Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 25.11.2004
Svátek má Kateřina
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Preventivní válka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Neštěstí chodí po horách
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Nemám prý nadávat na Beneše
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zase jedna klávesnice zařvala
 >EVROPA: Linz - Advent ve městě jesliček
 >PRÁVO: Patenty na software (3)
 >PSÍ PŘÍHODY: Jsou v zemi
 >SVĚT: Je dohoda s Íránem opravdu vítězstvím?
 >PENÍZE.CZ: Abyste o státní podporu nepřišli
 >EKONOMIKA: Býčí nálada na amerických trzích
 >POLITIKA: Ustojíme vládu jedné strany?
 >ARCHITEKTURA: Podivuhodné stavby - Dům Diamant
 >SPOLEČNOST: Sedmnáctý listopad na ulici
 >EKOLOGIE: Budoucnost Šumavy je dál předmětem sporu
 >EVROPA: Český přínos EU v konfrontaci s trhem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
25.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Neštěstí chodí po horách
Jan Kovanic

Principál Neviditelného psa Ondřej Neff si tu předevčírem povzdychl v reakci na katastrofální tatranský polom: "Pražákům pánbůh nadržuje, ale vem mě čert, jestli chápu, proč si je oblíbil." (V článku Tunguzský meteorit hadr, tamtéž viz i letecká fota).

Avšak Pražáky si pánbůh neoblíbil, on je potěšuje jinými katastrofami. Už je to tak, že Vysoké Tatry jsou velehory, kdežto kolem Prahy se velehory nevyskytují. A tak na nás nepadají laviny z hřebenů hor, ale jenom střechýle ze střech. Nepadají horolezci ze skalních stěn, ale skáčou jiní sebevrazi z Nuselského mostu. Na vycházce v parku nás nepřepadne zmlsaný medvěd, ale zpovykaný pes. I ty kroupy na nás padají stejně. Smršť ráže Vysoké Tatry u nás však nehrozí.

Minulý víkend foukalo silně po celé střední Evropě. Od Baltu přes polské pláně měl vítr rozběh. Zdržel se až u Vysokých Tater. Vichr přeletěl horské hřebeny jako voda hřeben jezu. Za jezem pak nastal vývar.

Jizerky, Krkonoše a celá Sudetská soustava jsou nižší a na naší straně povlovnější. Tam při severním vítr stéká po povlovné závětrné straně - nese s sebou mraky, které se zkondenzují po stlačení vzduchové hmoty při nárazu na strmé severní svahy našich hor. Občas taky způsobí polomy - ale spíš jde o vývraty. (Tedy, pokud je ještě co vyvrátit.) Ale takový vejvar ne...

Tatry jsou strmé z obou stran. Vítr, který se zrychlil při jejich přechodu, narazil na klidnější závětrnou hladinu a podobně, jako voda pod jezem vytváří u dna zpětný proud, vyrobil závětrné proudění. Pás dvacet pět kilometrů široký a sto kilometrů dlouhý (zhruba) nebyl vytvořen tornádem, které by letělo ze západu na východ, ale zametacím rotačním smetákem tohoto severního větru. Proto také jsou stromy položeny do svahu k severu (aspoň jak jsem vypozoroval z fotek). Možná zapůsobil i druhý rotor, ve kterém se vítr (opět jako voda pod jezem) točil na druhou stranu. (Na některých fotech jsou zase stromy položeny po svahu.) Oba smetáky zametaly území, které bylo zalesněno štíhlými vysokými - nehorskými - smrky. Nejspíš byly vysázeny po minulé podobné katastrofě...

Je to děsné. To, co jsme sledovali v Jizerkách a Krkonoších po dlouhá léta, tedy pozvolný ústup lesa, to potkalo Slovensko najednou. Ale jsou tu nadějné zprávy: Pod padlými stromy zůstaly mladé stromky, takže Tatry nebudou začínat od úplné nuly.

Pražáky si však pánbůh skutečně neoblíbil. Aston zmínil záplavy v roce 2002. Mají něco společného s tatranskou smrští: Ta přišla po sedmdesáti letech, "naše" povodeň po stu. V obou případech jde o katastrofy století. Těžko budou Tatry zaplaveny tak, jako byly Čechy; těžko bude zaplaveno jejich metro...

Velkoměsto v údolí má halt jiné katastrofy, než město ve velehorách.

Btw: Myslím si, že obyvatelé Karlína a Holešovic, Lahoviček a Chuchle atd. nemávají nad touto událostí rukou, protože dodnes cítí její následky. Aston to má dobrý - bydlí totiž na kopci. Ale což až nastane katastrofa, a kopec, poddolovaný tunelem Mrázovka, sjede celý do Vltavy!

Já to mám se svým bydliskem na Jihozápadním Městě ještě lepší. Ale i nás (ne)jednou zatopila voda - z utrženého kohoutku. A čeho se obávám je, až na naše sídlisko spadne nějaké letadlo. Už třicet let se velká letecká katastrofa Praze vyhýbá. Letecké neštěstí, největší za celé století, nás teprve čeká.

Nezáviďme si navzájem neštěstí - nechodí jenom po horách, a nechodí samo.

Psáno v Praze dne 24. listopadu 2004

PS: Podpořit Vysoké Tatry můžete zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS TATRY na číslo 87777. Cena této sms je 30 Kč + DPH. Na obnovu Tater přispějete částkou ve výši 27 Kč.
Tuto službu zajišťují společně všichni naši tři mobilní operátoři. Podpořit můžete na dvacet dalších aktivit - více viz na webu Dárcovská SMS


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku