Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.11.2004
Svátek má Evžen
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: ODS - předmět politické segregace
 >ARCHITEKTURA: Baťova úžasná Jednadvacítka
 >POLITIKA: ČSSD potřebuje pragmatismus
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První sníh
 >MÉDIA: Válka o Novu (3.)
 >AMERIKA: Bushův obdivuhodný triumf
 >PSÍ PŘÍHODY: Zasněžení psové
 >MÉDIA: Zpráva-bastard v Lidovkách
 >GLOSA: Jágrův odchod na východ
 >SPOLEČNOST: Tak trochu jiná škola
 >CHTIP: Jak se věci mají
 >PENÍZE.CZ: Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.
 >SVĚT: Konzervativci a kádrování George W. Bushe
 >ÚVAHA: Soumak Evropy?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Vetřelec vs. Predátor

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
10.11. ARCHITEKTURA: Baťova úžasná Jednadvacítka
Zdeněk Lukeš

Vladimír Karfík

Co je to Jednadvacítka? Inu, to je mrakodrap, který nechal postavil ve Zlíně šéf firmy Jan Antonín Baťa jako správní sídlo svého tehdy již celosvětového impéria. Budova byla dokončena těsně před válkou. Tehdy to byla snad druhá nejvyšší stavba v Evropě (tu nejvyšší jsem nedávno viděl v belgických Antverpách). Projektoval ji Vladimír Karfík, architekt, který pracoval u Le Corbusiera v Paříži i u Franka Lloyda Wrighta v USA, než ho přetáhl do Zlína Baťa. Psal jsem o něm zde.

Stavět se ovšem muselo v typickém americkém konstrukčním systému, v němž Karfík, Gahura, Vítek, Lorenc, Drofa, Voženílek a další navrhovali továrny, školy, administrativy, nemocnice, hotely, ba i kostely. Tedy železobetonový skelet na rozpon 6,15 x 6,15 cm s parapety z režného zdiva a ocelovými okny. Nebyla to ale vůbec banální architektura. V případě Jednadvacítky tu byla navíc řada fines - na střešní terase kolej pro zavěšení vozíku, který čistil fasádu, uvnitř tzv. americké velkoplošné kanceláře a především úžasný vynález - pracovna ředitele ve výtahu.

To vše přežilo ve velmi omšelé podobě a teprve nyní bylo vzorně opraveno. Dnes je tu sídlo Zlínského kraje, ale plášť budovy, Baťův výtah i jedno patro byly restaurovány do původní podoby a je možné je navštívit. Vřele doporučuji. Navíc má být na střeše otevřena kavárna (možná už i je).

Tahle stavba je malým technologickým zázrakem a dokladem progresivity Baťů. Zdá se, že bude vnímána, stejně jako celý Zlín - toto průmyslové město v zeleni - jako významná památka světové architektury a urbanismu.

Obrázky jsem převzal z knížky Building No. 21, která nyní vychází s česko-anglickými texty Petra Všetečky a mými, "baťovská" grafika a nové fotky jsou dílem Ivana Němce a Jana Ludwiga,vydala cfa Berlin ve spolupráci se Zlínským krajem. Časem přibudou ještě další dvě publikace věnované baťovskému Zlínu a po světě bude putovat výstava, která tento fenomén bude propagovat.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku