Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.11.2004
Svátek má Hubert
  Výběr z vydání
 >POLEMIKA: President republiky očima Jiřího Pehe
 >GLOSA: Jeden za všechny
 >PRÁVO: Regulace pornografie
 >PSÍ PŘÍHODY: Po čertech chytrý pes
 >SPOLEČNOST: Privatizace nemocnic
 >SVĚT: Dva národy, dvě zdi
 >SPOLEČNOST: Vladimír Hučín – nový fenomen české scény
 >NÁZOR: O opravdu upřímném komisaři
 >EVROPA: Turecko a termiti v Bruselu
 >SPOLEČNOST: Internet pro slepé (1)
 >PENÍZE.CZ: Úvěr za dva roky? Kdepak!
 >SPOLEČNOST: Porost na hlavě a na bradě jako vysvětlení novodobé historie
 >POLITIKA: Národ jako prezidentova hračka
 >ARCHITEKTURA: Červenožlutozelený Hrad
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Táta platí čtrnáct tisíc

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
3.11. SPOLEČNOST: Privatizace nemocnic
MUDr. Miroslav Beňo

Privatizaci problémových nemocnic považuji za jedinou možnou alternativu řešení nedostatků ve zdravotnictví. Současný sponzorský systém financování zdravotní péče založený na idejích falešného rovnostářství bez pravidel, ekonomické disciplíny a motivačního akcentu, profitujícího z lobbistických vztahů mezi vedením velkých státních nemocnic a ministerstvem zdravotnictví, představuje Titanic v závěrečné fázi existence.

V sektoru zdravotnictví téměř neexistuje konkurenční prostředí a státní zdravotnictví funguje jako bezedná černá díra polykající čím dále větší množství finančních prostředků zdravotnických pojišťoven. Vedení státních nemocnic a úředníci ministerstva zdravotnictví včetně ministrů bývalých i ministryně současné říká, že je to „kvalita zdravotní péče“. Já říkám, že je to hospodářská anarchie vládnoucí v „systému“ zdravotnictví, kde nikdo za nic neodpovídá a často ani neplatí, ale všichni chtějí být bohatí a mít tu nejkvalitnější péči.

Výroky předsedy Lékařského odborového klubu pana Milana Kubka i všech ostatních, kteří jsou stejného názoru, že „privatizace nemocnic okrádá zdravotníky“, jsou za této situace za nehorázné a nekompetentní. Myšlenky tohoto typu jsou jen dalším důkazem, v jak hlubokém názorovém marasmu se celé naše zdravotnictví nachází.

Jedinou perspektivou pro ty, kteří věří, že jednou bude lékařský stav i zaměstnanci ve zdravotnictví požívat tu ekonomickou úctu jakou požívají naší kolegové ve vyspělých zemích, je konec vlády ČSSD. Nezbytné změny ve zdravotnictví budou zásadní a silně bolestivé. Bez těchto změn však jen prohlubujeme současnou krizi. Je možné, že vládní garnitura k nutným krokům přistoupí až po hodině dvanácté. V každém případě jsem však přesvědčen, že jsme již v takové fázi, že než bude lépe, bude podstatně hůře. Je však konečně nutné udělat pořádek v tomto socialisticko-liberálním chlívě zdravotní politiky sociální demokracie.

V Brně dne 29. října 2004

MUDr. Miroslav Beňo

místopředseda Konzervativní strany
www.konzervativnistrana.cz
Další články tohoto autora:
MUDr. Miroslav Beňo

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku