Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 26.11.2004
Svátek má Artur
  Výběr z vydání
 >ZDRAVÍ: Zanikne v Praze několik porodnic?
 >SPOLEČNOST: Chybička se vloudila aneb Je ve víně (nejen) pravda?
 >PRÁVO: Vražda bez mrtvoly a přebytečná mrtvola
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vodovod
 >ZDRAVÍ: S marihuanou proti handicapu
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční hnusy
 >SPOLEČNOST: Sedmnáctý listopad v PSP
 >PENÍZE.CZ: Jak neomezeně obchodovat s dluhopisy
 >EKONOMIKA: Koruna posiluje vůči dolaru i vůči euru
 >SVĚT: Preventivní válka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Neštěstí chodí po horách
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Nemám prý nadávat na Beneše
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zase jedna klávesnice zařvala
 >EVROPA: Linz - Advent ve městě jesliček
 >PRÁVO: Patenty na software (3)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
26.11. ZDRAVÍ: S marihuanou proti handicapu
Jakub Neubert

V současné době se čím dál více objevuje tato otázka v našich sdělovacích prostředcích, mezi laickou a odbornou veřejností, ale dnes stále častěji i na naší politické scéně. Společnost rozdělujeme na čtyři zásadní názorové proudy. Na lidi, kteří marihuanu považují za součást svého životního stylu, na lidi, které při pomyšlení na cigaretu marihuany popadá naprosto nepopsatelný druh psychického teroru a volají po tvrdém postihu všech, kteří - byť jen třeba velmi výjimečně - přijdou s touto lehkou drogou do styku. Další, bohudík v naší společnosti početnější, skupina se staví k otázce legalizace a vůbec marihuaně samotné poněkud otevřeněji, ale většinou svůj názor moc nahlas nevykřikují. Jedná se často o poslance nebo o osoby známé z veřejného života nebo jejich rodinné příslušníky, kteří měli s marihuanou co do činění. Za všechny bych chtěl jmenovat syna bývalého senátora Michaela Žantovského, jenž byl s několika přáteli přistižen, jak kouří před školou právě marihuanovou cigaretu. Svého času tím byly zaplňovány přední strany všech bulvárních časopisů. Sám Michael Žantovský se k tomu vyjádřil poněkud zdrženlivě a celou záležitost nechal odeznít do ztracena.

Další skupinou v naší společnosti jsou ti lidé, kteří se k požívání marihuany veřejně přiznávají a vybudovali na ní svoje image. Za všechny bych chtěl jmenovat Jiřího X. Doležala, který jako první po listopadu 1989 přišel s nápadem legalizovat marihuanu. V té době se setkal na jedné straně s velkým obdivem a na straně druhé s nepochopením tehdejší politické garnitury. Jsme však o více než patnáct let dále a společnost by si již konečně měla začít trošku zvykat. Například v tomto ohledu pokrokovém Holandsku je dokázáno, že za dobu, po kterou je v této zemi marihuana legalizovaná a je tudíž dostupnou, se snížil počet trestných činů o více než 35%. Dokonce i ve velmi jinak zkostnatělém Švýcarsku je marihuana povolenou drogou. Avšak má to jediný háček. Marihuana je vydávána pouze na předpis lidem nemocným například s Parkinsonovou chorobou.

Další velmi významnou skupinou lidí jsou ti, kteří užívají marihuanu v podobě cigaret nebo tak, že z marihuany vaří různé pokrmy a užívají ji pouze čistě z lékařských důvodů. Je totiž dokázáno, že u mnoha chorob jako je třeba již zmiňovaná Parkinsonova choroba přináší marihuana úlevu od těžkých bolestí. V současné době se v USA začala na lidech nemocných právě touto nemocí testovat lék s obsahem THC, který by měl být určen pacientům s Parkinsonovou nemocí i s různým jiným nervovým onemocněním.

Já, jako člověk trpící od narození DMO s kvadruparetickou formou, pohybující se výhradně na invalidním vozíku, který je plně závislý na pomoci druhých, jsem marihuaně obrazně řečeno vděčen za to, že mi umožňuje dnes bez větších obtíží existovat. Marihuana je totiž mnohem a mnohem lepší a pro tělo prospěšnější než spousta zklidňujících léků, které bych jinak musel užívat. Proto bych jednoznačně navrhoval legalizovat marihuanu alespoň pro tyto účely. Myslím, že by to mohlo pomoci spoustě lidí s podobným postižením. Proto zcela otevřeně přiznávám ANO, JÁ KOUŘÍM MARIHUANU A JSEM 100% PRO JEJÍ LEGALIZACI.

Proto vyzývám všechny lidi (s podobnými problémy a hlavně s podobnými názory), aby se k moji výzvě připojili. Dokažme, že to dokážeme!

Jakub Neubert

PS: Své dotazy, připomínky a náměty piště na e-mail: j.neubert@centrum.cz


Další články tohoto autora:
Jakub Neubert

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku