Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 27.11.2004
Svátek má Xénie
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Pozdě, ale přece
 >MOBY DICK: Textárenské pokladny
 >FEJETON: Jak Jaroslav kontroloval kameru
 >ZDRAVÍ: Novoroční předsevzetí nekouřit
 >AFRIKA: Somálsko - země, kde se prezident bojí vládnout
 >SPOLEČNOST: Pekelníci, koledníci a jiná pakáž
 >HUDBA: Laibach propaguje nové CD i v Praze
 >CHTIP: Kdyby Microsoft vyráběl auta...
 >PROFIL: Ivan Dejmal
 >ZDRAVÍ: Zanikne v Praze několik porodnic?
 >SPOLEČNOST: Chybička se vloudila aneb Je ve víně (nejen) pravda?
 >PRÁVO: Vražda bez mrtvoly a přebytečná mrtvola
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vodovod
 >ZDRAVÍ: S marihuanou proti handicapu
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční hnusy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
27.11. ZDRAVÍ: Novoroční předsevzetí nekouřit
Martin Tuček

Na sklonku tohoto roku z velmi přibližného počtu více než dvou milionů kuřáků v této republice jistě řada set tisíc učiní pevné předsevzetí, že se závislosti zbaví. Skutečností je, že bez vnější pomoci se to na dobu alespoň jednoho roku podaří pouze 2-3 procentům, s různě intenzívní podporou internetových stránek, lékařů, farmakologické podpůrné léčby a psychoterapie se za nesmírně dobrý úspěch považuje ne více než 15-20%: kouření je tedy těžkou závislostí, která kuřákům ve svém celku zkrátí život i o deset a více let, předtím však způsobí velká strádání, nemoci a invaliditu, u mnohých pak mimořádně pomalou a bolestivou smrt /každoročně na přímé následky kouření u nás umírá minimálně 18 tisíc osob/. Celkové výdaje na hospitalizace v důsledku kuřáckých nemocí u nás výrazně přesahují roční sumu 20 miliard korun, ambulantní péče přitom odhaduje sumu ještě 1,5x vyšší, k čemuž přicházejí i náklady na pracovní neschopnosti ap. Je nebezpečí, že epidemie kouření v budoucnosti neúnosným způsobem napne a možná i napomůže zničit celý systém nemocenského a penzijního pojištění. Ve věkovém rozmezí 14-18 let si závislost na tabáku vytvoří 35-50% mladistvých a tato tendence je na vzestupu. Tragicky častým bývá kouření matek v průběhu i celé gravidity, během kojení a obou rodičů v přítomnosti dětí.

Všem, kteří mají úmysl přestat kouřit, může velmi napomoci jakákoli užitečná rada ve sdělovacích prostředcích. Bylo by nesmírně záslužné, kdyby Váš časopis mohl otisknout články či sdělení ve prospěch této pomoci. Uvádím zde několik internetových stránek, které se nezištně takovou činností zabývají. Na prvním místě je patrně www.dokurte.cz /prosím viz i relevantní články ekonomické/ - stránky České koalice proti tabáku: kontaktní osobou je MUDr Kateřina Langrová katka.langrova@email.cz, která by jistě byla schopna poskytnout mnohé upřesněné informace. Další dobré strany jsou např.: www.nekurte.cz, www.nekurak.cz, www.kurakovaplice.cz. Všechny poskytují řadu cenných rad, některé též seznam (stále ještě zcela nedostačujících) Poraden pro odvykání kouření v ČR. Nakonec si dovoluji informovat, že od přelomu r. 2005 má postupně vzniknout 10-15 Center pro léčbu závislosti na tabáku při fakultních nebo krajských nemocnicích (přičemž jejich vznik je provázen obrovskými a nepochopitelnými administrativními překážkami). Hlavní zásluhu na jejich prosazení má naše přední odbornice na otázky tabákové závislosti MUDr. Eva Králíková z 1. lékařské fakulty UK Praha, která je i předsedkyní Pracovní skupiny pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku při České lékařské společnosti - eva.kralikova@lf1.cuni.cz (můj osobní názor je, že její příspěvky na stránkách sdělovacích prostředků jsou vždy velice přístupné, obsahově bohaté a čtivé, taktéž jsou velmi přesvědčivé její ekonomické rozbory).

Užitečných knižních titulů není příliš, čtenáře by mohlo zaujmout Jak přestat kouřit MUDr. E. Králíkové a MUDr. J. Kozáka nebo Deset osvědčených způsobů, jak přesta kouřit PhDr. V. Budínského. Pěknou brožurku Jak přestat kouřit vydala nyní i VZP.

Nakonec si dovoluji připomenout, že Světová zdravotnická organizace každoročně vyhlašuje Světový den bez tabáku na 31. květen, Mezinárodní unie boje proti rakovině vyhlašuje Mezinárodní nekuřácký den na 3. čtvrtek každého listopadu.

MUDr. Martin Tuček
Psychiatrická léčebna Brno


Další články tohoto autora:
Martin Tuček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku