Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.11.2004
Svátek má Bohdan
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Konzervativci a kádrování George W. Bushe
 >ÚVAHA: Soumak Evropy?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Vetřelec vs. Predátor
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Sedm statečných ve vzpomínkách 3/3
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdyby teď byly volby
 >POLITIKA: Volby 2004 – pravice se vrací
 >PSÍ PŘÍHODY: Začaly sibérie, že by člověka nevyhnal
 >OSOBNOST: Erazim Kohák
 >PENÍZE.CZ: Novomanželské půjčky, nebo skutečná podpora?
 >AMERIKA: Překvapení o Dušičkách
 >POLEMIKA: Ke „dvěma slušným kandidátům“
 >PRÁVO: Nepracuj a věnuj se rodině!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme ukládali bus k zimnímu spánku
 >POLITIKA: Vymetání krajů skončilo
 >POLICIE: Co dál?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
9.11. POLITIKA: Volby 2004 – pravice se vrací
Petr Baubín

Po volbách do Evropského parlamentu přišly volby do senátu a krajů. V obou případech pravice jasně zvítězila. Ve volbách do EP získaly strany vpravo od středu (ODS, KDU-ČSL a ED) 14 z 24 mandátů. Levice 8 a nezávislí 2.

V krajských volbách v jedenácti ze čtrnácti získala pravice pohodlnou většinu mandátů. Ve třech zbývajících nezvítězila levice. Zde s pořadím zamíchala místní politická sdružení. Profil těchto sdružení je však z hlediska pravolevé orientace nečitelný.

V senátních volbách se situace definitivně vyjasní až příští týden. Nicméně pravice již v jednom obvodu zvítězila a postoupila ve všech obvodech do druhého kola. Dokonce v deseti obvodech se střetnou pravicoví kandidáti mezi sebou. Vítězství pravice je téměř jisté i vzhledem k rozložení hlasů a počtu mandátů obhajovanými jednotlivými stranami

Při podrobnějším rozboru zjistíme několik překvapujících skutečností. US – DEU potvrdila své nulové možnosti. Po krajských volbách nebude v žádném zastupitelstvu. V senátních má sice dva kandidáty v druhém kole, ty si však „vypůjčila“ od ODA. Její vlastní kandidáti byli zcela bez šance. Přesto se její představitelé tváří jako by se nic závažného nestalo.

No vlastně mají pravdu.

Zvláštním fenoménem je KDU-ČSL. Ta se po volbách tváří velmi optimisticky - globálně snad ano. Ve skutečnosti v pěti krajích ze třinácti do zastupitelstev vůbec nepostoupila. V senátu obhajuje 8 mandátů, ovšem do druhého kola jí postoupilo jen 7 kandidátů. Věru zvláštní optimizmus.

Pithartovo křeslo se chvěje a kdo si brousí zuby? Topolánek nebo Sobotka?

Růžky vystrčili Evropští demokraté - při nulových předvolebních preferencích ve čtyřech krajích zasednou v zastupitelstvech, když kandidovali v jedenácti krajích.

KSČM v krajích opět mírně vylepšila své pozice a na ČSSD zbylo třetí a ve čtyřech případech dokonce až čtvrté místo. V senátu ČSSD obhajuje tři křesla a podle výsledků prvního kola bude ráda za jedno, a to v Kutné Hoře. Tam navíc ČSSD nominovala kandidáta bez stranické příslušnosti. Ve velmi zajímavé pozici je KSČM - má devět kandidátů v druhém kole a vždy proti ODS. Až na dva okrsky - Most a Bruntál - však bez podpory ČSSD nemají tito kandidáti šanci uspět. Jinými slovy: teď se ukáže, zda je ČSSD bližší demokratický kabát či levicová košile.

Závěrem bych rád podotknul, že se opět nepotvrdily předvolební průzkumy. ODS nejenže neztratila, naopak posílila. ČSSD nepředstihla KSČM ani omylem. KDU-ČSL s preferencemi kolem 7,5 % se díky výrazné podpoře na Moravě v celostátním průměru dostala na 10.67%, ovšem v Čechách převážně propadla. Strana zelených průzkumy opět nepotvrdila. A tak bych mohl pokračovat.

Nízká volební účast opět nahrála stranám s pevným voličským jádrem. K těm nepochybně dnes patří ODS, KSČM a na Moravě KDU-ČSL. Ovšem dělat na základě výsledků těchto voleb prognózu na výsledek voleb parlamentních by mohlo být velmi ošidné. Tam se totiž očekává účast zhruba dvojnásobná.
Další články tohoto autora:
Petr Baubín

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku