Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.11.2004
Svátek má Leopold
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Senát je na nic a Frantovi smrděj nohy
 >SVĚT: Ropovody ke světovládě
 >VOLBY: Dopis z Austrálie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak se rodí vetřelci
 >PRÁVO: Štrasburk
 >VOLBY: Následky povolební kocoviny
 >INTERNET: Diskusní příspěvky očima profesora Höschla
 >PSÍ PŘÍHODY: Propásnutá příležitost
 >PRÁVO: Soudci zneuctili soud
 >ÚVAHA: Je Václav Klaus opakem George W. Bushe?
 >FEJETON: Jak ušetřit
 >POLEMIKA: NP Bavorský les se stal studnou poznání
 >HUDBA: NI zve dnes večer na Popu Chubbyho
 >NÁZOR: Eutanazie v 21. století
 >HÁDANKA: Gross a Gross – poznej rozdíl

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
15.11. HUDBA: NI zve dnes večer na Popu Chubbyho
Petr Vlasák

Slíbil jsem další hudební příběh.

Jméno Eric Hill asi nikomu nic neřekne, ale jako NI jej u nás fandové hip-hopu jistě znají. Zná ho osobně i hlavní aktér dnešního večerního koncertu v Rock Café na Národní třídě – Popa Chubby. Pseudonym NI má svůj původ v anglickém slově knight (rytíř), které má vazbu na astrální znamení býka a na Ericův vztah k životu a lidem. Rád je opečovává a ochraňuje svojí hudbou, stejně jako rytíř svůj hrad.

Černý Američan přijel do Čech jako tour manager skupiny Living Colour a už zde zůstal. Nikdy nechtěl a nechce žít ve Státech. Evropa je pro něj příjemnější a zajímavější. Jakmile poznal Prahu, věděl, že není co řešit. Architektura, tempo života, příležitosti, kulturní život, ženy a taky pivo (předtím prý téměř nepil). Domů už nechce, rodina mu chybí. A taky mu chybí americká televize, neboť český jazyk je prý jedna z nejtěžších věcí, jaké se kdy v životě učil. Jazyková bariéra mu trochu ztěžuje život, ale pozitivního je mnohem víc. A ženy? V New Yorku jsou údajně jen tři z deseti „hot“. Tady? Sedm z deseti a někdy i starší dámy :)

Kluk, který měl odmalinka hudební strýčky (Michael měl svůj Michael Hill´s blues mob, kde hrál i Tony jako bubeník, a ten byl zároveň prvním učitelem NI-ho na bicích). Právě Michael NI-ho, když mu bylo pouhých šestnáct let, poprvé seznámil s Popou. Do této doby NI takové divy s kytarou nikdy neviděl.

Po nějakém čase v Praze potkal NI na Žižkově tu správnou partu. Jen jeden její člen je Pražák, Loren je například ze Seattlu, ale potkali se všichni na Žižkově..

A hudba je pro NI-ho všechno, celý život, jediný cíl. Miluje koncertní turné, říká, že by jimi mohl strávit i devět měsíců z roku. Cherry Hill je kapela, která mu tento cíl naplňuje, protože jako team jsou skvělí. To prověřil koncert v „jedný díře“, kde nic nefungovalo, ani pořadatel, ani vybavení sálu, ale Cherry Hill se nepoložili, naopak. Od té doby ví, že se na sebe mohou spolehnout. Česká hudba a český hip-hop se NI-mu líbí, poslouchá např. věci od koto/a.k.a. deph (prý by měl úspěch kdekoli na světě), super croo, orion, indy a wich, LA4, de zrechts a taky kontrafakt. Samozřejmě, že na prvním místě jsou „kluci z kapely“, v nich je základ. Dokázali by být uspěšní možná i bez NIho, ale dohromady jsou „všechno“. Ostatně to můžete prověřit již tento pondělní večer v Rock Café, začátek koncertu je v 19.30 hodin. Jako první nastoupí česko-americká Cherry Hill a hned po ní hudební řezník z Bronxu - Popa.

Hlavní hvězdou večera je přirozeně Popa Chubby, a kdo byl před dvěma lety v Řevnicích na Blues v lese ví, o čem je řeč. Snad postačí počet Chubbyho nominací v širším výběru na letošní Grammy: deska roku (Peace, Love and Respect) , píseň roku (hned 3 jeho písně), nejlepší sólový rockový vokální výkon 4x, nejlepší rockový instrumentální výkon a nejlepší rocková píseň (4x).

Prostě hutné newyorské městské blues s tou nejlepší inspirací od Jimiho Hendrixe. Nenechte si ujít!

A příště třeba zase nějaký další příběh.
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku