Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.11.2004
Svátek má Bohdan
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Konzervativci a kádrování George W. Bushe
 >ÚVAHA: Soumak Evropy?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Vetřelec vs. Predátor
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Sedm statečných ve vzpomínkách 3/3
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdyby teď byly volby
 >POLITIKA: Volby 2004 – pravice se vrací
 >PSÍ PŘÍHODY: Začaly sibérie, že by člověka nevyhnal
 >OSOBNOST: Erazim Kohák
 >PENÍZE.CZ: Novomanželské půjčky, nebo skutečná podpora?
 >AMERIKA: Překvapení o Dušičkách
 >POLEMIKA: Ke „dvěma slušným kandidátům“
 >PRÁVO: Nepracuj a věnuj se rodině!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme ukládali bus k zimnímu spánku
 >POLITIKA: Vymetání krajů skončilo
 >POLICIE: Co dál?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
9.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdyby teď byly volby
Jan Kovanic

Já vím, volby byly. Krajské ve třinácti krajích ze čtrnácti. A první kolo třetinosenátních. (Takže jsem si já osobně nezavolil.) Ale kdyby teď byly volby do poslanecké sněmovny, pak bychom mohli počítat...

Počkejte, vím přeci, že to jsou jiné volby. Ale jsou to volby se všemi nuancemi volební kampaně a vlivu počasí na náladu voličů. A jako takové jsou mnohem reálnější, než všechny výzkumy veřejného mínění. Také vím, že volby do PS budou za rok a půl. Ale kdyby teď byly ty volby, ze kterých vzchází vláda, pak by rozdělení sil v Poslanecké sněmovně vypadalo takhle:

Po přepočítání na propadlé hlasy by měla ODS 90 poslanců! A ČSSD pouhých 35. Z tohoto jednoduchého a zjednodušeného pohledu je patrno to, co se rýsuje už nějaký čas: Totiž budoucí vznik dvou dvoukoalicí.

Přirozeným partnerem pro ODS v této situaci je KDU-ČSL, jež by nyní získala asi 26 poslanců. K tomu jen připomenu, že nejpozději od volby Kalouska za předsedu partaje byly patrny nepřehlédnutelné signály, které lidovci vysílali vůči ODS. O tom, že se dokážou dohodnout teď, když jsou navzájem v opozici, a že není vyloučena ani budoucí spolupráce. Také byla komentována usilovná Kalouskova snaha zůstat mimo koaličí vládu, aby si příliš "nepošpinil ruce".

Nu, a nyní nastává test budoucí spolupráce: Totiž v kolika krajích vzniknou dvoukoaliční "vlády" ODS/KDU-ČSL. Bude také zajímavé pozorovat, jak bude vypadat doporučení lidoveckých padlých senátorů vůči svým voličům. Lidovci jsou stále ve vládě společně s ČSSD, i když v ní tvoří "opozici".

Jistě vzniknou i "duhové krajské vlády". Avšak pozoru hodný bude vývoj v ústeckém kraji, kde se do zastupitelstva dostali členové pouze tří stran - ODS, KSČM a ČSSD. ČSSD totiž právě zde už v minulosti podpořila při druhém kole voleb komunistického kandidáta v senátorských volbách. A právě v pátek dali sociální demokraté nepřehlédnutelný signál: Poprvé od roku 1990 odhlasovali důležitý zákon v jasné spolupráci s komunisty - a přes odpor svých koaličních partnerů (US-DEU neúčast a KDU-ČSL hlasy proti). Do novely zákona o hluku (???!!!) propašovali zákaz privatizace nemocnic - v krajském majetku. A dali jasně najevo, že v tom hodlají pokračovat.

Vzniká tedy zatím příležitostná, avšak dlouho se vytvářející dvoukoalice současně druhé (KSČM s 49) a třetí (ČSSD s virtuálními 35 poslanci). Ještě silněji, než se lidovci lísají k ODS, ještě mnohem silněji se sociální demokraté vnucují komunistům. Škromach je se svou nenávistí vůči podnikatelské třídě a svými likvidačními zákony už delší dobu vysloveně komunistický ministr, v poslední době se vybarvuje i dosud šedivý Palas. Ústí nad Labem ukáže, nakolik jsou ještě naši socialisté růžoví, a nakolik už zrudli. Také další hlasování v poslanecké sněmovně to napoví. Pak by ovšem bylo pro lidovce na pováženou zůstávat v koaliční vládě! Pak by i "čisté" Kalouskovy ruce dostaly poněkud rudý nádech.

Kdyby byly volby do poslanecké sněmovny Parlamentu dnes, vznikly by dva bloky - modrofialový se 116 versus rudorůžový s 84 poslanci. S ohledem na to, že tentokrát nevolila obvykle pravicovější Praha, měl by být "pravostředový" blok ještě silnější.

Kdyby byly parlamentní volby. Avšak ty budou až za ten rok a půl. A mnohé se může změnit. ODS může ztratit, pokud bude jen silně kritizovat vládu. KDU-ČSL může ztratit, pokud bude mlčky trpět socialistické vstřícné úsměvy do komunistických lavic. Sociální demokracie může získat, jestli se jí podaří nacpat věčně hladová sociálně slabá ústa a přisvojit si zásluhy za hospodářský růst. On ten deficit za necelé dva roky také ještě nepovede ke státnímu krachu. A v téhle době mají přitéci kýžené miliardy za poslední privatizační špeky - Český Telecom (jehož prodej je ovšem už v rozpočtu na příští rok započítán) a ČEZ, ze kterého se dají přinejmenším dojit zvýšené dividendy. Ale i prodat by se dal.

Takže to může za těch pár měsíců dopadnout i tak, jak mi ráno povídal občansky demokratický soused ve výtahu, když viděl titulky dnešních novin:

"I když jsme vyhráli, stejně nám můžou vládnout komunisti s bolševiky..."

Psáno v Praze dne 8. listopadu 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku