Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 26.11.2004
Svátek má Artur
  Výběr z vydání
 >ZDRAVÍ: Zanikne v Praze několik porodnic?
 >SPOLEČNOST: Chybička se vloudila aneb Je ve víně (nejen) pravda?
 >PRÁVO: Vražda bez mrtvoly a přebytečná mrtvola
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vodovod
 >ZDRAVÍ: S marihuanou proti handicapu
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční hnusy
 >SPOLEČNOST: Sedmnáctý listopad v PSP
 >PENÍZE.CZ: Jak neomezeně obchodovat s dluhopisy
 >EKONOMIKA: Koruna posiluje vůči dolaru i vůči euru
 >SVĚT: Preventivní válka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Neštěstí chodí po horách
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Nemám prý nadávat na Beneše
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zase jedna klávesnice zařvala
 >EVROPA: Linz - Advent ve městě jesliček
 >PRÁVO: Patenty na software (3)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
26.11. ZDRAVÍ: Zanikne v Praze několik porodnic?
Aperio

V hlavním městě možná v blízké době dojde k nepochopitelné absurditě. Zatímco jinde v Evropě lze v porodnictví vysledovat snahu péči individualizovat a umožnit matkám rodit děti i v malých klinikách či porodních domech s osobním přístupem k rodičce, v Praze se chystá sloučení tří velkých fakultních nemocnic, a to Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí s fakultními nemocnicemi v Krči a Na Bulovce.

Zprávy, které se k této věci v poslední době objevily v několika médiích, zarážejí o to více, že celý proces je zřejmě protiprávní. Není totiž řešen po předchozím projednání s ministerstvem zdravotnictví, pojišťovnami, Magistrátem hl. m. Prahy ani zastupitelstvy jednotlivých pražských obvodů a Středočeského kraje. Není rovněž řešen s ohledem na celkovou situaci v pražském zdravotnictví a na poptávku rodiček.

Podle dobře informovaných zdrojů je v posledním návrhu ředitele spojených nemocnic MUDr. Pavla Horáka ekonomická situace řešena na úkor nemocnic v Krči a Na Bulovce. Kromě snahy ekonomizovat provoz a změnit strukturu jednotlivých nemocnic má totiž v rámci návrhu dojít k úplnému zrušení obou těchto pracovišť, a to hlavně podle ekonomických kritérií. Hledisko potřebnosti a dostupnosti péče či povinnost zajistit standardní a ne jen superspecializovanou a ekonomicky výhodnou péči je zřejmě druhořadé.

Počítá se např. s tím, že se kompletně zruší celá porodnice Na Bulovce, zaměřená na přirozené porody, včetně unikátního Centra Alternativního Porodu (CAP), jediného porodnického zařízení zaměřeného na přirozený porod v Praze a širokém okolí. V podobném ohrožení je i porodnice v Krči, která je zase vyhlášená svým oddělením šestinedělí a kvalitním laktačním poradenstvím včetně fungující a hojně využívané Linky kojení. V případě porodnice na Bulovce je případné zrušení o to více zarážející, že právě zde byl letos nákladem několika milionů korun zčásti přestavěn porodní sál a počet porodů v tomto zařízení stále stoupá. Porodnice navíc trvale vykazuje dobré výsledky (např. nízký počet cisařských řezů, klešťových porodů, episiotomií ) a nízký počet komplikací.

Sjednocená porodnická péče by měla být napříště přesunuta do porodnice k Apolináři, která by se měla proměnit v obří zařízení s pěti až šesti tisíci porody ročně. O individuální, rodičkám na míru ušité péči v takovém megalomanském kolosu lze zajisté silně pochybovat.

Na místě je otázka, proč aspoň nedojde ke zrušení porodnice s nejmenším počtem porodů a tedy i nejnižším zájmem rodiček (FN Vinohrady s asi 650 porody ročně), která se navíc nalézá v blízkosti zmíněného Apolináře?

Veřejnost je o připravovaných změnách prozatím málo informována a politici mají v době parlamentních dohadů kolem voleb jiné starosti než řešení pražského zdravotnictví. Jde ovšem o to, abychom nad zmíněnými změnami nezačali nevěřícně žasnout až ve chvíli, kdy již budou provedeny.

(zpracováno podle informací nejmenovaného dobře informovaného zdroje z odborných kruhů)

Poznámka: Sdružení Aperio jako zástupce klientů porodnických služeb se na výše zmíněnou situaci informovalo na tiskovém odboru ministerstva zdravotnictví, prozatím jsme však neobdrželi žádnou odpověď.

Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství, Truhlářská 20, 110 00 Praha 1, tel. 222 317 867, aperio@aperio.cz
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku