Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.11.2004
Svátek má Romana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zruší Stanislav Gross ČSSD?
 >SVĚT: Případný půvab izolacionismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můžou i zabít
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Šeredná krasavice
 >MÉDIA: Radio Beat ve spárech reakcionářů!
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tři zastavení Zvětšeniny
 >POLITIKA: CVVM mezi realitou a manipulací
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se Róňa zase ztratil
 >EKOLOGIE: Jak je to na bavorské straně?
 >ŠUMAVA: Bůh je mrtev!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Návrh koncepce - chraň nás Bože, jestli jí to projde
 >PENÍZE.CZ: Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp
 >SPOLEČNOST: Příliš mladí na gheto?
 >DOKUMENT: Školství politiky nezajímá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mohlo to být jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
18.11. PENÍZE.CZ: Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp
Petr Šafránek

Všichni, kdo do 31. 12. 2003 uzavřeli více smluv o stavebním spoření, mají v následujících týdnech poslední šanci se rozhodnout, na kterou ze svých smluv, chtějí v dalších letech čerpat státní podporu podle původních podmínek – tedy 4 500 Kč při vkladu 18 000 Kč ročně. Zákon říká, že na smlouvy uzavřené do 31. 12. 2003 lze nárokovat státní podporu podle starých podmínek pouze za předpokladu, že tento nárok bude na smlouvu uplatněn k 31. 12. 2004. Vzpomenout si na to však 30. prosince již nemusí stačit.

Některé stavební spořitelny již nyní avizují, že pro řádné zpracování potřebují mít nárok uplatněn v průběhu listopadu. Takový požadavek sice nemá oporu v zákoně, nicméně soudit se se stavební spořitelnou, že nezpracovala požadavek z 20. prosince, by asi bylo s úspěchem možné, ale vcelku zbytečné, když to lze vyřídit již nyní a v klidu.

Jak změnit nárok na státní podporu?

Především je to třeba udělat písemně, a to nejlépe na formuláři příslušné stavební spořitelny (který nás vede k tomu, abychom vyplnili všechny nezbytné údaje, a vyhnuli se tak případným komplikacím). Jestliže máme jinou smlouvu o stavebním spoření, na které jsme doposud státní podporu nárokovali, nesmíme zapomenout na takové smlouvě nárok zrušit. Vyhneme se tím problémům a dopisování se stavebními spořitelnami z důvodů duplicitního požadavku, který odhalí ministerstvo financí.

Je třeba si mimo jiné uvědomit, že nárok na státní podporu se vždy mění zpětně k 1. 1. roku, ve kterém jsme změnu provedli. Pokud jsme tedy omylem letos spořili ještě na starší smlouvu a provedeme změnu nároku na smlouvu novější, musíme podmínku vkladu 18 000 splnit na té novější smlouvě, jinak za rok 2004 plnou státní podporu nedostaneme.

Kdy mohou nastat problémy?

Převod nároku na státní podporu mezi dvěma smlouvami je vcelku bezproblémová operace. Podmínkou ovšem je, že obě jsou doposud platné. Pokud někdo starší smlouvu ukončil v tomto roce a zapomněl na ní před výpovědí zrušit nárok na státní podporu, bude mít vážný problém. Jakmile uplatní nárok na smlouvu novější (ovšem k 1. 1. 2004 již existující), učiní tak zpětně k 1. 1. 2004 a vznikne tak duplicita, které se prakticky nelze zbavit, neboť na starší již neexistující (vypovězené) smlouvě (která však existovala k 1. 1. 2004) již nelze nic měnit! Pokud byla starší smlouva ukončena před 30. 6., byla na ní již státní podpora nárokována u MF a vyplacena na podzim. Přitom na tuto smlouvu už nemuselo být ani spořeno – nárok vznikl k připsaným úrokům.

Co se stane, když to nestihneme?

Zákon bohužel výslovně neřeší situaci, kdy účastník stavebního spoření požádá o státní podporu na smlouvu založenou do 31. 12. 2003 později, tedy po 1. 1. 2005. Podle dostupných výkladů to možné bude, ovšem podle nových podmínek (15 % maximálně z 20 000 Kč). Všechny ostatní podmínky smlouvy, zejména 5letá vázací doba, tím nebudou dotčeny.

Na konci roku 2003 si uzavíral smlouvu téměř každý...

Obecně však neplatí, že by to nutně musela být právě tato smlouva, na kterou bychom měli za rok 2004 a dále nárokovat státní podporu. Je třeba zvážit více věcí:

1. Nárok na státní podporu nekončí uplynutím 5leté vázací doby, ale trvá tak dlouho, jak dlouho trvá příslušná smlouva. A smlouva může trvat tak dlouho, dokud se nedospoříme k cílové částce. Pokud tedy máme cílovou částku 300 000 Kč, naspořeno 120 000 Kč a nechceme čerpat úvěr, máme ještě 180 000 Kč prostor pro další spoření na této smlouvě, samozřejmě za původních podmínek (vyšší státní podpora, vyšší úročení a zpravidla i úrokový bonus, ovšem u většiny stavebních spořitelen i vyšší poplatek za vedení účtu). Cílovou částku (CČ) je samozřejmě možno i navýšit, ovšem stavební spořitelna v ten okamžik bude ve většině případů požadovat dohodu o snížení úročení a zániku nároku na úrokový bonus při nečerpání úvěru, jinak navýšení nedovolí.

2. Prodlužováním doby spoření ovšem klesá efektivní úrok, neboť klesá vliv státní podpory na celkové zhodnocení vkladů.

3. Smlouvu po 5leté vázací době je možné využívat dál ke spoření i bez státní podpory, úročení je jistě lepší než v bance, navíc osvobozené od daně z příjmu. Z hlediska likvidity jde v podstatě o spořící účet s 3měsíční výpovědní lhůtou.

4. Pokud čerpáme překlenovací úvěr a ze smlouvy, na které ještě není požadovaná suma (zpravidla 40 % CČ), odebereme nárok na státní podporu, nesmíme zapomenout na tuto smlouvu dále spořit, a to ještě o státní podporu víc, jinak bude fáze překlenovacího úvěru zbytečně dlouhá a zbytečně tak přeplatíme na úrocích.

Na základě těchto skutečností musí každý individuálně zvážit, na které jeho smlouvě bude výhodnější nárok nadále uplatňovat. Především je ale dobré vyndat všechny smlouvy ze šuplíku a přesvědčit se, kde opravdu je nárok uplatňován a zda je to tak, jak si přejeme. Mohlo totiž dojít i k chybě při vyplňování návrhu nebo při jeho zadávání do systému stavební spořitelny. Odhalit tuto chybu až z výpisu v roce 2005 je pozdě.

Máte doma vícero smluv o stavebním spoření? Podle čeho se rozhodnete, na které z nich uplatníte státní příspěvek?
Další články tohoto autora:
Petr Šafránek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku