Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.11.2004
Svátek má Martin
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Dohadování o identitě a nárocích
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dělají to schválně
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Číslování nemravných slov
 >SPOLEČNOST: Martinská husa ve Vídni
 >VÝSTAVA: Nedbale elegantní E.daniely
 >SPOLEČNOST: Proč (ne)být vegetariánem?
 >ÚVAHA: Pragmatismus
 >SPOLEČNOST: Do restaurace s hvězdičkou…a srpem a kladivem
 >CHTIP: Jak udělat ženu šťastnou
 >EKONOMIKA: ČNB sazby nezmění
 >PENÍZE.CZ: Argentinská krize a poučení pro Českou republiku II.
 >POLITIKA: ODS - předmět politické segregace
 >ARCHITEKTURA: Baťova úžasná Jednadvacítka
 >POLITIKA: ČSSD potřebuje pragmatismus
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První sníh

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
11.11. VÝSTAVA: Nedbale elegantní E.daniely
Zuzana Ottová

E.daniely
Dámy jistě tuší, že titulek nasměruje jejich oči k módě. Dobrou zprávou pro pány je, že i oni nepřijdou zkrátka. A do třetice - na své si přijdou i ti, kteří na tomto místě očekávají nabídku ryze kulturní. E.daniely zahalila (a místy i odhalila) do svých módních kreací krásné ženy, aby je představili na svých uměleckých fotografiích přední fotografové např. Tono Stano či Pavel Štecha.

Jak odhalily úvodní řádky, bude na výstavě virtuální galerie ArtForum hlavním tématem móda. Jak jinak, vždyť za značkou E.daniely stojí jedna z našich nejznámějších módních návrhářek Daniela Flejšarová spolu se svou kolegyní Evou Janouškovou. Z dílny E.daniely už desátým rokem vychází modely ve dvou řadách - kolekce pohodlných oděvů pro "Všední den" v typickém "e.danielovském" nedbale elegantním stylu a extravagantní i rafinovaně svádivá "Creative Collection".

Možná, že si pod pojmem "nedbale elegantní" vyvoláte kdesi zastrčenou vzpomínku na trochu vulgární poznámku z mladých let, kdy se o někom říkávalo, že je nedbale elegantní s poklopcem lehce pootevřeným. A ačkoli to zní na první poslech trochu nemístně, i toho se na výstavě modelů firmy E.daniely dočkáte. A aby toho nebylo málo, nebude jen pootevřený, ale dokonce bude poodhalovat místo na zcela opačné straně postavy. Modelka na úvodní fotografii výstavy si tak trochu pohraje s vaším navyklým nazíráním na známé věci, předvádí totiž bílý kostým, který je jaksi zcela obráceně. Možná pro královnu Koloběžku je ušitý model večerních šatů na jedné straně bez rukávu a na druhé s rukávem dlouhým. Velká večerní z řady Creative Collection 2002, kterou předvádí Alena Šeredová, zrychlí jistě všem pánům tep, podobně jako modelky nedbale oděné do lehoučkých průsvitných látek.

Inspirace přichází odevšud. V kolekcích objevíte tu mírný nádech exotických etnik, tu odlesk bohatých rób dam renesančních dvorů. Nestárnoucí černá, luxusní zlatá, teplé tóny hnědé či vyzývavá červená, takové jsou nejčastěji použité barvy. Návrhářky se ale nebrání i nevinné bílé, ta ale v jejich podání není nikdy fádní.

Na výstavě najdete 75 fotografií, které lze stylově zařadit do několika okruhů. V jednom najdete takové, jaké znáte z módních časopisů, kde modelky předvádí kolekce pro nadcházející období. Další příbuzným okruhem jsou fotografie pořízené na přehlídkových molech. Oba okruhy si kladou za nejdůležitější představit nejnovější modely toho kterého období.

Ale protože výstava značky E.daniely probíhá pod hlavičkou výtvarné galerie budou její návštěvníky jistě nejvíce zajímat fotografie umělecké, na kterých se snoubí originalita modelů s krásou žen i neotřelým přístupem jejich autorů.

Fotografie Pavla Štechy překvapí výraznou kontrastní barevností, jakoby si tu vynahradil léta práce spojená především s černobílou fotografií. Jásavá barevnost tu kontrastuje i s faktem, že jsou pořízeny v posledním období jeho života, které rozhodně nebylo nikterak zářivé. Černobílá řada nechybí ani na této výstavě, ala je složena z fotografií Tona Stana a Vladimíra Gdovína, fotografií z publikace Iriny Yonesco Vent D´est a série snímků missky Aleny Šeredové od Jakuba Ludvíka. Barevné fotografie Marie Votavové mají nejblíž k prezentaci v módním časopise, ale stejně dobře by mohly být použity například pro tématický kalendář. Magdalena Bláhová vytvořila snímky kolekce 2001/2002, které evokují dojem dokumentárních momentek z ulice.

Poslední skupina by se dala nazvat "až se zima a následně léto zeptá" a dokazuje, že úspěšní tvůrci nesmí usnout na vavřínech a musí být stále alespoň o krok vpředu. Vy máte možnost podívat se už nyní, co se bude, alespoň od značky E.daniely, nosit příští léto.

Určitě si vyberete nebo naleznete inspiraci a zároveň se potěšíte tvůrčím ztvárněním věčného tématu, jakým ženská móda bezesporu je. I pánové, kterým většinou fotografie "hadříků" příliš neříkají, musí uznat, že výstava pro ně není nudná podívaná, vždyť v zajímavých modelech jsou zahaleny a někdy i více odhaleny krásné ženy. A ženská krása je tématem určitě nejvěčnějším.

Modelky tentokrát přijdou až k vám, stačí jen kliknutí myší ZDE.

Zuzana Ottová
Další články tohoto autora:
Zuzana Ottová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku