventilů
 >PSÍ PŘÍHODY: Ne moje povídání ne o psech
 >SPOLEČNOST: Židovsko – křesťanská otázka v Koránu
 >SPOLEČNOST: Brno-venkov a senátní volby
 >LITERATURA: Vaše dítě nečte? Podstrčte mu Maxe!
 >SPOLEČNOST: Stinné stránky emancipace
 >VĚDA: Co s nízkými počty mezinárodních patentů?
 >PENÍZE.CZ: Nejvyšší výnosy nabízí stát
 >SPOLEČNOST: Ekonomika neekonomů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
2.11. LITERATURA: Vaše dítě nečte? Podstrčte mu Maxe!
J. Kružík

U dnešních dětí je všeobecně známá malá chuť číst knihy. Ta může mít kromě známých aspektů (video, film, počítačové hry) i jinou příčinu. Klasická díla dětské literatury předkládaná moderním dětem nejspíš prostě nestačí jejich nárokům. I začínající čtenáři totiž mohou mít svá vlastní kritéria, ať se to nám dospělým líbí nebo ne. Kromě nadčasových fantasy a historických příběhů je možná značná část současných dětských knížek prostě neaktuální. Není divu - co není dnes akční, jednoduše neobstojí.

Upozorněn článkem pana Vladimíra Novotného (Může to být český Harry Potter!) zveřejněným v září v internetové mutaci časopisu Reflex, jsem začal pátrat v knihkupectvích po údajně skvělé četbě pro dítka od českého autora J. Macouna EXPERIMENT MAX a FAKTOR MAX. Po dlouhém neúspěšném pátrání jsem konečně narazil na obě knihy v Neoluxoru na Václavském náměstí.

Mým původním záměrem bylo podstrčit tuto knihu našemu dvanáctiletému Martinovi, jehož vztah k beletrii je skutečně dobový, tedy velmi přezíravý. I když Hochy od Bobří řeky přelouskal s obtížemi, encyklopedie čte rád. V tomto případě musel Martin počkat, protože cestou v metru domů jsem zvědavě do prvé knížky nahlédl. První povídku o pokusu vyvolat průtrž mračen jsem přečetl se zájmem. Nad druhou o vzduchoplaveckém experimentu s křídly z husích per a balóny k nadnášení jsem se již smál večer v posteli v době, kdy Martin spal. Pan Novotný nepřehání. Knížka Experiment Max je opravdu velice čtivá a veselá. Jednotlivé příběhy mají spád a hýří úžasnými nápady např. výroba kulových blesků, návod na stopování létajících talířů, konstrukce samoletných draků nebo protiletadlových raket z čidel ze zahradní lampy, „výroba“ větrné smrště a mnoho dalších. Za dva týdny jsem ji přečetl a teprve poté podstrčil synovi. Zvládl ji za necelý týden, dokonce vůbec poprvé si „musel“ dočíst kapitolu než konečně zhasl lampičku na nočním stolku, aby šel spát.

Druhou knihu Faktor Max Martin dostane až pod stromeček. V tomto případě je ve zjevné nevýhodě, já ji už mám skoro přečtenou a bavím se dobře. Nevím, jestli tyto knihy doporučuje kromě pana Novotného ještě někdo jiný, ale já jako jeden z otců se k němu připojuji. Nečte-li váš kluk, zkuste mu podstrčit Maxe. Existuje vysoká pravděpodobnost, ač se to zdá v dnešní době neobvyklé, že tyto knížky si opravdu přečte.


Další články tohoto autora:
J. Kružík

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku