Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.11.2004
Svátek má Romana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zruší Stanislav Gross ČSSD?
 >SVĚT: Případný půvab izolacionismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můžou i zabít
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Šeredná krasavice
 >MÉDIA: Radio Beat ve spárech reakcionářů!
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tři zastavení Zvětšeniny
 >POLITIKA: CVVM mezi realitou a manipulací
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se Róňa zase ztratil
 >EKOLOGIE: Jak je to na bavorské straně?
 >ŠUMAVA: Bůh je mrtev!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Návrh koncepce - chraň nás Bože, jestli jí to projde
 >PENÍZE.CZ: Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp
 >SPOLEČNOST: Příliš mladí na gheto?
 >DOKUMENT: Školství politiky nezajímá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mohlo to být jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
18.11. ZDRAVOTNICTVÍ: Návrh koncepce - chraň nás Bože, jestli jí to projde
Miloš Voleman

Našel jsem v sobě tolik síly, abych si alespoň rámcově pročetl návrh paní Emmerové. Pochybuji, že k tomuto bude mít více lidí odvahu a žaludek, tak bych rád zprostředkoval alespoň hlavní dojmy.
Celý dokument lze těžko pochopit - je značně dlouhý, podivně členěný, převážnou část textu tvoří obecné, nic neříkající fráze a rádobyodborné termíny. Autor je schopen v jednom odstavci smíchat problém vyrovnaného hospodaření nemocnic a rozvoje genetické terapie. Bezděčně jsem si při čtení vzpomněl na termín "slovní salát". Pokud si ještě vzpomínám na přednášky z psychiatrie, pak se tento způsob vyjadřování vyskytuje u některých forem schizofrenie.
Základní myšlenky ale návrh má - vyjádřit se daljí snadno, ostatně jich není příliš mnoho.

1. Srovnání s koncepcí Modrá šance od ODS je věnována jedna z úvodních partií. Proč je ale v odborném textu prezentován volební program ČSSD my jaksi uniklo.

2. Počítá se ze zavedením "zdravotních knížek" - v papírové formě, pacient by ji asi měl nosit stále u sebe. Úžasná myšlenka v době vytváření centrálního informačního systému (IZIP). Připomíná zdravotní knížky, které musely mít za Rakouska registrované prostitutky.

3. Každá nemocnice má mít svého ombudsmana. Tak to je skutečná perla, copak tam tem člověk bude po většinu času dělat? Přemlouvat pacienty, aby si šli stěžovat? Jaké budou jeho pravomoce? A vůbec jeho právní postavení k zdravotnickému zařízení?

4. Hezká je i myšlenka lékové politiky: Nutno omezit náklady úhrad za léky, a to tak, že provedeme mnoho administrativních a složitých kontrolních opatření. Zvýšit spoluúčast pacientů a eventuálně běžné léky, které jsou volně prodejné, ponechat zcela nehrazené - no to nás chraň příroda!

Výše uvedené je spíše k smíchu, ale žádné vážné nebezpečí z těchto ptákovin nehrozí. Jenže opakovaně se v textu objevuje objevuje věta: "Je zřejmé, že připravovaný nový systém úhrady nemocniční péče (DRG) nelze v příštím roce použít." Následuje (opět opakovaně) zmínka na nutný přechod financování pomocí globálních rozpočtů. A dále věty o nutnosti posílení výkonu státní správy v oblasti řízení zdravotních zařízení a zdravotních pojišťoven.

A tady je zakopaný pes. Většina občanů asi netuší, jakou formou jsou financována lůžková zařízení. V zásadě jde o dva systémy - výkonový (vulgárně zjednodušeno: platba za objem vykázaných bodů - používá se pouze v malém rozsahu) a rozšířenější systém unikátních rodných čísel (pojišťovna platí fixní sumu za pacienta - bez ohledu na diagnosu, způsob a délku léčby, zohledňuje se pouze frekvence hospitalizace - 1x za půl roku). Jak každý soudný člověk pochopí, systém je to poměrně dost šílený. Do budoucna se počítalo se zavedením tzv. DRG systému. Zde je výše platby závislá na diagnose, pro kterou je pacinet léčen (velmi stručně řečeno). Na první pohled je zřejmé, že je to systém logický a navíc vede ke snaze léčit co nejhospodárněji.
Návrh paní Emmerové však počítá se systémem rozpočtovým. Každé zařízení tedy dostane přidělenou čásku na rok a musí se do ní vejít. To se vracíme do dob nejhlubšího socialismu. Zároveň chce paní Emmerová posílit vliv státu ve zdravotních pojišťovnách. Přestože návrh vysloveně popírá jakékoliv snahy o zestátňování soukromého sektoru, je tato snaha zřejmá. Státem ovládaná pojišťovna vyhodí soukromému zařízení tak nízký roční rozpočet, že toto musí zákonitě zkrachovat. A protože přímé platby nejsou a nebudou ze zákona možné - adieu.

Jestli návrh projde, můžeme se těšit na výrazné prodloužení čekací doby na plánované výkony. Vrátí se doba, kdy pacient uplácel lékaře, aby se k operaci vůbec dostal. Možná se dočkáme i doby, kdy budou opět starší pacienti vyřazováni z dialyzačních programů. A NitroMack se opět bude pašovat ze Švýcarska. Ačkoliv, firma Zentiva jistě ochotně ráda zaskočí, vždyť co by pan ředitel neudělal pro mámu.

Současný stav zdravotnictví je dost děsný. Ale tahle paní ho tedy bezpečně dorazí.


Další články tohoto autora:
Miloš Voleman

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku