Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 13.11.2004
Svátek má Tibor
  Výběr z vydání
 >HÁDANKA: Gross a Gross – poznej rozdíl
 >POLITIKA: Úspěch - předvídavost a pan Kalousek
 >SPOLEČNOST: Dvaceti procentům respondentů se stýská po komunistech
 >MOBY DICK: Evropské textárny
 >PRAHA: Jak jsem potkal bombu
 >POLEMIKA: Stanovisko MMR k certifikaci služeb v cestovním ruchu
 >HISTORIE: Nižněudinsk 1918
 >ZÁBAVA: Test znalostí katastrof a neštěstí
 >OSOBNOST: Henry David Thoreau
 >CHTIP: Cigarety, manželé a telefonický rozhovor
 >POLITIKA: Gross Absurdistan
 >EKOLOGIE: Odpůrci zásahů proti kůrovci na Šumavě usvědčeni ze lži
 >PRÁVO: Prodejní doba? Zeptejte se kandidáta do senátu!
 >POLITIKA: Grossovo volební vítězství
 >SPOLEČNOST: Ostuda agentury Factum Invenio

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
13.11. A co na to Standa Nula
(eff)

Rád bych potkal člověka, který čekal takové výsledky voleb do třetiny senátu. Jen jeden člověk z pěti šel k volbám, dokonce méně než jeden z pěti. Nelze to přičítat ani teplému počasí ani studenému ani deštivému - čas v pátek a sobotu byl takový nanicovatý, že výlet k urně mohl být příjemné povyražení. Jen 18,41 procent občanů si tuto radost špendýrovalo.

Občanští demokraté vyhráli. Nevyhráli ale totálně, tedy - nezískali v senátu většinu, takže nebudou moci odkopávat jeden zákon za druhým podle libosti. Což je dobře.
Sociální demokraté vydali výzvu, která nezúčastněnému pozorovateli povolila čelist: doporučila svým stoupencům, aby podpořili komunistické kandidáty. Nemusela doporučovat nic. Mohla po ostudném fiasku v prvním kole tiše mlčet, anebo držet hubou, jak říká moje sousedka Miládka. Otevřená výzva k podpoře komunistů, kteří jsou v otevřené opozici ne k vládě, ale k demokratickému systému, to skutečně nezvedá jen adrenalin, ale i žaludek. Stalo se. Sociální demokraté to udělali. Vyzvali voliče k podpoře strany, která jim už jednou zakroutila krkem, nejen politicky, ale v některých případech i fyzicky, tedy justiční i nejustiční vraždou. Nicméně to udělali. Výsledek? Nula. Taková je bilance sociální demokracie v těchto volbách. Nula.
Navzdory ostudné výzvě sociálních demokratů se neprosadili ani komunističtí kandidáti s výjimkou jednoho. Senát je deklarován jako úctyhodné shromáždění. Mysleme si o něm, co chceme (já si myslím jen to nejhorší), ale aspoň to mu přičtěme k dobru, že ani nadále v něm nebude komunistický klub.
Co dál? Voliči podpořili dva "nezávislé" - nechme si komentáře o nezávislosti na jindy. Jedno křeslo má strana zelených. Zde je třeba upřesnit. Nevyhrála strana zelených, ale Jaromír Štětina, výrazná osobnost, která z důvodů jen Jaromíru Štětinovi jasných propůjčila svoje jméno a svůj kredit tomuto uskupení. Proto si jen kasá triko předseda zelených Jan Beránek, když tvrdí, že "jako předseda jsem slíbil členům, že dovedu Stranu zelených do Parlamentu. Svůj slib jsem splnil a to je teprve začátek". Štětina si úctu zaslouží, do jaké míry dokáže uskupení, jemuž se propůjčil, povznést - teprve uvidíme.
Za US-DEU/ODA zvítězil Karel Schwarzenberg z ODA. To je další kuriozita těchto voleb. I zde platí něco podobného, co o zelených. Kasá se předseda US-DEU Pavel Němec, že je to "úspěch liberálního pojetí politiky, které US-DEU představuje". Není. Je to osobní úspěch Schwarzenbergův. Představitelé mikropolitiky nemají na jeho vítězství nejmenší podíl. Karel Schwarzenberg je skvělý muž, budeme zvědavi, jak se prosadí v zákonodárném tělese.
Evropské demokraty bude zastupovat starosta z Božího Daru Jan Horník. Zatím o něm víme hlavně to, že je starosta Božího Daru.
Ovšem ten fakt, že výsledek sociálních demokratů je nula, číselně 0, to je skoro neuvěřitelné a groteskní a senzační a fascinující. Skoro se chtělo sednout si do křesla v první řadě, koupit si kelímek popcornu a počkat si, jak nám to Standa vysvětlí. Ale nestačil bych frontu na popcorn vystát - Standa zaperlil okamžitě. Je třeba zrušit senát! Připomnělo to starou anekdotu.
To přišel pan Kohn domů a načapal svoji Sáru na kanapi s Roubíčkem. Zachoval se jako chlap: okamžitě vyhodil z bytu kanape!
Z mayovek víme, že hrdinové Západu získávali bojové jméno podle svých vynikajících vlastností a činů. Kdo měl drtivou pěst, dostal jméno Shatterhand. Kdo ji měl skoro takovou, byl Firehand. Podle této logiky by - dle výsledků letošních senátních voleb a jeho reakce na výsledky - Standa dostal jméno Standa Nula.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku