Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.11.2004
Svátek má Miriam
  Výběr z vydání
 >USA: Amerika – day after
 >POLITIKA: Teď, když máme, co jsme chtěli…
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Nudle u nosu
 >ÚVAHA: Definice komunizmu jako politického systému
 >POLITIKA: O dvou slušných kandidátech v jednom obvodě
 >ÚVAHA: Boom
 >PSÍ PŘÍHODY: Složité vztahy
 >EKONOMIKA: ČNB bude úroky zvyšovat jen pomalu
 >OSOBNOST: Josef Vavroušek
 >POLITIKA: Moc podivný podpis
 >PENÍZE.CZ: Jak minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost
 >AMERIKA: To je neštěstí! To je neštěstí!! Vyhrál Bush!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby! (Dialog s mocí)
 >EKOLOGIE: Ambrozek má pravdu - už by se na to měl "vysrat"
 >AMERIKA: Je vymalováno

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
5.11. POLITIKA: O dvou slušných kandidátech v jednom obvodě
Jiřina Šiklová

To, že v politice se mohou i dnes angažovat slušní lidé, prokázali v diskusi 25. X. v Dejvickém divadle dva kandidáti do Senátu za Prahu 6. Karel Schwarzenberg pozval na svoji předvolební schůzi Jana Kačera, který kandiduje ve stejném obvodě. Ti dva se budou ucházet o přízeň stejných voličů, protože ti, co volí disciplinovaně, jak za komunistů, podle stranické příslušnosti, názory nezávislých kandidátů nezajímají.

Preferuji z těch dvou Karla Schwarzenberga, kterého znám již dvacet let z Helsinského výboru, protože si myslím, že více rozumí ekonomii a jeho jméno je známější v EU, ale stejně tak si vážím režiséra a herce, Jana Kačera, který pracuje v Nadaci Charty 77. Škoda, že tam nemohou být zvoleni oba.

Jejich presentace před voliči byla ukázkou, jaké bychom měli mít politiky a jak by měli diskutovat. Oba odpovídali na všechny otázky otevřeně, neříkali fráze, ale svoje názory, klidně přiznali, že zatím neví, jak by řešili jednou v Senátu tu či onu kauzu. Nic na posluchače nehráli, jeden druhého neshazovali. Nahrávku z pléna, shodit jiného politika, elegantně Karel Schwarzenberg odmítl poznámkou, že rodiče ho od malička učili, že znevážení hlavy státu je výrazem neúcty k národu. Jindy ocenili vtip druhého a výrok komentovali slovy: "mám stejný názor, jako můj ctihodný odpůrce" a ani jeden nevyužil chyby druhého ve svůj prospěch.

Jsme znechuceni politikou a politikařením našich představitelů. Když jsem sledovala Jana Kačera a Karla Schwarzenberga, řekla jsem si, že není třeba měnit ústavu ani pravomoci, že stačí najít na každém volebním obvodě "kvalitní" lidi - muže nebo ženy - a zvolit je! To znamená, bydlím-li v obvodě, kde jsou dobří kandidáti, tak se alespoň v tomto týdnu chvíli angažovat, jít k volbám a přesvědčit o kandidátovi alespoň členy své rodiny a sousedy, aby vůbec šli k volbám. Disciplinovaní členové strany tam určitě půjdou. Kéž by se to stalo a voliči Prahy 6 byli tím ostrůvkem "pozitivní deviace" ve kterém začne náprava věcí veřejných, náprava demokratického systému u nás.
Další články tohoto autora:
Jiřina Šiklová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku