Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.11.2004
Svátek má Romana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zruší Stanislav Gross ČSSD?
 >SVĚT: Případný půvab izolacionismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můžou i zabít
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Šeredná krasavice
 >MÉDIA: Radio Beat ve spárech reakcionářů!
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tři zastavení Zvětšeniny
 >POLITIKA: CVVM mezi realitou a manipulací
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se Róňa zase ztratil
 >EKOLOGIE: Jak je to na bavorské straně?
 >ŠUMAVA: Bůh je mrtev!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Návrh koncepce - chraň nás Bože, jestli jí to projde
 >PENÍZE.CZ: Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp
 >SPOLEČNOST: Příliš mladí na gheto?
 >DOKUMENT: Školství politiky nezajímá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mohlo to být jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
18.11. POLITIKA: CVVM mezi realitou a manipulací
Petr Štěpánek

Další z agentur pro výzkum veřejného mínění, která se v posledních dnech "blýskla" ve sdělovacích prostředcích je CVVM. Agentura krátce po krajských volbách prezentovala výsledky svého průzkumu na téma Důvěra ke stranickým představitelům. V tisku jsme si o tom mohli přečíst toto:

CVVM provedlo v polovině října průzkum mezi 1058 respondenty, jichž se ptalo, kterým politikům důvěřují. Vítězně z tohoto šetření vyšel předseda ČSSD Stanislav Gross, jemuž svou důvěru vyjádřilo 50 procent lidí. Od loňského ledna jeho důvěra ale klesla o deset procentních bodů. Pohoršil si i Mirek Topolánek z ODS, který měl v březnu 40 procent, nyní se pro něj vyjádřilo je 29 procent. Další předsedové velkých stran se umístili za nimi: Miroslavu Kalouskovi (KDU-ČSL) věří čtvrtina lidí, Miroslavu Grebeníčkovi (KSČM) 18 procent.

Nepochybuji o tom, že pracovníci CVVM se respondentů skutečně na něco ptali a ti jim něco odpověděli. Nepochybuji rovněž o tom, že odpovědi byly řádně statisticky vyhodnoceny a že výsledkem celého procesu jsou ona výše publikovaná čísla. Přesto si myslím, že práce CVVM je na draka.

Kdyby totiž skutečně platilo to, co lidé z CVVM "vyzkoumali", potom by volby nemohly dopadnout tak, jak dopadly. Kdyby důvěra v premiéra a předsedu ČSSD byla skutečně taková, jak to vychází CVVM, nemohla by sociální demokracie utrpět takové volební fiasko. A naopak, kdyby na tom byl předseda ODS Mirek Topolánek skutečně tak špatně, respektive kdyby platily tendence, se kterými výzkum CVVM operuje, nemohla by ODS s takovým přehledem volby vyhrát. Rovněž srovnání volebního výsledku ČSSD a KSČM napovídá, že Grossova (velká) a Grebeníčkova (malá) důvěryhodnost - dle průzkumu - jsou statisticky přesně sečtená nesmyslná čísla.

Neobstojí námitka, že voleb se zúčastnila pouze třetina oprávněných voličů, zatímco průzkum se provádí na vzorku celé populace, tedy voličů i "nevoličů". Neobstojí ani námitka, že výzkum se zabýval pouze lídry stran, nikoli stranami jako takovými. Ten rozpor mezi průzkumem a volební realitou je prostě příliš propastný. Něco je prostě špatně. Kdyby totiž lidé měli v Grosse skutečně takovou důvěru, kterou CVVM "vyzkoumalo", nezůstali by doma a přišli by svého "důvěryhodného" premiéra podpořit.

Opět se proto vynořuje otázka, k čemu podobné průzkumy veřejného mínění vlastně jsou? Abychom se dověděli, co si lidé opravdu myslí? Nebo naopak, aby se lidé dozvěděli, co si mají myslet? Opakovaná průzkumnická faux pas agentur, ať už jde o STEM, Factum Invenio, CVVM a dalších, z poslední doby vedou k vážnému podezření, že platí spíše to druhé.

Pokud tak agentury činí za vlastní peníze, respektive na soukromou objednávku, nedá se s tím asi nic dělat. Jenže kupříkladu právě Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je pracovištěm Sociologického ústavu Akademie věd České republiky, tedy ústavu, který ze svých daní platíme tak nějak všichni.

Buďme proto zvídaví a podívejme se, kdo má podobné výzkumy na svědomí. Dle internetových stránek CVVM zde konkrétně pracují tito lidé: Jan Červenka, Naděžda Horáková, Iva Chludilová, Daniel Kunštát, Alena Petrášková, Adéla Seidlová, Gabriela Šamanová, Marie Tytková a Jiří Vinopal. Pod výše zmiňovaným průzkumem je podepsána Gabriela Šamanová.

Petr Štěpánek
Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku