Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.11.2004
Svátek má Martin
  Výběr z vydání
 >PSÍ PŘÍHODY: Neúplatný Bart
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s uzenáčem
 >SVĚT: Dohadování o identitě a nárocích
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dělají to schválně
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Číslování nemravných slov
 >SPOLEČNOST: Martinská husa ve Vídni
 >VÝSTAVA: Nedbale elegantní E.daniely
 >SPOLEČNOST: Proč (ne)být vegetariánem?
 >ÚVAHA: Pragmatismus
 >SPOLEČNOST: Do restaurace s hvězdičkou…a srpem a kladivem
 >CHTIP: Jak udělat ženu šťastnou
 >EKONOMIKA: ČNB sazby nezmění
 >PENÍZE.CZ: Argentinská krize a poučení pro Českou republiku II.
 >POLITIKA: ODS - předmět politické segregace
 >ARCHITEKTURA: Baťova úžasná Jednadvacítka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
11.11. Ministr vnitra pokrčil rameny nad porušováním zákona
(eff)

V živé paměti veřejnosti je aféra rozpoutaná kolem výroku policejního prezidenta Jiřího Koláře o odposleších, kterých se řádný občan nemusí bát. Aféra šla tak daleko, že si prezident republiky pozval na kobereček ministra vnitra Františka Bublana. Panovaly tenkrát dvě teorie. Podle jedné je "Kořistkova aféra" součástí široce založeného předvolebního spiknutí s cílem pošpinit a ve volbách utopit Občanskou demokratickou stranu. Pak se jeden ze tří voličů dostavil k urnám, deset procent z celkového počtu občanů oprávněných volit dalo důvěru ODS a bylo z toho "drtivé vítězství" občanských demokratů. Aféra nezanechala na volebním výsledku rozpoznatelnou stopu.

Jenže aféra pokračuje a vývoj ukazuje na to, že pravděpodobnější než spiklenecká teorie je hypotéza druhá, založená na presumpci neschopnosti a bordelu. Bezpečnost je v rukou hlupáků a alibistů, kteří konají jen aby "byli z obliga" a když mají vysvětlit své počínání, plácají hlouposti, až jde rozum stranou. Tak nějak by se ve stručnosti dala druhá teorie vyložit.

Ovšem, pokud je druhá teorie správná, má to možná ještě horší důsledky, než kdyby se potvrdila teorie o spiknutí.

Co je tragedie

Pro potvrzení této hypotetické teze citujme výrok pro změnu ministra Bublana:

"Nezákonný postup ještě neznamená protizákonný a to, že se někdy postupuje nezákonně, se také často stává státním zástupcům. Tragédii v tom nevidím," takto komentoval fakt, že také olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan ve své prověrce uvedl, že policie nezákonně zadržela poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobistu Jana Večerka.

Kolářův výrok o odposleších byl možná nešťastný a navíc byl vytržený z kontextu. Policejní prezident totiž ve skutečnosti netvrdil, že policie hodlá odposlouchávat hlava nehlava a že kdo na hlavě nemá máslo, může klidně spát. Přesto se mnozí právem podivovali nad ledabylou samozřejmostí, s jakou policejní prezident na tak citlivou kauzu pohlíží. Projevil, při nejmenším, nepochopitelný nedostatek taktu - pokud nebudeme hovořit o politickém instinktu. Člověk tak vysoce postavený by měl umět rozeznat, kdy drží v ruce kedlubnu a kdy odjištěný granát. Nicméně, dejme tomu, že jde o klasickou policejní tupozrakost.

Ovšem výrok ministra vnitra, že "nevidí žádnou tragédii" v "nezákonném postupu" státních zástupců, ten budí u soudného člověka úžas.

Invaze do soukromí

V důsledku nezákonného postupu dozorujícího státního zástupce Martina Fraše byli dva lidé zatčeni. Zatčení a odvlečení do basy je jistě o mnoho řádů horší invaze do soukromí, než je odposlech. Záleží na nátuře - lze si snadno představit reakci člověka, kterému skutečně nevadí, že si někdo napíchne jeho telefonní linku. Moje povídání ať si někdo poslouchá za trest! Ovšem zatčení?

Především žijeme ve společnosti, která si dychtivě přeje, aby policie "ty lumpy" konečně pozavírala, ber kde ber. Zatčení toho druhu, jakému byli podrobeni Marek Dalík a Jan Večerek mají stigmatizující efekt. Pan ministr vnitra by si měl udělat průzkum, jak lidé nahlížejí na Dalíka a Večerka. Měl by si ověřit důsledky činu, který nevnímá jako tragédii. Velmi pravděpodobně by se ukázalo, že mnoho lidí uvažuje v duchu úsloví, že "není kouře bez ohně a že se zatčení dostali policii ze spárů jen díky "konekcím tam nahoře".

Ministr vnitra se hluboce mýlí. Nezákonná zatčení ve skutečnosti jsou velkou osobní tragédií pro každého, kdo byl takového postupu oběť. A že to není ojedinělý případ! I když nebudeme brát v úvahu další dopady - že šlo o situaci před volbami, že policie se - opět nezákonně - štourala v kontech předsedy největší opoziční strany, je strašné, že je ministr vnitra schopen něco podobného bagatelizovat jako kdyby šlo o přehmat.

ODS tlačí na "osobní zodpovědnost", tedy čteme to jako odvolání, policejního prezidenta Jiřího Koláře, náměstek Jaroslava Macháně, šéfa protikorupční policie Milana Šišky a nakonec i ministra vnitra Františka Bublana. To je asi to, čemu se říká "maximální program". Ovšem to, že se nemá stát vůbec nic, že vše projde bez následků jak lusknutí prsty, že se nezákonné zatčení odbude ministerským pokrčením ramen, tak toto je skutečná tragédie. A že zase klesá důvěra v policii je jen jeden dílčí důsledek.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku