Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.11.2004
Svátek má Evžen
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: ODS - předmět politické segregace
 >ARCHITEKTURA: Baťova úžasná Jednadvacítka
 >POLITIKA: ČSSD potřebuje pragmatismus
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První sníh
 >MÉDIA: Válka o Novu (3.)
 >AMERIKA: Bushův obdivuhodný triumf
 >PSÍ PŘÍHODY: Zasněžení psové
 >MÉDIA: Zpráva-bastard v Lidovkách
 >GLOSA: Jágrův odchod na východ
 >SPOLEČNOST: Tak trochu jiná škola
 >CHTIP: Jak se věci mají
 >PENÍZE.CZ: Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.
 >SVĚT: Konzervativci a kádrování George W. Bushe
 >ÚVAHA: Soumak Evropy?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Vetřelec vs. Predátor

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
10.11. AMERIKA: Bushův obdivuhodný triumf
Ing. Michal Simkanič

Již podruhé za sebou potvrdila Amerika v presidentských volbách, že je pilířem svobody a demokracie. I u nás už dobře známe, jak velkou sílu má v době voleb vliv televizí a dalších médií a naši voliči tomuto vlivu podléhají v míře vrchovaté. Však si všimněte, jak vždy krátce před volbami napíší novináři, koho lze volit a koho ne a účinek je prakticky stoprocentní. Ještě, že nejsou schopni nadiktovat voličům i konkrétní výsledky a vzájemný poměr postoupivších stran.

Americký volič je evidentně podstatně vyspělejší, protože být letošní volby závislé na novinářích, neměl by George Walker Bush ani tu nejmenší šanci. Kerryho nenávistné a negativistické kampaně se chopila drtivá většina sdělovacích prostředků a cokoli mohlo být použito proti presidentovi – také použito bylo. Naštěstí měl však president za sebou čtyři roky poctivé práce a všichni vědí, že v této relativně krátké době byl vystaven tolika zkouškám jako málokterý z jeho předchůdců za období třeba i dvojnásobné. Ve všech těchto zkouškách jednoznačně uspěl a jeho voliči na to nezapomněli. Ve chvíli, kdy začalo být zjevné, že hysterie kolem jeho protikandidáta přivede k volbám nebývalý počet Hispánců, Afroameričanů a pobřežní státy, které jsou dnes čím dál více záchytnými prostory pro přistěhovaleckou vlnu, se tak trvale ocitají ve volebním vlivu demokratů – došlo ke zcela spontánnímu vzedmutí voličské účasti republikánských vyznavačů konzervativních hodnot a tříhodinové fronty voličů jsme našim americkým přátelům mohli jen upřímně závidět. Přitom se zdá být vše tak jednoduché – je přece daleko lepší stát jednou za čtyři roky ve frontě u voleb než potom každý den ve frontě na banány či toaletní papír. Ach ta paměť.

Hlavním krédem voleb a zdrojem drtivého vítězství republikánů při volbách do obou komor kongresu byl samozřejmě boj proti terorismu. Přesně to by mělo být výrazným mementem i pro nás. Ani v Americe - stejně jako dnes u nás - by nikdo nepředpokládal, že z ničeho nic může přijít tragédie a bohužel se tak stalo. I my musíme být připraveni a zabývat se vlastní prevencí.

Ideálním podhoubím pro tento mor jednadvacátého století je u nás přežívající komunismus, který se nebude štítit ničeho ve snaze o návrat k moci. Je nejvyšší čas se s ním vypořádat, jinak se nám budou vysmívat slovy jednoho ze svých pseudohrdinů – měli jste bdíti...

Ing. Michal Simkanič

www.ceskapravice.cz
Další články tohoto autora:
Ing. Michal Simkanič

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku