Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Neděle 7.11.2004
Svátek má Saskie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Koitus volební kampaně
 >MOBY DICK: Odborářská plemenitba
 >VZPOMÍNKA NA LÉTO: Prázdninový den
 >PRAHA: Přecházení ulice a ochrana chodců
 >ZAMYŠLENÍ: Jménem republiky
 >MÉDIA: Blesková zpráva: Arafat možná zemřel
 >AMERIKA: Evangelikálové
 >ZÁBAVA: Test znalostí - příčiny katastrof
 >USA: Amerika – day after
 >POLITIKA: Teď, když máme, co jsme chtěli…
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Nudle u nosu
 >ÚVAHA: Definice komunizmu jako politického systému
 >POLITIKA: O dvou slušných kandidátech v jednom obvodě
 >ÚVAHA: Boom
 >PSÍ PŘÍHODY: Složité vztahy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
7.11. Opozice drtivě zvítězila
(eff)

Výsledky krajských a senátních voleb jsou hlavolamem pro politology. Abychom se v nich vyznali, museli bychom znát přesná fakta a ta se těžko dozvíme. Bylo by třeba vědět, kdo byli lidé, kteří volit přišli a jaké byly jejich motivy. Přišlo jen 28,97% lidí, tedy méně než třetina voličstva. Zdá se, že jde o voličské tvrdé jádro, které bude chodit k volbám i "za špatného počasí" - v prvních komentářích se objevily úvahy, že za malou účast může i sychravý listopad.

Zvítězila ODS, ovšem i radost může mít komunistická strana, druhá součást opozice. Jiří Šneberger, plzeňský primátor, přinesl ODS první senátní vítězství a ve dvaceti dalších obvodech senátoři ODS zvítězili. V devíti obvodech proti nim stojí komunisté, mají šanci, že sestaví vlastní senátní klub, pokud získají čtyři křesla. Sociální demokraté nevyhráli ani v jednom obvodu, to je výsledek, který je nečekaný. V krajích získala ODS skoro třikrát víc mandátů než ČSSD (291 ku 105) a komunisté jich mají 157. Odstup socialistů od lidovců je menší (14,03 - 10,67%) než od komunistů (ti mají 19,68%).
Jaké jsou důvody fiaska sociálních demokratů?
Tato strana jde od neúspěchu k neúspěchu. Zatím vždycky vysvětlovala svoje prohry tím, že v celospolečenském zájmu musela konat nepopulární kroky a za ně že ji voliči trestají. Nuže, tento argument, pokud ho vytáhnou opět, bude vyžadovat míru drzosti jindy nevídanou. V celém předvolebním období házeli socialisté do bezedných děr peníze plnými lopatami. Takzvanou reformu veřejných financí zastavili a ministra Sobotku odsunuli od válu. Utratili neslýchané peníze na volební kampaň, ta ve své podbízivosti na jedné straně a sprostotě na straně druhé také nemá obdoby. Stratégové Lidového domu si teď budou lámat hlavu otázkou, co by tedy lidi chtěli?
Samozřejmě, že se obracejí jak svou politikou, tak svou propagandou především k lidem, kteří dohlédnou maximálně na vzdálenost, která je dělí od talíře a půllitru piva. Hlavní její metodou je projídání peněz na dluh. Jenže toto jedlík knedlíků nechápe, ten nepočítá dluhy, ten počítá knedlíky. Jak to tedy, že to nefunguje?
Opakuji, že nemáme "tvrdá data" sociologických výzkumů struktury voličů, kteří se dostavili/nedostavili k urnám. Můžeme tedy jen odhadovat. Můj odhad tedy je takový: metoda "jezte, on to někdo zaplatí" se líbí lidem, kteří jsou příliš líní jak na to, aby přemýšleli, tak na to, aby přišli k volbám. Ti, co chtějí žrát ještě víc, ti pak volí komunisty. A ti, kteří počítat dovedou, volí Občanskou demokratickou stranu.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku