Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 22.11.2004
Svátek má Cecílie
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Trestní oznámení na Ludvíka Zifčáka
 >POLITIKA: Jak je důležité míti Škromacha
 >SPOLEČNOST: 17. listopad, den boje proti hlouposti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s kloboukem
 >MEDIÁLNÍ PATOLOGIE: Fantom Neviditelného psa odhalen?
 >PŘÍRODA: Sýček Kočička
 >POLITIKA: Práva i komunistům!
 >PSÍ PŘÍHODY: Iris coby teplotní indikátor
 >FEJETON: Sbohem, armádo!
 >POLITIKA: Komunismus je součástí naší identity?
 >NÁZOR: Zravotnictví před infarktem
 >POLEMIKA: Reakce na komentář Zdeňka Holáska
 >ZPRÁVA: Zemřel Bohuslav Blažek
 >PENÍZE.CZ: Tajná cena životního pojištění?
 >OSOBNOST: Aldo Leopold

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
22.11. FEJETON: Sbohem, armádo!
Petr Kersch

Ne, nemuselo to přijít, ale mohlo. Prezenční vojenská služba podpisem prezidenta republiky byla zrušena. Napříště na plzeňském hlavním nádraží nebudou hulákat nováčci, nastupující na druhém nástupišti západ směr Janovice nad Úhlavou. Neuvidím ani pražskou posádkovou hlídku s červenými páskami na rukávě a s pravomocí buzerovat vojáčka na Národní třídě kvůli rozepnutému knoflíku. Taky na křižovatce Česká Lípa - Liberec nebude postávat populární regulovčík v černé kombinéze, aby správně nasměroval kolonu vojenských vozidel. Zmizí přehlídkové oslavy vojenských přísah a rodičovských anabází přes celou republiku, aby taťka s mamkou byli při tom. Zapomenuty budou opušťáky, reluty, suchá strava, rajóny, příprava na nástup k večeři, pomocníci dozorčího roty, vězení po službě, čepobití a komínky ve skříňkách. Napříště mladíci nebudou mít ponětí, co je cvičák, opičí dráha, palební čára, jak vyčistit samopal a proč. Kulomet nebo minomet ještě poznají, protože jim to vysvětlil děda při televizním zpravodajství z Iráku. Ale odjistit zbraň včas - to nestihnou. Zdvihnou obočí : Tam je nějaká pojistka?

Mazáctví a bažantování si už nikdo neužije takové, jako bývalo v kasárnách na cimře, na záchodech, v jídelně pro mužstvo, v tělocvičně a na nádvoří. Do zapomnění upadne plná polní, poplach, ostrá střelba na papundeklovou siluetu člověka, slepé náboje, okop pro ležícího střelce, plamenomet, hlučná hospoda Na růžku v den výplaty žoldu, těžký ochranný oděv, čekání na dopis od milé, rozbalování balíku od maminky, silácké řeči na palandách po večerce a vtipy o lampasácích.

Ztratí se možnost mít rád kamarády z vojny, poznat meze svých fyzických sil, naučit se velet a přitom nezpychnout, střetnout se s jedinci, které bychom v civilu obešli obloukem. Už nikdy nebude tolik času a vůle, abychom vyslechli noční zpověď člověka a pomohli mu přátelským slovem.

Nakonec pomine i chlapácké klábosení o ztraceném čase, který přece bylo možné strávit užitečněji. Kolik bylo možno nastudovat anglických slovíček, kolik peněz bylo možno za tu ztracenou dobu vydělat, kolik děvčat přefiknout, po kolika mořích se plavit, kolik zbožných přání uskutečnit, kolik zemí navštívit a vědomostí nabrat.

Tak ode dneška je tady ta příležitost. Jsem na vás zvědav!

© Petr Kersch, listopad 2004
Další články tohoto autora:
Petr Kersch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku