Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.11.2004
Svátek má Nikola
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: 60 let od bombardování Brna
 >MOBY DICK: Dobrý vůdce Duto Hlav
 >POLITIKA: Umění neodejít a vývoz odcizené revoluce
 >SPOLEČNOST: Dokument o Grebeníčkovi st.
 >HUDBA: Nabitý koncertní podzim
 >SPOLEČNOST: Potřebujeme další listopad?
 >MÉDIA: Kdo je tu pro koho
 >TELECOM: Zákazníku, moc si vymýšlíš!
 >PRÁVO: Patenty na software
 >SPOLEČNOST: Příběh o českém zdravotnictví
 >KNIHA: Meditace o základech vědy
 >CHTIP: Demise na funkci dospělého člověka
 >POLITIKA: Úřednická vláda a opoziční smlouva nejsou totéž
 >FEJETON: Vánoční reminiscence 1968
 >POLITIKA: Zemanův návrat na statném oři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
20.11. MÉDIA: Kdo je tu pro koho
Topí Pigula

Taky jste si mysleli, že novináři se chápou příležitosti a bez ohledu na čas za ní jdou? Omyl. Jakmile je tiskovka v nevyhovující čas či nemohou být první, nechají zprávu plavat.

V Ústí nad Labem proběhla unikátní operace levhartice Jane. Vzhledem k tomu, že o gepardí endoprotéze se bude možné dočíst v tisku (v době psaní tohoto příspěvku ještě nebyla oficiálně vydána tisková zpráva) v nejbližších dnech, týdnech i měsících, není samotná operace námětem tohoto článku.

Rád bych se ale pozastavil nad faktem novinářské praxe, která naruby obrací princip žurnalistiky. Podle pracovníků ZOO Ústí nad Labem jakmile TV Nova zjistila, že se nedostane k záběrům úspěšné operované levhartice o den dřív, než všichni ostatní, tak o akci ztratila zájem. Víc než jasný důkaz, že nejde o věc, ale o to být první. Jen připomínám, že se jedná o unikum. První úspěšnou operaci tohoto druhu, navíc provedenou humánním doktorem!

Tisková konference svolaná z časových důvodů (odborníci se sjíždějí z různých měst) na pátou odpolední byla pro média problémem. Prý je po uzávěrce deníků a tak jestli by nešlo dát tiskovou zprávu dřív. Drobný tlak na zaměstnance z oddělení propagace, stejně tak jako na zdejšího veterináře, který byl operaci přítomen. Milí novinářští kolegové – co je to za hovadinu! Kdyby se informace vydávaly před tiskovkou, žádná tiskovka být nemusí. Po prvním úniku či zveřejnění (nejlépe ještě před tiskovkou) by to ostatní prachsprostě opsali z internetu, což je ostatně běžná novinářská praxe. Tisková konference, i kdyby byla svolaná o půlnoci, přece láká na téma. Chce-li jej médium informace, člověka tam pošle. Nechce-li, novináři vyrazí jinam. Pořád se něco děje.

Novinařina není o předbíhání ve frontě na informace, ale o jejich kvalitním zpracování. Jenže na vytvoření kvality potřebujete čas a znalosti. Ovšem v závodě o publikační prvenství se na kvalitu až tak nehledí. Mimochodem, příspěvek je psán před tiskovkou. Že by Neviditelný pes byl první?

Autor je reportérem geografického magazínu Koktejl
Další články tohoto autora:
Topí Pigula

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku