Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.11.2004
Svátek má Leopold
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Senát je na nic a Frantovi smrděj nohy
 >SVĚT: Ropovody ke světovládě
 >VOLBY: Dopis z Austrálie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak se rodí vetřelci
 >PRÁVO: Štrasburk
 >VOLBY: Následky povolební kocoviny
 >INTERNET: Diskusní příspěvky očima profesora Höschla
 >PSÍ PŘÍHODY: Propásnutá příležitost
 >PRÁVO: Soudci zneuctili soud
 >ÚVAHA: Je Václav Klaus opakem George W. Bushe?
 >FEJETON: Jak ušetřit
 >POLEMIKA: NP Bavorský les se stal studnou poznání
 >HUDBA: NI zve dnes večer na Popu Chubbyho
 >NÁZOR: Eutanazie v 21. století
 >HÁDANKA: Gross a Gross – poznej rozdíl

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
15.11. VOLBY: Následky povolební kocoviny
Zdeněk Holásek

O výsledku senátních voleb se netřeba dlouho rozepisovat, protože znamenaly jednoznačné vítězství ODS a drtivou porážku ČSSD, která neobhájila ani jeden mandát. Naopak ODS obhajovala 9 mandátů a získala rovný dvojnásobek. Tato čísla nelze nijak zpochybnit nízkáou volební účastí, protože tento faktor se v našem volebním systému nepočítá a pro jeho fungování je irelevantní.

Na druhé straně nízká volební účast (v obou kolech senátních voleb v průměru slabých 20%, ve druhém kole jen 18,4%) je alarmujícím jevem, ale nikoli pro zastupitelskou demokracii, jak se snaží nalhávat lidem Stanislav Gross, ale pro jednotlivé politické strany. Těm voliči jednak svou letargií vyjadřují svůj názor na Senát, který se dosud nevyprofiloval jako zastupitelský sbor s výraznějším smyslem a jednak tím vyjadřují určitou míru znechucení nad způsobem, jak politické strany v ČR fungují. Je-li proto jisté, že v Lidovém domě je důvod pro vyvěšení černých fanglí a truchlení, neboť jde o jasný debakl, pak není jisté, že by v sídle ODS se mělo bujaře oslavovat (štrngat sklenkami však malinko ano).

Analýzy neúspěchu by měly dělat všechny politické strany; nejen ty ve 2. kole poražené (kromě ODS všechny velké), ale analýzu úspěchu by měla ODS udělat pod zorným úhlem smutné skutečnosti, že jen málo voličů váží cestu k urnám (a to i s přihlédnutím ke skutečnosti, že cca 25 - 30% osob, které jsou mají volební právo, jsou tzv. chroničtí nevoliči, neboť nechodí k volbám ať se děje co se děje). ODS musí především poděkovat všem nám skalním voličům, kteří jsme někdy nazýváni "tvrdým jádrem" a kteří jsme v těchto dvojích volbách projevili větší disciplinovanost než kdykoli předtím. ODS by měla poděkovat Grossovi za jím vyslovenou veřejnou podporu všem 9 kandidátům KSČM stojícím proti kandidátům ODS. Tento brutální signál vyslaný svým voličům vyburcoval pravicové voliče a také (ať tomu socialisté věří nebo ne) jednoznačně znechutil ty voliče, kteří dříve ač nijak levicově zaměřeni volili raději ČSSD jako jistou demokratickou alternativu proti pravicově se profilující (alespoň v rétorice) ODS; tato hrubá chyba Grosse a vedení ČSSD svědčí o tristní úrovni lídrů kampaně ČSSD a pofidérní kvalitě všech poradců, co jich Gross má.

Za pozitivní výsledek považuji, že voliči nemají rádi agresivní a negativisticky nebo dokonce urážlivě koncipovanou kampaň, jakou předvedl v téměř krystalické nechutné podobě kandidát ODS Malypetr vůči Štětinovi v Praze anebo Tesařík proti Hálkovi v Olomouci anebo očerňování K. Schwarzenberga v Praze 6 vedeného letáky ve prospěch protikandidátky z ODS. Tento hloupý způsob urážení protikandidáta voliči odmítli a ti, kterým měl tento nechutný způsob kampaně pomoci, po zásluze prohráli. Budiž ponaučením pro šéfy stran, volebních kampaní i příští kandidáty, že tudy cesta nevede a že volič není snadno manipulovatelný pitomec.

Volbám obecně a do Senátu zvláště (a to i s přihlédnutím ke skutečnosti, že veřejnost spíše Senát považuje za zbytečný než naopak) ublížilo víc než co jiného vládnutí ODS pod vedením Václava Klause v opozičně-smluvním klinči, které mnoho voličů ODS včetně mě považovalo za jistý druh zrady a oportunní způsob údržby nabytých pozic a koryt a z toho plynoucí postupné stírání rozdílů mezi těmi stranami pravicovými a levicovými. K tomuto zmatení pojmů a z toho vzešlého zmatení voličstva přispěla rovněž účast údajně liberální US-DEU a křešťansky se tvářící KDU-ČSL ve vládě s rudnoucí ČSSD. Soudný volič musí být dost znechucen účastí lidoveckých ministrů s bolševicky vyprofilovanými ministry jakými jsou Z. Škromach nebo v poslední době neslavně proslulá MUDr. Emmerová. Z tohoto nechutného propletence musí být každý druhý volič tumpachový anebo otrávený a to on opravdu je. Takže tato půlka k volbám už také nechodí, což spolu s notorickými nevoliči vydává ono smutné číslo volební účasti. Kdo se jim může divit.

Stanislav Gross tváří v tvář nářezu, který on a jeho strana utrpěli, se zachoval jako "pravý muž". S kyselým výrazem popřál vítězi k úspěchu (alespoň že tak) a pak řekl dosti neuvěřitelnou větu, až jsem se musel zeptat ženy, zda jsem se třeba po 2 sklenkách červeného vína nepřeslechl, a sice že on a jeho strana musejí zvážit podobu fungování naší zastupitelské demokracie a potvrdil krátce na to v interview, že ČSSD uvažuje o zrušení senátu. Gross se řídí Haškovým "zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku" soudě, že když tedy voliči odmítli jeho milovanou hračku (Senát) a neuznali za vhodné volit jeho kandidáty, tak jim tu hračku prostě sebere anebo rozšlape. Naštěstí k tomu nemá ani náhodou ústavní většinu, ale pro posouzení jeho způsobu myšlení a neschopnosti chladného přemýšlení to myslím bohatě stačí.

Vyjádření Stanislava Grosse o budoucnosti Senátu hned po volbách je dobrým signálem pro pravicového voliče: ještě chvíli bude Gross takto vyvádět, ještě chvíli bude dávat najevo, že uvažuje vyměnit voliče a aniž by ODS musela cokoli vymýšlet, zhasne rudá hvězda ČSSD s melancholickým zašuměním. To je velmi pozitivní výsledek těchto voleb, stejně jako i ústup KSČ z pozic a její jasná prohra v konfrontaci s ODS.

Co však ODS s vítězstvím, toť otázka. Až teď se ukáže, zda se ODS pod novým předsedou poučila z minulých chyb. Dokáže vystoupit z tíživého stínu čestného předsedy, který s funkcí presidenta neodhodil nutkání soustavně mydlit schody Topolánkovi a podporovat své pražské hochy? Dokáže generovat nové neotřelé tváře z komunální a krajské politiky jako nové muže a ženy pro politiku vrcholnou a ukáže voličům světlo na konci tunelu v podobě jasných témat k nutným reformám a jasných, odborně podložených řešení? Jako V. Tlustý stereotypně opakovat, že ČSSD a koalice vládne špatně, je nanic - voliči to pochopili, voliči to již vědí a dali to svými hlasy zřetelně najevo.

Samostatnou kapitolou je Kalousek a jeho KDU-ČSL. Velmi by mě zajímalo, co jiného než touha po korytech (u US-DEU to nezaráží, protože si všichni chtějí užít svých posledních 5 minut slávy) ještě po těchto dvojích volbách může ospravedlnit účast KDU-ČSL v koalici.


Další články tohoto autora:
Zdeněk Holásek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku