Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 17.11.2004
Svátek má Mahulena
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Příliš mladí na gheto?
 >DOKUMENT: Školství politiky nezajímá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mohlo to být jinak
 >FEJETON: Autobusová mše svatá
 >VOLBY: Malá účast při senátních volbách. Proč?
 >PSÍ PŘÍHODY: Nostalgie kolem zámotku
 >ZÁBAVA: Pořádná televize? Konečně!
 >POLITIKA: Senátní debakl vládní koalice
 >CHTIP: Ženské hormony
 >NÁZOR: Proč nechodí voliči k volebním urnám
 >SVĚT: S antiamerikanismem na věčné časy!
 >POLITIKA: Strana žen není žádný nesmysl
 >ARCHITEKTURA: Paternostery, výtahy a jiná vytahovadla
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Svět zítřka
 >MÉDIA: Válka o Novu (4.)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
17.11. NÁZOR: Proč nechodí voliči k volebním urnám
Jan Urban

Takže máme po volbách. Účast ve druhém kole senátních voleb byla kolem 18%. Na základě této účasti premiér Gross prohlásil něco o zrušení senátu (ne, že ČSSD tyto volby prohrála, k vůli tomu samozřejmě ne). ODS zase prohlásila, že senát ji nevadí, že ale chce prosadit jednokolový systém pro jeho volbu (proboha, ne k vůli tomu, že všichni její kandidáti by vyhráli v prvním kole).

Tyto tanečky jsou samozřejmě legitimní a jestli vyznívají poněkud účelově, budiž. Ale pamatuje se někdo na volby prezidenta? Průměrný volič (mezi které se nepočítám, protože jsem zatím byl u všech voleb) možná ano, možná ne. Tehdy po dlouhých průtazích se hovořilo, když už ne přímo o většinové volbě, tak aspoň o úpravě ústavy, aby nebyl možný patový stav. Na tohle si průměrný volič asi již vzpomene obtížně. Možná až u příštích voleb. Dnes ODS v očekávání volební výhry v parlamentních volbách o tom cudně mlčí a jestli tehdy měla něco k tomu i ČSSD, dnes už nevím. A co ještě dřívější propad snahy o "většinově menšinový" systém volby do parlamentu. Potom, co je Ústavní soud označil za neústavní a po poklesu preferencí ČSSD po nich ani pes neštěknul. A zde je, pokud zůstanu u těch psů, jádro pudla.

V mnohých podle mě přetrvává:
Za prvé: Jednoúčelovost (až oportunita) takovýchto prohlášení
a za druhé: Ona stejně každá ta kauza za čas stejně vyšumí.

Takže z pohledu průměrného voliče: Chcete zrušit senát? Pracujte na jeho zrušení. Ale neprohlašujte jednou to a podruhé ono, podle toho, jak dopadly poslední volby. Chcete zavést přímou volbu prezidenta? Zaveďte ji. A v okamžiku, kdy nemáte politickou sílu na prosazení nějaké myšlenky, přistupujte na případné kompromisy, protože si jinak voliči zapamatují jenom to, že ta či druhá strana jenom žvaní. A to ať je u "lizu" Pavel nebo Šavel. To jestli budou tato rozhodnutí rozumná ukáže pak čas a volič, který přijde k volbám volit.

Jan Urban
Honza_Urban@volny.cz


Další články tohoto autora:
Jan Urban

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku