Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.11.2004
Svátek má Romana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zruší Stanislav Gross ČSSD?
 >SVĚT: Případný půvab izolacionismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můžou i zabít
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Šeredná krasavice
 >MÉDIA: Radio Beat ve spárech reakcionářů!
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tři zastavení Zvětšeniny
 >POLITIKA: CVVM mezi realitou a manipulací
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se Róňa zase ztratil
 >EKOLOGIE: Jak je to na bavorské straně?
 >ŠUMAVA: Bůh je mrtev!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Návrh koncepce - chraň nás Bože, jestli jí to projde
 >PENÍZE.CZ: Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp
 >SPOLEČNOST: Příliš mladí na gheto?
 >DOKUMENT: Školství politiky nezajímá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mohlo to být jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
18.11. POLITIKA: Zruší Stanislav Gross ČSSD?
Ivan Kadlec

Zastupující předseda ČSSD ihned po volbách sdělil národu a svým stranickým kolegům, že jedním z hlavních viníků totální prohry vládní strany je neobliba Senátu u lidí a proto je nutné jej zrušit. Nevím, ale podle mne na začátku listopadu nešlo o referendum o budoucnosti druhé komory českého parlamentu, ale o senátní a krajské volby. A v nich tak trochu i o názor občanů na činnost současné vlády. Neúčast většiny voličů je tedy i trochu výraz znechucení a apatie (opak nadšení) k tomu, co Grossova strana po celou dobu svého vládnutí předvádí.

V logice názoru premiéra Grosse můžeme směle pokročit ještě dál a navrhnout další možnost. K volbám do Senátu se dostavilo jen málo voličů, je třeba jej zrušit. Rozhodlo-li se jen nepatrné procento voličů dát hlas ČSSD, znamená to tedy, že o tuto stranu voliči nemají zájem a možná ji považují za zbytečnou. Nezbývá, než se ptát , potřebujeme-li vůbec tuto stranu. Nejpozději na jarním stranickém sjezdu by tak Stanislav Gross mohl navrhnout ČSSD, coby stranu neoblíbenou a mnohými nechtěnou, ke zrušení.

Když nepomůže ani toto opatření, zbývá už jen jediné. Jak nám další den po debaklu ČSSD z webu ihned.cz hlásí socdem: Za náš neúspěch můžou voliči. Zajímavé zjištění, ovšem i toto má své analogické řešení ZRUŠME tedy rovnou i VOLIČE.

Ve skutečnosti čistě účelové zrušení senátu je jen další populismus a snaha odvést pozornost jinam. Takováto změna vyžaduje úpravu naší Ústavy. Změnu ústavy a volebního systému již dříve navrhovala shodou náhod právě ČSSD společně s ODS. Přes souhlas obou komor parlamentu návrh změn způsobu hodnocení voleb až v samém finále zamítl tehdy povětšinou prohavlovský Ústavní soud. Dnes se přechod na většinový volební systém jeví jako jedna z posledních možností pro zachování ČSSD jako strany s reálným vlivem.

Změna by pro ČSSD, souběžně s nezbytnou reálnou proměnou jejího chování, znamenala zachování šance na reálný politický vliv i do budoucna a postupně by eliminovala odpad hlasů pro beznadějné malé strany nebo strany a seskupení, účelově zakládané u příležitosti jakýchkoliv voleb.

Pro to, aby s návrhy souhlasila potřebná ústavní většina (tedy i dnešní opozice), musela by ještě před tím proběhnout zásadní změna vládnutí ČSSD a využívání velmi těsné většiny poslaneckých hlasů pro absolutní ovládání rozhodujících orgánů a institucí. Jako první vstřícné kroky by ČSSD musela urychleně provést kroky vedoucí zpět k poměrnému zastoupení na volených a politicky obsazovaných postech. Například tolik sledovaná mediální rada, navolená v absolutní většině z politiků a z lidí za strany vládní koalice, přináší minimální efekt a spíš kupící se řadu problémů, něco jako časovanou bombu. Dovolba šéfa NKÚ by konečně mohla přinést do jeho čela nevládního šéfa a privatizační projekty by se otevřely ke kontrole opozici. Kompromis v dalších kauzách a případech by měl převládnout nad nebezpečí snah o dotěžení lukrativních případů a pozic vlastními lidmi ( a spřízněnými firmami), což by se mohlo považovat v této povolební konstelaci za sebevražedné. Ne všechny případy se do voleb stihnou dokončit a následky by nemusely být příjemné. Obrat mediálního popisu ČSSD a řady novinářsky a investigativně zpracovaných atraktivních případů s korupčním nebo kriminálním charakterem jsou již dnes každodenní realitou. Stejně jako obrat nálady a názoru občanů.

Bez okamžitých kompromisních změn by příští volby mohly udělat jednu velkou tlustou čáru ne za voliči, ale za ČSSD. Inkoust pro to možná už dnes míchá a připravuje tajně spolupracující KSČM.


Další články tohoto autora:
Ivan Kadlec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku