Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 26.11.2004
Svátek má Artur
  Výběr z vydání
 >ZDRAVÍ: Zanikne v Praze několik porodnic?
 >SPOLEČNOST: Chybička se vloudila aneb Je ve víně (nejen) pravda?
 >PRÁVO: Vražda bez mrtvoly a přebytečná mrtvola
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vodovod
 >ZDRAVÍ: S marihuanou proti handicapu
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční hnusy
 >SPOLEČNOST: Sedmnáctý listopad v PSP
 >PENÍZE.CZ: Jak neomezeně obchodovat s dluhopisy
 >EKONOMIKA: Koruna posiluje vůči dolaru i vůči euru
 >SVĚT: Preventivní válka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Neštěstí chodí po horách
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Nemám prý nadávat na Beneše
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zase jedna klávesnice zařvala
 >EVROPA: Linz - Advent ve městě jesliček
 >PRÁVO: Patenty na software (3)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
26.11. PENÍZE.CZ: Jak neomezeně obchodovat s dluhopisy
Richard Koza

Dluhopisové ETF jsou nabízeny na amerických akciových trzích. Stejně jako ostatní typy ETF akcií mají výhody velké flexibility při nákupu či prodeji (jsou ve formě standardních akcií obchodovaných na burzách během celého obchodního dne), nižších roční poplatků za správu fondu (to ocení zejména dlouhodobí investoři) a také mnohem větší transparentnosti než u klasických podílových fondů.
Díky nízkým nákladům a možnosti diverzifikace jsou dluhopisové ETF akcie atraktivní nejen pro dlouhodobé investory, mají své příznivce i mezi spekulanty pro rychlé obchody. Ve dnech, kdy americká centrální banka (FED) rozhoduje o měnové politice pro další období, stoupá výrazně objem těchto obchodovaných ETF akcií. Řada spekulantů totiž zkouší rychle vydělat peníze na odhadech rozhodnutí americké centrální banky. (Při krátkodobých obchodech je však nutné mít na paměti, že každý obchod (nákup či prodej) sebou přináší poplatky brokerovi za realizaci příkazu a v případě velmi aktivního obchodování mohou takové poplatky dosáhnout vysokých částek.)
Vedle výše uvedeného patří mezi výhody dluhopisových ETF akcií též fakt, že s ohledem na charakter komodity (jde totiž o akcie) je možné spekulovat také na pokles ceny (short obchody) a tím si např. hedgeovat (vyrovnávat) jiné portfoliové investice.
V současné době je investorům nabízeno na amerických trzích několik dluhopisových ETF akcií, které jsou různě zaměřené.

TIP ... TIPS iShares
Tento ETF svou výkonností reprezentuje závazky americké vlády zabezpečené proti inflaci (známé v USA pod názvem TIPS). Tyto TIPS jsou instrumentem, který generuje příjmy a úroky jsou upraveny o inflaci. Ke dni 31. 05. 2004 obsahoval tento koš celkem 12 různých instrumentů.

AGG … iShares Lehman Aggregate Bond
Tento ETF je sestaven z dluhopisů zahrnutých v Lehman Brothers US Aggregate Indexu. V současné době tento index obsahuje více než 6 900 titulů. AGG sleduje svou cenou výkonnost celkového amerického trhu investičních dluhopisů (U.S. investment bond market), což zahrnuje americké vládní dluhopisy, kvalitní firemní dluhopisy, hypoteční dluhopisy a další.

LQD ... iShares Goldman Sachs InvesTop Corporate Bond
Tento ETF reprezentuje výsledky a výkonnost pevně daného počtu vysoce likvidních, kvalitních firemních dluhopisů, které jsou vydány v amerických dolarech. K 31. 5. 2004 obsahoval ETF celkem 100 různých dluhopisů. V roce 2003 přinesla tato akcie výnos před zdaněním ve výši 7, 43 %. V jejím koši naleznete dluhopisy společností jako např. AT&T, Sprint, Devon Energy, Verizon, Valero Energy a další.

SHY ... iShares Lehman 1-3 year Treasury Bond
SHY reprezentuje koš dluhopisů vydaných americkou vládou, jejichž délka splatnosti je nejméně 1 rok, nejvýše však 3 roky. V roce 2003 přinesly tyto akcie investiční roční výnos cca 1,79 % (před zdaněním).

IEF ... iShares Lehman 7-10 Year Treasury
Podobně jako předchozí titul i tento ETF je sestaven z dluhopisů vydaných americkou vládou, tyto však mají dobu do splatnosti delší než 7 let, avšak kratší než 10 let. V roce 2003 přinesly tyto akcie investiční roční výnos cca 2,05 % (před zdaněním).

TLT ... iShares Lehman 20+ Year Treasury Bond
V koši tohoto ETF jsou umístěny americké vládní dluhopisy s délkou splatnosti delší než 20 let, k 31. 5. 2004 jich bylo celkem 15 různých dluhopisů. V roce 2003 přinesly tyto akcie investiční roční výnos cca 1.80% (před zdaněním).

V poslední době získaly na popularitě právě akcie TIPS ETF. TIPs (Treasury Inflation Protected Securities) přinášejí investorům unikátní možnost: ochranu jejich investice proti inflaci. A protože TIPS nepadají či nerostou společně s akciovými trhy, představují také dobrou možnost pro diverzifikaci portfolia.
Přesto i TIPS mají nevýhody. Jestliže inflace klesá, klesá i jejich cena. Stejně tak jako jiné dluhopisy, jsou TIPS citlivé na úrokové sazby. Nejméně příznivé pro TIPS je období stoupajících úroků, avšak nízké inflace.

Většina ishares dluhopisových ETF je primárně vydaná a obchodovaná na trhu AMEX, tedy American Stock Exchange. Díky vzájemných obchodním dohodám je však možné všechny tyto ETF akcie nakupovat a prodávat také na dalších amerických trzích jako NYSE, NASDAQ a dalších.

Speciality mezi ETF

Informace o ishares

Podrobné informace o dluhopisových ishares naleznete mimo jiné např. na tomto místě.

Stejně jako jinde v tržním hospodářství, tak i mezi společnostmi, které vydávají ETF, panuje konkurence. Každá z nich se snaží najít produkt, který si získá zájem největšího počtu obchodníků. Proto se i v tomto odvětví finančního trhu neustále objevují nová jména a nové možnosti.
Investoři, jejichž strategie spočívá mimo jiné ve výběru akcií vyplácejících pravidelnou dividendu, mohou využít příležitost obchodovat se specializovaným ETF iShares Dow Jones Select Dividend (symbol DVY), který má ve svém koši 50 akcií vyplácejících dividendu. Jelikož u ETF akcií je velmi jednoduché spekulovat na pokles, využila řada obchodníků období voleb v USA právě pro tuto spekulaci. Kandidát na prezidenta John Kerry totiž chtěl zvrátil rozhodnutí prezidenta Bushe o snížení daní z dividend. Zároveň řada analytiků považuje dividendově specializované ETF také jako vhodnou volbu pro období, kdy se předpokládá zvyšování úrokových sazeb. Mezi dividendové akcie totiž patří velké množství společností ze sektorů financí a utilit.

Velmi atraktivní oblastí pro investování představuje, alespoň z pohledu analytiků a ekonomů, region Asie, zejména pak Čína. Pro běžného investora neexistoval doposud jednoduchý způsob, jak investovat do tohoto regionu. V nedávné době se však na trhu ETF objevil nový titul. Je jím iShares FTSE/Xinhua China 25 (symbol FXI) vytvořený společností Barclays Global Investors, která patří mezi největší firmy vytvářející ETF. Jde o koš největších a nejvíce obchodovaných akcií čínských společností.

A co třeba zlato?

Komodity a přírodní zdroje jsou v poslední době často zmiňovanou položkou v mnoha finančních zpravodajstvích. Často se objevuje i zlato, kov, který vždy lákal. Jak s ním ale přímo obchodovat? Nakupovat jej u zlatníků a zase jim jej prodávat ? To přece není ten správný trh. A navíc, základním pravidlem každého správného aktivního investora a obchodníka je to, aby bylo možné požadovaný instrument bez problémů rychle koupit a v případě potřeby opět rychle prodat. I zde již existuje řešení. Od roku 2003 se na australské burze ASX a následně také na londýnské burze LSE nabízí akcie tzv. Gold Bullion Securities (symbol na LSE je GBS), což jsou akcie společnosti, která má v majetku pouze zlato. Cena akcie tudíž odráží aktuální cenu zlata v držení této společnosti.

ETF tedy nabízejí řadu možností pro aktivní investování. Od celotržních ETF přes sektorové až k ETF dluhopisovým. A pro ty, kteří vyhledávají specifické produkty, je možné najít i ETF, které "se zabývají" vysloveně specialitami (zlato apod.). Investoři "na dlouhé investiční trati" i obchodníci, kteří dávají přednost maximálně několikadenním obchodům, ti všichni naleznou v ETF akciích zajímavý instrument pro splnění svých cílů.

Pro názornost se nakonec podívejme, z jakých dluhopisů se například skládá ETF koš pro "TIP" ETF akcií:

% Net Assets Name Coupon Maturity Credit Rating (Moody´s) Credit Rating (S&P)
11.7 UNITED STATES TREAS 3.88 4/15/2029 TSY TSY
10.16 UNITED STATES TREAS 3 7/15/2012 TSY TSY
9.71 UNITED STATES TREAS 3.62 4/15/2028 TSY TSY
8.86 UNITED STATES TREAS 2 1/15/2014 TSY TSY
8.86 UNITED STATES TREAS 3.62 1/15/2008 TSY TSY


Co si myslíte o tomto investičním instrumentu? Využili byste jej? Proč?
Další články tohoto autora:
Richard Koza

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku