Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.11.2004
Svátek má Nikola
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: 60 let od bombardování Brna
 >MOBY DICK: Dobrý vůdce Duto Hlav
 >POLITIKA: Umění neodejít a vývoz odcizené revoluce
 >SPOLEČNOST: Dokument o Grebeníčkovi st.
 >HUDBA: Nabitý koncertní podzim
 >SPOLEČNOST: Potřebujeme další listopad?
 >MÉDIA: Kdo je tu pro koho
 >TELECOM: Zákazníku, moc si vymýšlíš!
 >PRÁVO: Patenty na software
 >SPOLEČNOST: Příběh o českém zdravotnictví
 >KNIHA: Meditace o základech vědy
 >CHTIP: Demise na funkci dospělého člověka
 >POLITIKA: Úřednická vláda a opoziční smlouva nejsou totéž
 >FEJETON: Vánoční reminiscence 1968
 >POLITIKA: Zemanův návrat na statném oři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
20.11. HUDBA: Nabitý koncertní podzim
Petr Vlasák

Dopisy z květin

"I písničky jsou takové dopisy, a já nikdy nevím, jestli dorazí k těm, k nimž mají,"
V. Redl

Po téměř pěti letech přichází Vlasta Redl s novým albem, jež se křtilo v Českém Krumlově (včera), v Českých Budějovicích (dnes 19.11.) a v neděli v Praze.

Po několika letech přestávky se fanoušci Vlasty Redla dočkají nového alba nazvaného Dopisy z květin. Kompaktní disk se na trhu objeví asi do týdne. Album není Redlovým sólovým projektem, ale výsledkem týmové práce se skupinou Každý den jinak, která je od letošního jara obohacena o nového člena -multiinstrumentalistku a zpěvačku Petru "Šany" Šanclovou.

Písně jsou zčásti inspirované slovenským folklórem, zčásti pak výsledkem Redlova autorského kolektivu. Hudebník také plánuje vydání Dopisů z květin ve zvukově prostorové technologii na nosiči DVD. Zhruba pětačtyřicetiminutový kompakt obsahuje dvanáct skladeb a jen třetina z nich jsou Redlova sóla. Skalní fandové se však nemusí obávat, že týmová práce smazala Redlův umělecký rukopis. Není to album typu Sbohem galánečko, kdo však má muziku rád, neměl by být zklamán, řekl ČTK Redl. Podle něj se dlouhodobá práce skupiny projevuje v tom, že si její členové "rukopisy" vypůjčují a podobně se zbarvuje i jejich hlas. "Pokud se nové album něčím liší, pak i tím, že se do něj podařilo promítnout potenciál celé kapely," poznamenal zpěvák. Díky novému nahrávacímu studiu se podle něj Dopisy z květin liší na první poslech i zvukem. Původně se hudební novinka měla jmenovat Šest dešťových kapek, nakonec však padla volba na název Dopisy z květin.

Nové album představí Redl a Každý den jinak i na šňůře koncertů v celém Česku. V Praze se představí 21. listopadu v 19:30 v paláci Akropolis (280,-Kč Ticketpro nebo přímo v pokladně Akropolis). Více na www.redl.cz.

Hned o den později v pondělí 22. listopadu se v Rock Café v Praze na Národní třídě představí Peter Lipa respektive VISEGRAD BLUES BAND jako předkapela amerického bluesmana COREY HARRISe.

Čerstvě sestavená bluesová formace, nesoucí název Visegrad Blues Band je seskupení kolem světoznámého slovenského zpěváka Petera Lipy a vzniklo z potřeby ostřílených a zkušených bluesmanů zahrát si spolu v jedné kapele. Českou republiku zastupuje ve formaci skvělý harmonikář Ondřej Konrád. Zbytek tvoří vesměs vynikající muzikanti z bývalé "Visegrádské čtyřky". Z Polska přijedou kytarista Leszek Cichonski a klávesista Zbygniew Jakubek, za Maďarska bubeník Janos Solti a basista Egon Poka.

Ondřej Konrád je jedním z nejuznávanějších a nejlepších hráčů na foukací harmoniku v našich zeměpisných šířkách. Již v osmdesátých letech vystupoval a nahrával společně s kapelami Petera Lipy či Luboše Andršta. Po revoluci založil spolu se skvělým kytaristou Peterem Binderem - Binder–Konrád Blues Band. Nahrál spoustu alb pro televizi a film.

Peter Lipa je nejdůležitější osobou slovenského jazzu. Zpěvák, skladatel, leader, promotér, speaker, manažer jazzového života. V žebříčku magazínu Mezinárodní jazzové federace Jazz Forum byl regulérně umístěn na pátem místě nejlepších jazzových zpěváků. Vychází z blues, soulu a klasického mainstreamu.

Leszek Cichonski je v současnosti považován za nejlepšího blues-rockového kytaristu v Polsku. Za svůj život se podílel a vystupoval na nespočtu festivalů a koncertů v Polsku i mimo něj. V období posledních pěti let zorganizoval a odehrál více než 150 koncertů v Polsku a České republice s Chicagskou základnou bluesových hráčů: Carlos Johnson, Sammy Fender a Pistol Pete.

Zbigniew Jakubek vystudoval Hudební Akademii v Katowicích v oboru jazz a pop music. Je profesionálním pianistou a hudebním aranžérem. Od roku 1983 hrál v mnoha hudebních skupinách a formacích jako instrumentalista a aranžér. Podílel se na mnoha studiových projektech. Jakubek je nejvíc rozpoznatelný v polské formaci “Walk Away”, ve které hrál 12 let.

János Solti je nejznámějším a nejpopulárnějším maďarským bubeníkem. Nejznámější je jeho účinkování v legendární kapele Lokomotiv GT. Společně se svým maďarským kolegou a baskytaristou Egonem Pókou vystupovali v neméně slavné formaci Hobo Blues Band.

Není náhodou, že první vystoupení kapely se konalo ve středu 17. listopadu 2004, na den přesně po patnácti letech od začátku revoluce. První koncertní turné Visegrad Blues Bandu má dvojí pozitivní charakter. Pro všechny členy seskupení, a nejen pro ně, je to radost z toho, že jejich země jsou již 15 let svobodné. A potom také dobrý pocit z fungující spolupráce umělců z těchto zemí na hudební úrovni a velký příslib bandu do budoucna.

Není tajemstvím, že Peter Lipa ovládá dobře maďarštinu, čímž posiluje i její pozici mezi hudebníky, kde dva jsou původem z Maďarska. Toto plynulé přecházení z jedné řeči do druhé umocňuje představu, že celá kapela hovoří jedním společným jazykem. Jednoduše řečeno a shrnuto, ať kterýkoliv člen uskupení promluví ve své mateřštině vždy mu alespoň další dva rozumějí. Avšak často přijde nakonec na řadu angličtina, kterou velice dobře vládne celá kapela.

V nejbližší době hodlají převézt národní hymny svých států do bluesového aranžmá a v celku je na koncertech předvádět svému publiku.

Po této předkapele představí COREY HARRIS, cestovatel mezi africkým a americkým kontinentem, své černošské kytarové blues kořeněné africkou lidovou hudbou. Jeden ze současných velikánů světového blues a uznávaná osobnost tohoto hudebního žánru je též znám pro svou spolupráci na 7 filmových dokumentech, které vznikaly pod vedením světoznámého režiséra Martina Scorseseho. Úloha Coreyho Harrise byla v hledání spojitosti mezi africkou lidovou a americkou bluesovou hudbou. Sám si práci natolik oblíbil, že poslední desku „Mississippi to Mali“ natočil z části v Africe a z části v Americe. Nejvýznamnějším hostem na jeho nahrávce je malijský kytarista Ali Farka Toure.

Zásadním zlomem pro směřování hudby Coreyho Harrise bylo započetí spolupráce s rytmickou sekcí 5x5 band (Victor Brown - baskytara, Johnny Gilmore - bicí) se kterými vystoupí právě v Rock Café. Toto spojení přineslo jeho hudbě nový „električtější“ a živější zvuk. Kromě toho během Harrisova pražského vystoupení můžeme očekávat jak hru na netradiční etnické hudební nástroje černé Afriky, tak to nejkvalitnější tradiční akustické blues.

Koncert se koná v pražském Rock Cafe v pondělí 22. listopadu od 20:00 hod (360,-Kč, v den koncertu 420,-Kč Ticketpro a Ticketstream nebo přímo v Rock Cafe). Více na www.coreyharrismusic.com.
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku