Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 16.11.2004
Svátek má Otmar
  Výběr z vydání
 >SVĚT: S antiamerikanismem na věčné časy!
 >POLITIKA: Strana žen není žádný nesmysl
 >ARCHITEKTURA: Paternostery, výtahy a jiná vytahovadla
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Svět zítřka
 >MÉDIA: Válka o Novu (4.)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesta k 17. listopadu
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Septimánovo napětí, odpor a proud
 >MÉDIA: České seance aneb Trpíme s českými medii
 >PSÍ PŘÍHODY: Neřvi, blbe, rozčiluješ mě!
 >PRÁVO: Co zavinila teta z Orlických hor
 >EVROPSKÁ UNIE: Lež vítězí!
 >MÉDIA: Pavel Šafr a Bratrstvo kočičí pracky
 >ZÁBAVA: Světoví politici reagují na Arafatovo úmrtí
 >KNIHA: Trýznivé tajemství
 >POLITIKA: Senát je na nic a Frantovi smrděj nohy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
16.11. Po volbách jako po výprasku
(eff)

Tohle úsloví bezpochyby platí pro sociální demokracii. Fiasko je natolik totální, že je až trapné o něm hovořit. Výsledek nula v senátních volbách je politováníhodný. Bezprostřední reakce Standy Nuly je snad ještě horší. Pokus svalit vinu na Špidlu, kterého před tím svrhnul ve vnitrostranickém puči a následně odsunul do Bruselu, to je školní ukázka politické trapnosti. A pokus o narychlo sesmolený pakt s komunisty, když se v týdnu mezi dvěma koly voleb ukázalo, že teče do bot, to je příklad podlosti, nad níž se chvěje žaludek. Místo aby sociální demokracie mužně a důstojně nesla hrozící porážku, pokusila se chytit za podolek nepřítele, který jí už jednou zakroutil krkem. Opravdu, stydno musí být voliči sociální demokracie, že dal důvěru takovému podniku.

Občanští demokraté jsou na koni. Měli by však zachovat střízlivou hlavou. Něco jiného jsou senátní, něco jiného jsou parlamentní volby. V těchto senátních volbách se ukázalo, že volit jde inteligentnější a odpovědnější část populace. Ty vrstvy, které se Gross pokusil korumpovat ze státních peněz, ty zůstaly doma a neobtěžovaly se podpořit ruku, sypající jim šrot do koryta. Není to jen lenost. Šrotu není nikdy dost a ten, kdo si zvykne na "dávky", je vždy přesvědčen, že dostává málo a že je vlastně ošizen. Jednoduchá je psychologie korupce. Korumpovaný nebude nikdy spokojen, nikdy nebude mít dost. Vždy bude plivat na podplácející ruku.

Jenže, co dál? Občanští demokraté odložili číše se šampaňským a sáhli do skříně pro strašáka jménem Předčasné volby. Je to strašák do té doby, dokud jsou ve hře sami, a to jsou. Nikdo jiný, než oni, se do změny současného stavu nehrne. Vždyť posílila jenom ODS, všichni ostatní oslabili, nepomohli si lidovci, unii volby zametou do popelnice, nezávislí jsou tak nezávislí, že se nikdo nevyzná, kdo je nezávislejší než ten či onen nezávislý a na Evropské demokraty si veřejnost nemohla zvyknout, protože nejsou vpouštěni do médií. Kdo tedy by se měl pokoušet o štěstí v předčasných volbách?

Návrhy ODS na předčasné volby je bohužel třeba pokládat za součást dobových tanců. Občanští demokraté si upevnili pozici v krajích. Zde, konkrétní rozumnou politikou, budou moci pracovat na zmaření snah socialistických pábitelů. Jejich čas přijde za dva roky.
A socialističtí pábitelé? Pořád ještě by mohli chytit dech a začít dělat rozumnou politiku. Ta by ovšem nesměla být směrována na vyžírání státní pokladny a rozdávání almužen exotům, kteří pak ani nedojdou s lístkem k urně. Volič sociální demokracie by měl být pracovitý člen střední vrstvy s vyvinutým smyslem pro sociální solidaritu, nikoli lehkomyslný konzument dávek. Pokud tohle partě v Lidovém domě dojde, mohly by být volby v roce 2006 zajímavě vyrovnané.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku