Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.11.2004
Svátek má Martin
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Dohadování o identitě a nárocích
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dělají to schválně
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Číslování nemravných slov
 >SPOLEČNOST: Martinská husa ve Vídni
 >VÝSTAVA: Nedbale elegantní E.daniely
 >SPOLEČNOST: Proč (ne)být vegetariánem?
 >ÚVAHA: Pragmatismus
 >SPOLEČNOST: Do restaurace s hvězdičkou…a srpem a kladivem
 >CHTIP: Jak udělat ženu šťastnou
 >EKONOMIKA: ČNB sazby nezmění
 >PENÍZE.CZ: Argentinská krize a poučení pro Českou republiku II.
 >POLITIKA: ODS - předmět politické segregace
 >ARCHITEKTURA: Baťova úžasná Jednadvacítka
 >POLITIKA: ČSSD potřebuje pragmatismus
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První sníh

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
11.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Dělají to schválně
Jan Kovanic

Nedávno jsem potkal jednoho svého známého studenta, dnes už absolventa VŠ. Jako student byl velmi šikovný a pracovitý. Na škole dělal "pomvěda" za hubičku (500 Kč za měsíc). Při tom se naučil pracovat se zajímavým software. Peníze si vydělával na praxi, kde taky získal mnoho důležitých praktických dovedností. Ještě na střední škole byl v USA (= znalost angličtiny), na vysočce strávil semestr v Německu (= znalost němčiny). Je chytrý a umí i pracovat rukama. Říkal jsem si - tobě bude patřit svět.

Nějak nepatří. Socialistická vláda ve své moudrosti totiž vymyslela, že s absolventy se už nesmějí sjednávat pracovní smlouvy na "dobu určitou". Protože toho zaměstnavatelé zneužívali a chudák študák pak třeba po pár měsících letěl bez odstupného. Nová socialistická vymoženost pro onoho pracovitého, šikovného, chytrého a jánevím jakého absolventa znamená, že ho žádný zaměstnavatel nezaměstná! Nikdo dnes nebude zaměstnávat člověka, o němž neví, jak se vyvrbí - a jehož se už jen těžko zbaví. Takže nejdřív onen absolvent pracoval na smlouvu za naprosto otrockých podmínek. Pak si vydělával se slušnou smlouvou - ale mimo svůj obor, 60 Kč za hodinu.

Tak proč nepodniká? Protože by neměl na minimální daň a povinné pojištění! Počítač má, ale jen za základní software, které by potřeboval pro svou práci, by musel zaplatit 200.000,- Kč. Teď mu kyne naštěstí nějaká naděje na kvalifikovanou práci - snad i v zaměstnaneckém poměru... Raději by podnikal - ale na to si musí nejdříve našetřit.

A já myslel že vláda mladým pomáhá? Ale její dobré úmysly se jaksi obracejí proti těm "obdarovaným"...

Vláda pomáhá kde komu. Nejvíc teď policajtům. Ti totiž, stejně jako bachaři a další důležití státní zaměstnanci, dostávají k služnému navíc ještě i příspěvek za to, že nemohou podnikat! Jémináčku, absolventi a důchodci také nemohou podnikat! Měli by tedy dostávat příspěvek i oni.

Proč nemohou podnikat důchodci? No přece kvůli těm nesmyslným platbám a šikaně. Nedávno jsem potkal jednoho mladodůchodce. Připodnikávání zabalil už na konci loňského roku. No ale - co by si připodnikával, vždyť teď dostane od vlády přidáno! Jenže někde na to musí vláda vzít.

Můj známý se podivil, když mu přišel přípis z Finančního úřadu. Finanční úřady melou pomalu, ale jistě. Poté, co se stal důchodcem, si špatně spočetl daně za rok 2002 - od zisku si totiž odečetl základ na sebe, jak byl zvyklý, avšak netušil, že jako důchodce na to nemá nárok. Finanční úřad mu už v srpnu 2003 doručil oznámení o dovyměření daně. Důchodce se skřípějícími zuby těch asi pět a půl tisíce zaplatil.

No a teď v listopadu 2004 dostal od Finančního úřadu další obálku s modrým pruhem. Vloni totiž nezaplatil správně daně do správného termínu, neboli do konce března 2003. Že to nevěděl, že zaplatil hned po srpnovém upozornění? To ho neomlouvá - dostal pokutu 1,500.

Říkal jsem mu - tak jim napiš dopis s prosbou o prominutí. Vysvětli jim to a popros, aby na tebe nekladli tíhu zákona, nebo jak je ta formulace. Odpověděl:

"Copak oni to nevědí? Moc dobře to vědí. Vědí - a smějou se tomu. Tohle není omyl - voni to dělají schválně!"

Inu, když pomyslím na to, že dobrými úmysly vlády jsou drceni studenti a absolventi vysokých škol, důchodci a podnikatelé, děti a postižení (prachy se cpou do ústavů, menz, kolejí, ne potřebným lidem!), zato státní orgány a mocenské složky blahobytní, musím s ním souhlasit:

Dělají to schválně!

Psáno v Praze dne 10. listopadu 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku