Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.11.2004
Svátek má Klement
  Výběr z vydání
 >PŘÍCHOZÍ VÍTANÍ A NEVÍTANÍ: Jejich dopad
 >POLITIKA: Občas je dobré si komunisty vyslechnout
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh patnáctý - Veřejně o neveřejném
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Další ekologistický zákon proti rozumu a přírodě
 >VZPOMÍNKA: Krocan
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tunguzský meteorit hadr
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Vincenzo Bellini navěky úžasný
 >POLITIKA: Škromach – pohrobek personální genocidy M. Zemana
 >PSÍ PŘÍHODY: Málo platné, je to pejsek
 >ZE ZVÍŘETNÍKU: Rekonstrukce útulku
 >POLITIKA: Komunisté v listopadu ´89
 >PRÁVO: Patenty na software (2)
 >KNIHA: Nevidomí žijí mezi námi
 >PENÍZE.CZ: Finanční deriváty 'od F po F'
 >PRÁVO: Trestní oznámení na Ludvíka Zifčáka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.11. POLITIKA: Škromach – pohrobek personální genocidy M. Zemana
Jan Bartoň

Reprezentanti sociální demokracie, zejména její ministři, jsou figurky k pohledání. Po zasunutí té nejkomičtější figury do Bruselu je kandidátem na uprázdněné místo po bývalém premiérovi Špidlovi pan Zdeněk Škromach.

Docela jsem se proto těšil na diskusi tohoto pána s předsedou poslaneckého klubu ODS Vlastimilem Tlustým. A pan Škromach nezklamal. Nic podstatného neřekl. Napovídal toho na druhou stranu velmi hodně. A v této souvislosti mne napadlo, neboť naši žurnalisté dávají často panu Škromachovi velmi lichotivou nálepku člověka, kterého z Vysočiny podporuje Miloš Zeman, zda a proč je tomu tak. Pan Zeman se totiž o současném vedení ČSSD vyjádřil opět velmi hanlivě - údajně provozuje personální genocidu.

Ať se na to podívám z jakékoli strany, vidím v popředí ČSSD stále ty samé osoby, které již asistovaly panu Zemanovi. Proto je na místě otázka, co pan Zeman onou personální genocidou vlastně myslel. Buďto si na své bývalé přátele z Lidového domu už nedostatečně pamatuje, tj. trpí jistým druhem selektivní politické sklerózy, nebo se pokouší svou vinu na současném stavu ČSSD svalit na své nástupce. Ať tak či onak, myšlenková úroveň vůdců ČSSD je skutečně chabá. Její příčina je ovšem známa. Byla jí populistická politika Miloše Zemana, která jako magnet přitáhla do řad ČSSD osoby s poněkud jednodušším viděním našeho světa. Miloš Zeman jim jako buldozer razil cestu do nejvyšších pater politiky. Dnešní vakuum politických myšlenek a programu v ČSSD je tak důsledkem politiky Miloše Zemana. ČSSD odsoudila na jednu stranu ekonomickou transformaci z počátku devadesátých let a na druhou stranu nenabídla žádnou reálnou alternativu této reformy. Pouze na problémech transformace české ekonomiky parazitovala. Po šesti letech vládnutí na dluh se program ČSSD zcela vyčerpal. To, že se ČSSD v posledním půlroce vydala ještě více doleva, jí žádný prospěch nepřineslo. Voliče komunistů nezískala a o mnoho voličů přišla.

ČSSD by jistě prospělo jenom jedno - návrat do reality a snaha o oslovení středních vrstev. Spolupráce s KSČM v parlamentu jí může vycházet jen za dnešní situace, v níž má s KSČM parlamentní většinu. To však už nemusí a pravděpodobně nebude po dalších parlamentních volbách platit. Škromach a podobné osoby v čele ČSSD však nejsou schopny výsledek třech letošních voleb pochopit, pouze tyto výsledky naprosto chybně „vysvětlují“.

Pokud tedy proběhla v ČSSD genocida inteligentních politických vůdců, proběhla již v éře Miloše Zemana. Zbyla po ní hořká pachuť „spálené země“. A Zdeněk Škromach.
Další články tohoto autora:
Jan Bartoň

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku