Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 17.11.2004
Svátek má Mahulena
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Příliš mladí na gheto?
 >DOKUMENT: Školství politiky nezajímá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mohlo to být jinak
 >FEJETON: Autobusová mše svatá
 >VOLBY: Malá účast při senátních volbách. Proč?
 >PSÍ PŘÍHODY: Nostalgie kolem zámotku
 >ZÁBAVA: Pořádná televize? Konečně!
 >POLITIKA: Senátní debakl vládní koalice
 >CHTIP: Ženské hormony
 >NÁZOR: Proč nechodí voliči k volebním urnám
 >SVĚT: S antiamerikanismem na věčné časy!
 >POLITIKA: Strana žen není žádný nesmysl
 >ARCHITEKTURA: Paternostery, výtahy a jiná vytahovadla
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Svět zítřka
 >MÉDIA: Válka o Novu (4.)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
17.11. Před patnácti lety se to stalo
(eff)

Komunistický režim šel ke všem čertům a ten proces začal 17. listopadu 1989. Komunisté zůstali a snad se i smějí a Zifčák vyhrožuje v Lidových novinách popravami a "lidovými soudy". Ale co je mu to platné? Komunistický režim šel k čertu a nikdy se nevrátí: ta zcela nepravděpodobná souhra dějinných shod a náhod z let 1938 - 1948 se už nikdy nebude opakovat, už nikdy se tu nevyskytnou žádné bajonety, které by komunistické bařtipány zase vysadily k moci.

Ať se stalo co se stalo, můžeme být pyšní na cestu, kterou jsme za patnáct let ušli. Pravda, je snadné nadávat a hledat chyby. Raději se pokusím o to nesnadné, tedy poukázat na zásadní pozitiva: Máme stabilizovaný politický systém. Máme ekonomiku, která se dokázala integrovat do evropských a světových hospodářských souvislostí. Jsme členy významných spojeneckých uskupení, jako je NATO a Evropská unie. Životní úroveň stoupla o třicet procent. Mohlo to být víc? Jistě. Mohlo to být i mnohem méně. Máme lepší životní prostředí. Prodloužil se lidský život. Život je pestřejší, bohatší, nabízí příležitosti. Lidé mají svobodnou volbu. Někteří ji nedovedou využít. Ovšem i to patří ke svobodnému životu.
Pokládám za potřebné toto vše připomenout právě ve výroční den 17. listopadu. A to, že jsou věci takové, jaké jsou, ve špatném i dobrém smyslu, a těch dobrých je víc, je výsledek počínání nás všech. Počínání mnohdy pošetilého, mnohdy chybného, avšak v každém případě svobodného.
Začalo to před patnácti lety. A to je důvod, proč je třeba na 17. listopad 1989 vzpomínat i s trochou posvátné úcty v srdci.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku