Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.11.2004
Svátek má Nikola
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: 60 let od bombardování Brna
 >MOBY DICK: Dobrý vůdce Duto Hlav
 >POLITIKA: Umění neodejít a vývoz odcizené revoluce
 >SPOLEČNOST: Dokument o Grebeníčkovi st.
 >HUDBA: Nabitý koncertní podzim
 >SPOLEČNOST: Potřebujeme další listopad?
 >MÉDIA: Kdo je tu pro koho
 >TELECOM: Zákazníku, moc si vymýšlíš!
 >PRÁVO: Patenty na software
 >SPOLEČNOST: Příběh o českém zdravotnictví
 >KNIHA: Meditace o základech vědy
 >CHTIP: Demise na funkci dospělého člověka
 >POLITIKA: Úřednická vláda a opoziční smlouva nejsou totéž
 >FEJETON: Vánoční reminiscence 1968
 >POLITIKA: Zemanův návrat na statném oři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
20.11. PRÁVO: Patenty na software
Václav Hanžl

Pan Josef Zieleniec
poslanec Evropského parlamentu

Vážený pane poslanče,

volil jsem Vás, protože jste se vyslovil proti softwarovým patentům, jejichž zavedení Evropě hrozí. Nyní vidím, že Česká republika zavedení absurdních patentů na software a algoritmy podporuje, a prosím Vás o vysvětlení, jak mohlo k takovému rozhodnutí dojít a o radu, jakým způsobem Vám můžeme pomoci tento politováníhodný stav změnit.

Patenty na software jsou odbornou veřejností pokládány za škodlivé, protože velmi často jen složitě popisují naprosto triviální algoritmy. Tyto patenty většinou neposkytují žádné užitečné informace. Jejich jediným účelem je možnost vydírat ty tvůrce softwaru, kteří nemají prostředky na to, aby si opatřili obdobnou sbírku patentů jako protizbraň. Pokrok nepřinášejí žádný, právě naopak (viz např. www.ffii.org). Například jeden z 'patentů', které jsem prostudoval, jen nesrozumitelně popisuje použití sčítání při zpracování zvuku. Používám tento 'vynález' při své práci často. Vím, že udělení patentu je směšné. Vím také, že na právní spor s držitelem patentu bych neměl peníze.

Desítky tisíc podobných 'patentů' čekají, až evropské zákony umožní jejich zneužití. Je to absurdní, ale možné. Nejde bohužel o akademický problém bez praktického významu. Software je dnes součástí řady předmětů denní potřeby a omezení jeho svobodné tvorby by se brzy dotklo každého z nás. Většina z nás u sebe již dnes nevědomky nosí několik mikroprocesorů a software určuje, zda budou věci drahé či levné, zda jsou spolehlivé, zda je snadné číst cizí dopisy či ukrást automobil, zda výtah dojede do žádaného patra a zda peníze z účtu někam nezabloudí. Software je či bude stejně důležitý jako třeba elektřina. Zneužití patentového práva k likvidaci evropských tvůrců softwaru by nám opravdu neprospělo.

Česká ministerstva tvrdí, že současná podoba ``Směrnice o patentovatelnosti vynálezů implementovaných počítačem'' patentování algoritmů neumožní a že bude ještě možno o ní široce diskutovat. Bohužel analýzy vlastního textu směrnice ukazují, že nejasnosti a kličky směrnice by v praxi vedly k nezadržitelné lavině nepříjemných důsledků popsaných výše. Možnost o směrnici diskutovat a lavinu případně zadržet snad v posledních okamžicích poskytlo teprve stanovisko polské vlády, která si dokázala obstarat potřebné informace a jasně se postavit proti.

Jsme zvyklí srovnávat se s Polskem, když hodnotíme českou odvahu v rozhodujících chvílích. Máme-li se postavit tankům či obuškům, zkoušíme vždy nejprve vyzdvihnout českou rozvahu a poctivou práci. Nyní ale bojujeme s vlastní neinformovaností a s cizími zájmy, na poli vlastní demokratické instituce a v technickém oboru Čechům velmi blízkém - a jsme na špatné straně. V této chvíli se za svou vlast hluboce stydím.

Věřím, že s Vaší pomocí to tak nezůstane a evropské právo softwarové patenty jasně odmítne.

S pozdravem

Václav Hanžl
odborný asistent na FEL ČVUT, hanzl@noel.feld.cvut.cz

P.S. Kopii tohoto dopisu si dovoluji zaslat českému tisku a souhlasím s jeho případnou publikací. S Vaším dovolením bych rád zveřejnil i Vaši případnou odpověď.

Související informace lze najít na těchto adresách:
http://www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=119913
http://www.ffii.org/
http://www.nosoftwarepatents.com


Další články tohoto autora:
Václav Hanžl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku