Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 24.11.2004
Svátek má Emílie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Ustojíme vládu jedné strany?
 >ARCHITEKTURA: Podivuhodné stavby - Dům Diamant
 >SPOLEČNOST: Sedmnáctý listopad na ulici
 >EKOLOGIE: Budoucnost Šumavy je dál předmětem sporu
 >EVROPA: Český přínos EU v konfrontaci s trhem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s vínem
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (1)
 >SPOLEČNOST: Je po volbách – občane neobtěžuj
 >DOPIS: P.T. Neff Ondřej
 >PROFIL: Chris Maser
 >HUDBA: Glen Hansard aneb Dobeška nejen sklepácká
 >PENÍZE.CZ: Životní pojištění: tajemná výše provizí
 >PŘÍCHOZÍ VÍTANÍ A NEVÍTANÍ: Jejich dopad
 >POLITIKA: Občas je dobré si komunisty vyslechnout
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh patnáctý - Veřejně o neveřejném

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
24.11. PENÍZE.CZ: Životní pojištění: tajemná výše provizí
Simona Plischkeová

Reklamy na kapitálové životní pojištění na nás útočí ze všech stran. Pokud se setkáte s prodejcem pojistek, se vší pravděpodobností vás osloví právě s "kapitálovkou". Cílem pojišťoven ani nemusí být vnutit klientovi tento produkt za každou cenu (kdyby to tak bylo, nenabízely by další typy životního pojištění), systém odměňování k tomu ale svádí ty, kteří pojistky s klienty uzavírají. Proč?

Česká republika je ve srovnání se zahraničím z hlediska propojištěnosti stále "životně podpojištěna". Pojišťovny si jsou tohoto potenciálu vědomy a také se jej snaží co nejlépe využít. Distribuci pojistek v největší míře zajišťují různé finančně poradenské firmy, prostor pro motivaci prodávat produkt té které konkrétní pojišťovny právě prostřednictvím vyšší provize proto rozhodně existuje. (V Německu například provize za životní pojištění tvoří až 70 % obratu největších finančně poradenských retailových firem jako je OVB či AWD, ani portfolia provizí ostatních prodejců se ale příliš neliší.)

Výše provizí a jejich vyplácení jsou pro pojišťovny velice citlivé informace. Žádná z námi oslovených pojišťoven nám výši provizí, které vyplácí svým distribučním kanálům, nesdělila. "Provize jsou interní záležitosti obchodních dohod, které mají z převážné časti omezený režim informování mimo subjekty uzavírající dohodu," sděluje například Petra Strejčková, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny. "Vyložením karet bychom se obnažili před konkurencí," uvádí další důvod tiskový mluvčí Aviva životní pojišťovny Viktor Laštovka a dodává, že není žádným tajemstvím, že výše prvoroční provize u některých pojišťoven přesahuje v současnosti i 150 %. A takové číslo není něco, čím by se chtěly pojišťovny chlubit.

Bez brýlí pod pokličku

Honorář místo provize?
U nás není obvyklé, aby si za poradenství v oblasti pojišťovnictví platil sám klient a poradce tak nebyl ovlivněn výší provize, protože by žádnou nepobíral. Například ve Velké Británii jsou ale na trhu tzv. netto pojistné produkty, které jsou určeny pro bohatší klientelu s vlastními finančními poradci. Tyto pojistky jsou levnější, v pojistném není započítána provize pro prodejce, a jsou tak pro klienta podstatně průhlednější. Ve finále pojistka samozřejmě nemusí být levnější, protože klient zaplatí za službu svému poradci, ví ale přesně, kolik a komu za uzavření pojistky zaplatil.

Obecně je provize odvozována od nákladů pojišťovny souvisejících s administrací smlouvy, závisí ovšem i na obchodní strategii pojišťovny. "Například vysoké provize většinou přináší vysoký objem pojistného a tím i zvýšení tržního podílu. Na druhou stranu s sebou ale nesou sníženou profitabilitu pro pojišťovnu," upozorňuje Viktor Laštovka. Čím víc toho totiž pojišťovna "rozdá" na provizích, tím méně peněz jí zbude.

Alespoň orientační čísla a nástin systému odměňování pro vás ale máme. "Nejčastější formou provize je u nás podíl na ročním pojistném v závislosti na sjednané délce trvání pojištění. Některé pojišťovny pro výpočet výše odměny používají hodnotící částky např. pojistnou částku či násobek ročního pojistného. Tato praxe je častější u zahraničních pojišťoven," říká Zdeněk Sluka, ředitel finančně poradenské společnosti Sophia finance, a dodává, že "český provizní systém" klade důraz na první provizi. Martina Priegelhofová, mluvčí Pojišťovny České spořitelny, k tomu dodává: "Obecně platí, že výše získatelské (prvoroční) provize se pohybuje v rozmezí od 5% do 100%, zatímco následné provize dosahují jen několika málo procent z roční platby."

Běžný pojišťovací poradce tak za uzavření životní pojistky v prvním roce získá zhruba 50 – 70 % ročního pojistného, které klient zaplatí. Špičky mezi poradci se dostanou na 80 %. Vysoce výkonné makléřské firmy, zejména pak ty založené na MLM systému, které jsou schopné pro pojišťovnu vygenerovat tisíc a více pojistek měsíčně, se dostávají na zhruba dvojnásobek, tedy na zmiňovaných 150 % ročního pojistného. V čase pak výše provizí za konkrétní pojistku klesá.
"V prvním roce poradce získá 85 % ročního pojistného, ve druhém 15 % a v dalších pěti letech zhruba 2 až 4 % ročního pojistného každý rok," ilustruje na příkladu Zdeněk Sluka. Jsou pojišťovny, které tyto "drobné" pak vyplácejí až do konce trvání pojistky.
Některé distribuční společnosti ovšem svým poradcům vyplácejí jen část první provize a ty následné si ponechávají. Tento systém tak bohužel nemotivuje k následné péči o klienty, ale pouze k uzavírání nových a nových pojistek.

Proč poradci nabízejí kapitálovou místo rizikové?

Ačkoli je pro klienta riziková životní pojistka podstatně levnější (neobsahuje spořící složku), distributoři pojistek mají často zájem na uzavření pojištění kapitálového. Proč tomu tak je? Provize za uzavřené pojistky se v obou případech nejčastěji odvíjí od objemu ročního pojistného. I když je tedy prodejce odměněn stejným procentem z tohoto objemu, výsledná absolutní částka je za kapitálovou pojistku např. až 10krát vyšší, protože za ni klient ročně zaplatí i 10krát více než za pojistku rizikovou.

Důvod, proč se rizikové pojistky příliš "nenosí", je ovšem i na straně klientů. "Lidé v pojištění často hledají spíše spoření než pojistku jako takovou. Upřednostňují produkt, který v sobě nese vidinu naspořených dvou milionů a nikoli ten, který peníze 'vrátí', jen pokud se jim něco stane," upozorňuje na psychologii průměrného klienta Zdeněk Sluka. I když je skutečným pojištěním právě mnohonásobně levnější riziková pojistka, lidé radši podepisují dražší pojištění kapitálové. Málokdo si navíc připouští, že by se mu něco mohlo stát. Takovému myšlení jsou přístupni pouze živitelé rodin, kterým "na krku visí" několikamilionová hypotéka.

Investiční, nebo kapitálové?

Jak 100% ušetříte na životním pojištění?
Rozhodnete-li se uzavřít konkrétní životní kapitálovou pojistku, řekněme na milion korun, kontaktujte prodejce takové pojistky a přímo ho oslovte s požadavkem navrácení části provize, kterou za vaši pojistku obdrží. Můžete zkusit něco ve smyslu: "Vím, že z uzavření mé pojistky obdržíte zhruba 20 000 Kč, část této provize za první rok chci zpět." Pokud na to vámi oslovený prodejce nepřistoupí, jděte za jiným. Dříve nebo později se některý "chytne", přece jenom mu zvýšíte "odběr" a provize mu z vaší pojistky poběží ještě několik let nebo třeba po celou dobu jejího trvání. Navíc to pro něj byla "práce" zadarmo, protože jste si pojistku vybrali sami. Poradce vám tak nemusel nic vysvětlovat, ale ani vás jako svého nového klienta shánět.

Investiční životní pojištění je v porovnáním s kapitálovým průhlednější. Klient má přehled o počtu podílových jednotek ve fondech i o jejich ceně. Viditelnější jsou proto i poplatky za správu pojistky (viz článek Tajná cena životního pojištění?).
Kapitálová životní pojistka je naopak "černá skříňka" nejen pro klienta, ale i pro pojišťovacího odborníka, pokud pojišťovna není zákonem donucena "odhalit karty". Čím méně je produkt průhledný, tím více prostoru mají pojišťovny pro využívání vložených peněz ve vlastní prospěch či prospěch distributora pojistek. "Proto jsou provize u kapitálových pojistek zpravidla vyšší než u pojistek investičních," říká Zdeněk Sluka a upozorňuje, že pro poradce je přitom náročnější uzavření investiční životní pojistky. Ta totiž na rozdíl od kapitálového pojištění vyžaduje ovládat i investiční poradenství.
Podle Martiny Priegelhofové ale kapitálové a investiční životní pojištění má zpravidla stejné nebo velice podobné provizní podmínky.

Pro pojišťovnu je podle informací Uniqa pojišťovny naopak náročnější pojistka kapitálová. Nároky na administraci se podle její tiskové mluvčí stupňují v pořadí od nejjednodušší rizikové (naprostá většina práce se soustředí na počátek smlouvy kromě případu smrti), přes investiční životní pojištění po kapitálové životní pojištění. "Náročnost obou je podobná, u kapitálových smluv se navíc proti investičnímu pojištění provádí náročnější bilanční činnost, která se při správně fungujícím systému IŽP výrazně redukuje," uvádí Petra Strejčková. Kateřina Hamerská, mluvčí ČSOB Pojišťovny jako náročnější naopak uvádí investiční životní pojistku, protože ta vyžaduje individuální vedení rezervy a náklady na správu investičních fondů spojených s investováním rezervy.

Výše provize jistě vliv na tlak na uzavírání kapitálových pojistek má. Jak ale upozorňuje Zdeněk Sluka, nelze se na finanční poradenství dívat stále jen pomocí "studených čísel". I když "pojištěné spoření" není nejvýhodnějším produktem, do kterého ukládat peníze, je nutné si uvědomit, že spousta lidí by si například jiným způsobem na důchod nenaspořila. Odbytné u takové kapitálové životní pojistky je natolik malé, že pojištěné odrazuje od úmyslu uzavřenou pojistku rušit a peníze vybrat, obdobně působí i hrozba doplatku uplatněných daňových odpočtů.

Pojišťovny jsou v oblasti provizí velice tajemné a "do kuchyně" si nahlédnout nenechají. Konkrétní čísla se nám zjistit nepodařila. Třeba ale s něčím, co v článku nezaznělo, přijdete vy. Diskusní fórum se na vás již "třese".
Další články tohoto autora:
Simona Plischkeová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku