Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 13.11.2004
Svátek má Tibor
  Výběr z vydání
 >HÁDANKA: Gross a Gross – poznej rozdíl
 >POLITIKA: Úspěch - předvídavost a pan Kalousek
 >SPOLEČNOST: Dvaceti procentům respondentů se stýská po komunistech
 >MOBY DICK: Evropské textárny
 >PRAHA: Jak jsem potkal bombu
 >POLEMIKA: Stanovisko MMR k certifikaci služeb v cestovním ruchu
 >HISTORIE: Nižněudinsk 1918
 >ZÁBAVA: Test znalostí katastrof a neštěstí
 >OSOBNOST: Henry David Thoreau
 >CHTIP: Cigarety, manželé a telefonický rozhovor
 >POLITIKA: Gross Absurdistan
 >EKOLOGIE: Odpůrci zásahů proti kůrovci na Šumavě usvědčeni ze lži
 >PRÁVO: Prodejní doba? Zeptejte se kandidáta do senátu!
 >POLITIKA: Grossovo volební vítězství
 >SPOLEČNOST: Ostuda agentury Factum Invenio

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
13.11. POLITIKA: Úspěch - předvídavost a pan Kalousek
Vít Razek

Když se zamýšlíme nad tím, co dělá úspěšného podnikatele úspěšným, zjistíme, že je to schopnost vžít se do situace, která nastane, schopnost předpovědět na základě svého rozboru, který výrobek nebo která strategie bude mít úspěch. Schopnost předpovědět naše lidské reakce například nás, jako nakupujících, zase činí úspěšnými tvůrce týká se jak výrobků neživých, tak i tvůrce obrazů politických stran a vůdců. A úspěch v podnikání - zisk je pak lapidárně řečeno odměna za schopnost předvídat. Tolik suchý úvod.

Pro českou politickou realitu naneštěstí jsou však asi všichni spoluobčané, kteří tuto poměrně elementární schopnost předvídat mají, zaneprázdněni podnikáním. Úspěch v politice - nejen ten krátkodobý a ne ten, který se sám za úspěch považuje, ale opravdový - je vzácnost. Osobnost nebo strana blikne, nadělá škodu a zhasne.

Jak jinak si lze totiž vysvětlit, že předseda pravicové strany pan Kalousek si není schopen vzít poučení z roku 1948 a bude dál spolupracovat se sociální demokracií na růstu jejich popíkovych preferencí, aby tak za dva roky znemožnil vznik pravicové koalice s ODS? Jak se může pravicová strana podílet na otevřeně populistickém rozhazování pana Paroubka, které nesmyslnými státními dluhy pak zatíží přece, jak doufám, i (snad) jeho pravicovou koalici s ODS? (Nenaplní-li se již výše nastíněná varianta prvá.) Přehlížení posilování pozice komunistického ministra Noska, nástup policicie v roce 1948 má přece hodně společného se současnými přidáváním platů policistům a snahou o kriminalisování opozice včetně nynějších "námluv" s KSČm! Sama osoba předsedy vlády - nezralého, ambiciosního, všeho schopného, ale rozhodně ne zcela neschopného člověka - je už přece sama o sobě důvodem ke strachu a k opuštění současné vlády! Podílet se jen z touhy po falešné "stabilitě" na této vládě znamená nést její důsledky a odpovědnost za ni i ve vládách budoucích. Pokud takové budou. Při situaci v našem soudnictví, při situaci v naší policii, při faktické spolupráci ČSSD a KSČm je zde důvod k vážným obávám. Pan Kalousek může být dobrým člověkem, pochybuji však, že má schopnost předvídat, pochybuji, že by mohl být dobrým podnikatelem a současně že je dobrým politikem. Setrváváním v koalici s ČSSD poškozuje pravici, poškozuje svoji stranu a umožňuje renesanci komunistické strany. Nebyla to síla komunistů, ale byla to neschopnost a hloupost demokratických stran, které pustily v roce 1933 k moci Hitlera, které pustily k moci v roce 1948 Gotwalda a je to selhání KDU, jestliže svoji politikou opět promrhá preference pravice, tak jak to učinila již z preferencemi 4koalice v roce 2002.

Ne nadarmo byli v čele dvou nejúspěšnějších demokratických stran po roce 1989 lidé mající předvídavost v profesní způsobilosti - Václav Klaus a Miloš Zeman. Přes všechny výhrady, které k nim můžeme mít, byli úspěšní, protože předvídali. Kéž by pan Kalousek našel odvahu, když už sám tuto schopnost nemá, si alespoň nechat poradit.

Vít Razek, Hamburk


Další články tohoto autora:
Vít Razek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku