Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.11.2004
Svátek má Romana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zruší Stanislav Gross ČSSD?
 >SVĚT: Případný půvab izolacionismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můžou i zabít
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Šeredná krasavice
 >MÉDIA: Radio Beat ve spárech reakcionářů!
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tři zastavení Zvětšeniny
 >POLITIKA: CVVM mezi realitou a manipulací
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se Róňa zase ztratil
 >EKOLOGIE: Jak je to na bavorské straně?
 >ŠUMAVA: Bůh je mrtev!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Návrh koncepce - chraň nás Bože, jestli jí to projde
 >PENÍZE.CZ: Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp
 >SPOLEČNOST: Příliš mladí na gheto?
 >DOKUMENT: Školství politiky nezajímá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mohlo to být jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
18.11. MÉDIA: Radio Beat ve spárech reakcionářů!
Jiří Wagner

Vlasta Firman
Honza Tomek

Jiskry bystré ve svém kruhu
lnou jen k Straně, svému druhu.
Pionýři v jedné řadě
hold vzdávají lidu, vládě.
A svazáci v dalším šiku
nebojí se zpátečníků.
Každý soudruh potom v práci
z kořistníka strach svůj ztrácí.

Ráno 17. listopadu mě jako obvykle probudilo rádio, které používám místo budíka. Neurčitě jsem zaregistroval nějakou stařičkou písničku Heleny Vondráčkové ještě z doby reálného socialismu, ale když se ozvalo nadšené hulákání Michala Davida, který vyřvával "když se podaří, co podařit se má, podaří se také poupata", už jsem zcela procitl a nevěřícně poslouchal. Je možné, že jsem měl před spaním naladěnou nějakou jinou - setsakra divnou - stanici než mé oblíbené Radio Beat?

Z reproduktorů tekly zvratky dál: "Krásný úděl máme dnes, kráčet zítřku, žít a kvést, krásný úděl...", ovšem to už jsem doběhl k přijímači a zkontroloval frekvenci. Souhlasila - 95,3 FM. Kde se stala chyba??? Mezitím už David dozpíval svou slátaninu, nahradil ho Karel Gott rusky zpívanou písní o Stěnkovi Razinovi a poté se ozvalo úpěnlivé volání moderátora Honzy Tomka o pomoc. Budova rádia je obsazena a do studia se dobývají příslušníci SNB za pomoci lidových milicionářů! Přeběhl mi mráz po zádech...

Naštěstí se za okamžik ozval úryvek z památného projevu Milouše Jakeše na Červeném hrádečku a vše bylo jasné - bíťáci dělají recesi a já jim na to v rozespalosti naletěl. Oddychl jsem si a když Honza zval posluchače, aby jej přijeli ochránit před útokem komunistické policie, samozřejmě jsem se rozhodl, že na obranu "svého" rádia vyrazím také. Zatímco jsem snídal, řinuly se z rádia odrhovačky Heleny Vondráčkové, Jiřího Štědroně, Karla Zicha či Jitky Zelenkové a vše bylo prokládáno úryvky z projevů komunistických pohlavárů (ne)blahé paměti.

Když jsem k rádiu přicházel, míjely mě hloučky rozesmátých esenbáků a milicionářů, které mířily do blízké hospody, takže jsem usoudil, že s jejich focením není třeba pospíchat. Ve studiu bylo několik posluchačů rádia a vedle mixážního pultu sedící další moderátor, Vlasta Firman, příchozím nabízel kofolu a vodku na oslavu osvobození. Ubezpečil mě, že už se dalšího útoku chrabrých ochránců socialistického zřízení nemusíme bát, nabídl mi pití a začali jsme si spolu i s ostatními povídat. Honza Tomek mezitím vybíral nové skladby, pouštěl je do éteru, rozmlouval s telefonujícími, kteří se nabízeli jako další ochránci budovy, chvílemi nám předčítal některé obzvlášť povedené mejly a nám bylo děsně fajn. Rádio zůstalo ve spárech reakcionářů.

V zábavě čas rychle ubíhal, ale já se musel rozloučit. Rádiu nikdo neublížil a všichni jsme se přesvědčili, že časy soudruhů jsou definitivně pryč a z tehdejších propagandistických písniček i zachovaných projevů dnes máme jenom srandu.

Na druhou stranu ale dlužno přiznat, že ať je recese jak chce vydařená (třeba jako popsané vysílání Radia Beat nebo iDnes, jak by mohl vypadat nebýt revoluce), člověku přece jen chvílemi běhá mráz po zádech. Což je dobře. V době, kdy se bolševická strana stává v našem státě druhou nejsilnější, malé připomenutí neuškodí. Zapomínat bychom rozhodně neměli.

Nová doba začíná,
doba Marxe, Lenina!!!

Na závěr něco ke stažení pro lidi úchylné a jinak postižené:
Kalinka
Hymna Svazu sovětských socialistických republik
Jechal ja iz Berlina
Internacionála v českém jazyce
Píseň práce
Pochod SNB
A jedna filmová klasika
Nakonec síla - super výběr hnusu v největší kvalitě!
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku